Bezpieczne zabiegi na twarz w czasie ciąży
Dlaczego pielęgnacja twarzy jest istotna dla ciężarnej?
Poddawanie się zabiegom czy dbanie o cerę twarzy we własnym zakresie w ciąży ma spore znaczenie z przynajmniej dwóch powodów. Po pierwsze – podczas ciąży znacznej zmianie ulega gospodarka hormonalna przyszłej mamy, a co za tym idzie znacznemu pogorszeniu może ulec stan skóry jej twarzy. Drugim ważnym powodem jest samopoczucie psychiczne przyszłej mamy. Im mniejszy stres po jej stronie, tym mniej tego stresu działa na płód, a ten od pewnego momentu będzie współodczuwał nastroje mamy.
Jakie zabiegi na twarz nie są dozwolone w ciąży?
Lista zabiegów, które nie są bezpieczne w ciąży (mogą negatywnie wpływać na płód) nie jest szczególnie długa. Warto więc być świadomą, które usługi dostępne w salonach kosmetycznych nie powinny być obiektem naszego zainteresowania.
Peelingi chemiczne – sam peeling nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia lub życia płodu. Niemniej jednak specyfikacja tego, jak wykonywany jest ten zabieg i na jakiej zasadzie działa on na skórę (kontrolowanie wypalanie zmian kwasem) może powodować powikłania, a leczenie tychże może wymagać leków i metod niedopuszczalnych dla ciężarnej.
Peeling kawitacyjny – technicznie rzecz biorąc nie wiadomo, jaki miałby wpływ na ciążę, ponieważ ze względu na wykorzystanie ultradźwięków nikt takich badań się nie podejmie. W związku z tym, nie poleca się wykonywać tego zabiegu.
Sonoforeza – jak w przypadku peelingu kawitacyjnego – stosowane są w tym zabiegu ultradźwięki, a ich ewentualny wpływ na kondycję płodu nie został zbadany.
Jonoforeza – zabieg odradzany ze względu na ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych efektów ubocznych takich jak podrażnienia skóry, mocny świąd czy uczucie gorąca. Spowodowane być mogą one zbyt dużą dawką prądu galwanicznego, jakim wykonuje się zabieg.
Mikrodermabrazja – zabieg, który ma tylu samo zwolenników co przeciwników i to wśród osób zajmujących się kosmetologią. Przeciwnicy twierdzą, że niepotrzebnie naraża on skórę kobiet na przebarwienia.
Zabiegi przeciwzmarszczkowe z retinolem – zabieg polegający na podaniu witaminy A w bardzo dużym stężeniu. W ciąży przedawkowanie witaminy A może skutkować bardzo poważnymi wadami rozwojowymi płodu: rozszczep podniebienia, nieprawidłowy rozwój mięśnia sercowego.
Jakie zabiegi na twarz są bezpieczne w ciąży?
Na szczęście lista zabiegów dostępnych dla ciężarnej chcącej zadbać o kondycję twarzy jest znacznie dłuższa. Będą to zabiegi mniej inwazyjne i takie, które nie niosą ryzyka powikłań.
Nawilżanie – pod wpływem estrogenu skóra może być wysuszona. Warto wówczas skorzystać z zabiegu nawilżającego. Do tych zabiegów wykorzystywany jest między innymi całkowicie bezpieczny (w rozsądnych dawkach oczywiście) w ciąży kwas hialuronowy.
Kuracja kwasem laktobionowym – obok hialuronowego to jedyny kwas dozwolony do stosowania w trakcie ciąży. Działa złuszczająco i zmiękczająco na naskórek i w przeciwieństwie do innych kwasów nie podrażnia skóry (wręcz przeciwnie, działa przeciwzapalnie i kojąco).
Masaż twarzy – w zależności od stosowanych kosmetyków może dać różne efekty pielęgnacyjne. Sam w sobie jednak ma duże właściwości relaksacyjne i w sposób naturalny zapewnia lifting skórze.
Hydrabrazja – zabieg wykonywany na skórze twarzy podobny do mikrodermabrazji, lecz w tym przypadku stosuje się wodę, co czyni go bezpiecznym nawet dla ciężarnych. Proces przebiega dwuetapowo – najpierw twarz oczyszczana jest z zaskórników i łoju a następnie wykonuje się mikrodermabrazje, lecz nie końcówkami z diamentem, lecz wodą, która łagodzi ewentualny dyskomfort.
Oksybrazja – podobnie jak hydrabrazja jest to rodzaj mikrodermabrazji, lecz do zabiegu wykorzystywana jest sól fizjologiczna i tlen. Zabieg nie podrażnia skóry i nie powoduje efektów ubocznych. Jest bezpieczny dla ciężarnej i powoduje rozjaśnienie, wygładzenie i odświeżenie cery na twarzy przyszłej mamy.
Infuzja tlenowa – zabieg polegający na wtłaczaniu za pomocą sprężonego tlenu substancji aktywnych z uprzednio nałożonych na twarz kobiety kosmetyków. Z racji tego, że stosuje się naturalne, hipoalergiczne kosmetyki jest to zabieg bezpieczny dla ciężarnej.
Maski odżywcze – zabieg bezpieczny i możliwy do wykonania w domu. Na skórę twarzy nakładane są produkty zawierające określone minerały i witaminy, które odżywiają skórę. Można również stosować maski nawilżające lub kojące.
Dotlenianie i detoksykacja – bezpieczny zabieg dla mieszczuchów – ze względu na ilość toksyn jaka krąży w miejskim powietrzu. Podczas dotleniania i detoksykacji podawany jest koncentrat zawierający kompleks witamin, ekstraktów roślinnych i nukleotydów, które wzmacniają skórę twarzy i zabezpieczają ją na przyszłość.
Zabieg głęboko oczyszczający pory – szczególnie polecany ciężarnym mającym cerę z tendencją do trądziku. Podczas zabiegu stosowane są preparaty oczyszczające i rozpulchniające pory, dodatkowo regulujące pracę gruczołów łojowych. Zabieg pomaga również zapobiegać powstawaniu kolejnych wyprysków.
Pamiętaj, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do bezpieczeństwa któregokolwiek z zabiegów wykonywanych na twarzy, a spodziewasz się dziecka – porozmawiaj na ten temat z lekarzem dermatologiem. Zawsze warto zweryfikować posiadaną wiedze z opinią ekspercką.
undefined
Bibliografia