Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Białe plamy na skórze u dziecka
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Białe plamy na skórze u dziecka

Białe plamy na skórze u dziecka
pixabay.com

Białe plamy na skórze – skąd się biorą?

Białe plamy na skórze mogą spontanicznie pojawić się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Przyczyny są różne – od grzybiczych infekcji, przez alergie, nieodpowiednią dietę, zaburzenia hormonalne, aż po stres albo zaburzenia barwnikowe w skórze.

Białe plamki zazwyczaj oznaczają brak melaniny. To pigment, który wpływa na kolor skóry, włosów i oczu. Zaburzenia ilości melaniny mogą sprawić, że nasze ciało pokrywa się jasnymi łatami.

Białe plamy na skórze u dziecka – możliwe przyczyny

Najbardziej powszechne zmiany skórne u dziecka, wiążące się z powstawaniem białych plam, to łupież biały i łupież pstry.

Łupież biały oznacza pojawienie się białych, łuszczących się miejsc na twarzy, szyi, ramionach i górnej części tułowia. Ich kształt jest owalny lub okrągły, rozwijają się nierównomiernie, zwłaszcza po wystawieniu na promienie słońca. Są wysuszone, o średnicy około pół centymetra i drobnych łuskach. Na tę chorobę najbardziej podatne są dzieci w wieku od 3 do 16 lat.

Nie są to szkodliwe zmiany skórne, przypominają łagodną odmianę egzemy. Występują u dzieci z suchą skórą, podatną na wysypki i podrażnienia. Leczy się je nawilżając i natłuszczając skórę, używając delikatnych kosmetyków i nie kąpiąc dziecka w zbyt gorącej wodzie. Jeśli dzień jest wyjątkowo słoneczny, zaleca się stosowanie filtrów.

Trzeba się przygotować na to, że białe plamy na skórze u dziecka wywołane przez łupież biały nie znikną szybko. Może to trwać miesiącami, a w niektórych niefortunnych przypadkach nawet latami.

Drugą bardzo popularną przyczyną występowania u dzieci białych płatów na skórze jest łupież pstry. Są to zakażenia grzybicze, występujące między 15. a 30. rokiem życia, choć mogą pojawić się w każdym wieku. Przewlekłe choroby, nadmierne pocenie się i noszenie mocno przylegających ubrań zwiększają szansę na rozwinięcie się zakażenia. Do kolejnych zarażeń może dojść nawet po wstępnym wyleczeniu choroby, której sam przebieg jest nieprzewidywalny, a szansa na to wzrasta przy częstym przebywaniu w wilgotnych pomieszczeniach, a także latem.

Aby wyleczyć łupież pstry stosuje się miejscowo leki przeciwgrzybiczne. Należy pamiętać o częstej zmianie pościeli i bielizny, aby zapobiec nawrotom choroby. Warto przez jakiś czas po zniknięciu objawów nadal kontynuować leczenie, ponieważ mogą one niespodziewanie powrócić.

Egzema również może powodować powstawanie białych plam na skórze u dzieci. Najpierw widać zaczerwienienie, które w dotyku jest szorstkie, a następnie w tym miejscu pojawia się biała plama. Leczenie polega na stosowaniu specjalnych kremów oraz unikaniu podrażnień.

Bielactwo nabyte to kolejna choroba mogąca powodować białe plamy na skórze u dziecka. Objawia się utratą pigmentu i jest trudna w leczeniu. Nie jest zaraźliwa, ale przebieg może być trudny do przewidzenia. W niektórych przypadkach białe miejsca nie powiększają się przez wiele lat, w innych rozprzestrzeniają się bardzo szybko.

Zmiany powstają na rękach, twarzy, w pachwinach, okolicy łokci i kolan, ale też wokół oczu, pępka i narządów płciowych. Przedwczesne siwienie i utrata pigmentu tęczówki to kolejne objawy, które mogą wystąpić u niektórych dzieci.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?