portalparentingowy.pl
Białe plamy na skórze u dziecka

pixabay.com

Białe plamy na skórze u dziecka

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Zmiany na skórze dzieci zawsze wywołują u rodziców niepokój. Jest wiele przyczyn, które mogą wywoływać białe plamy na skórze u dziecka, więc aby uzyskać dokładną diagnozę należy udać się do specjalisty. Jakie zmiany są n

Białe plamy na skórze – skąd się biorą?

Białe plamy na skórze mogą spontanicznie pojawić się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Przyczyny są różne – od grzybiczych infekcji, przez alergie, nieodpowiednią dietę, zaburzenia hormonalne, aż po stres albo zaburzenia barwnikowe w skórze.

Białe plamki zazwyczaj oznaczają brak melaniny. To pigment, który wpływa na kolor skóry, włosów i oczu. Zaburzenia ilości melaniny mogą sprawić, że nasze ciało pokrywa się jasnymi łatami.

Białe plamy na skórze u dziecka – możliwe przyczyny

Najbardziej powszechne zmiany skórne u dziecka, wiążące się z powstawaniem białych plam, to łupież biały i łupież pstry.

Łupież biały oznacza pojawienie się białych, łuszczących się miejsc na twarzy, szyi, ramionach i górnej części tułowia. Ich kształt jest owalny lub okrągły, rozwijają się nierównomiernie, zwłaszcza po wystawieniu na promienie słońca. Są wysuszone, o średnicy około pół centymetra i drobnych łuskach. Na tę chorobę najbardziej podatne są dzieci w wieku od 3 do 16 lat.

Nie są to szkodliwe zmiany skórne, przypominają łagodną odmianę egzemy. Występują u dzieci z suchą skórą, podatną na wysypki i podrażnienia. Leczy się je nawilżając i natłuszczając skórę, używając delikatnych kosmetyków i nie kąpiąc dziecka w zbyt gorącej wodzie. Jeśli dzień jest wyjątkowo słoneczny, zaleca się stosowanie filtrów.

Trzeba się przygotować na to, że białe plamy na skórze u dziecka wywołane przez łupież biały nie znikną szybko. Może to trwać miesiącami, a w niektórych niefortunnych przypadkach nawet latami.

Drugą bardzo popularną przyczyną występowania u dzieci białych płatów na skórze jest łupież pstry. Są to zakażenia grzybicze, występujące między 15. a 30. rokiem życia, choć mogą pojawić się w każdym wieku. Przewlekłe choroby, nadmierne pocenie się i noszenie mocno przylegających ubrań zwiększają szansę na rozwinięcie się zakażenia. Do kolejnych zarażeń może dojść nawet po wstępnym wyleczeniu choroby, której sam przebieg jest nieprzewidywalny, a szansa na to wzrasta przy częstym przebywaniu w wilgotnych pomieszczeniach, a także latem.

Aby wyleczyć łupież pstry stosuje się miejscowo leki przeciwgrzybiczne. Należy pamiętać o częstej zmianie pościeli i bielizny, aby zapobiec nawrotom choroby. Warto przez jakiś czas po zniknięciu objawów nadal kontynuować leczenie, ponieważ mogą one niespodziewanie powrócić.

Egzema również może powodować powstawanie białych plam na skórze u dzieci. Najpierw widać zaczerwienienie, które w dotyku jest szorstkie, a następnie w tym miejscu pojawia się biała plama. Leczenie polega na stosowaniu specjalnych kremów oraz unikaniu podrażnień.

Bielactwo nabyte to kolejna choroba mogąca powodować białe plamy na skórze u dziecka. Objawia się utratą pigmentu i jest trudna w leczeniu. Nie jest zaraźliwa, ale przebieg może być trudny do przewidzenia. W niektórych przypadkach białe miejsca nie powiększają się przez wiele lat, w innych rozprzestrzeniają się bardzo szybko.

Zmiany powstają na rękach, twarzy, w pachwinach, okolicy łokci i kolan, ale też wokół oczu, pępka i narządów płciowych. Przedwczesne siwienie i utrata pigmentu tęczówki to kolejne objawy, które mogą wystąpić u niektórych dzieci.

Podobne artykuły

pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >

Dziecko

Policja zatrzymała 17-latka z Sopotu. W tle narkotyki

Czytaj więcej >
Minister edukacji przekazał ważne informacje

Dziecko

Minister edukacji poinformował, co czeka uczniów po wakacjach. Bierze pod uwagę 4. falę zakażeń

Czytaj więcej >
Mama oburzona zachowaniem starszych kobiet

Dziecko

Kobieta poszła z dzieckiem do sklepu. Zachowanie starszych pań doprowadziło ją do furii

Czytaj więcej >
Syn w kościele

Dziecko

Podczas mszy 2-latek wyszedł na środek i zaczął naśladować ojca. Ludzie nie mogli przestać się śmiać

Czytaj więcej >
Ksiądz uderzył dziecko

Dziecko

Ksiądz uderzył dziecko podczas chrztu. "Chciałem, żeby się uspokoiło"

Czytaj więcej >