Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Biegunka tłuszczowa

Biegunka tłuszczowa
pixabay.com

Czym się charakteryzuje biegunka tłuszczowa?

Biegunka tłuszczowa jest jedną z przewlekłych biegunek (tych, które trwają ponad cztery tygodnie). Wyróżnia się tym, że w oddawanym stolcu znajduje się duża zawartość tłuszczu. Dzieje się tak dlatego, że zaburzony został system trawienny, na przykład poprzez niewydolność trzustki i zaburzenie wchłaniania. Najczęściej wywołują to choroby śluzówki jelit takie jak celiakia. Jeśli schorzenie dotyka osoby starszej, to może być wynikiem przerostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim.

Czasem pojawia się także przy mukowiscydozie, ubytku części trzustki (na przykład po operacji nowotworu), cholestatycznej chorobie wątroby (inaczej zwanej choleostazą), nowotworze dróg żółciowych, czy też przy usunięciu odcinka jelita.

Biegunka tłuszczowa nie jest łatwa do odróżnienia od innej przewlekłej biegunki. Jednak jeśli stolec oddawany jest często (przynajmniej trzy razy dziennie), ma luźną, płynną konsystencję, jasny kolor, bardzo przykry zapach przywodzący na myśl zgniliznę, a także dużo w nim tłuszczu, to można podejrzewać właśnie biegunkę tłuszczową. Dodatkową cechą charakterystyczną jest trudność w spłukaniu takiego stolca w toalecie, ponieważ duża zawartość lżejszego od wody tłuszczu utrzymuje go na powierzchni.

Często pojawiają się przy tym bóle brzucha, wzdęcia i utrata wagi. Warto zwrócić uwagę też na wymioty i mdłości (te sugerują problemy z trzustką), żółtaczkę (świąd skóry, bursztynowy kolor moczu, żółte oczy), stolce o białym zabarwieniu (wiążące się z cholestatyczną chorobą wątroby), a także krew w kale (sugerująca zapalenie jelit).

Jeśli pojawi się u nas biegunka tłuszczowa, należy skonsultować się z lekarzem.

Biegunka tłuszczowa – diagnoza

Biegunka tłuszczowa to jedynie objaw choroby, a nie choroba sama w sobie. Może ją wywołać wiele czynników, dlatego aby upewnić się z którym mamy do czynienia, często wykonuje się dokładną diagnostykę. Pierwszym badaniem jest palpacyjne badanie jamy brzusznej.

Potem pacjent może zostać wysłany na badanie krwi oraz kału (w postaci zbiórki kału w ciągu 72 godzin i ocenienie różnych jego parametrów). Jeśli norma zawartości tłuszczu w stolcu zostanie przekroczona kilkukrotnie, to wiadomo iż mamy do czynienia z biegunką tłuszczową.

Można często spotkać się z dodatkowymi badaniami, takimi jak USG jamy brzusznej, tomografia komputerowa, testy genetyczne i endoskopowe oraz badanie na obecność przeciwciał celiakii.

Biegunka tłuszczowa – leczenie

Leczenie właściwe zostaje zastosowane dopiero, gdy określona zostanie przyczyna i w zależności od choroby może przybierać różne formy. W przypadku problemów z trzustką podaje się enzymy trzustkowe, jeśli zaś pacjent cierpi na celiakię, to trzeba zastosować dietę bezglutenową. W wypadku przerostu flory bakteryjnej stosuje się terapię antybiotykami.

Sami jednak powinniśmy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu i uzupełnieniu niedoboru elektrolitów, które wytracają się przy każdej przewlekłej biegunce, nie tylko tłuszczowej. Jeśli chodzi o samą dietę, to powinna być ona bogata w owoce i warzywa, najlepiej gotowane, duszone albo pieczone. Unikać za to należy spożywania tłuszczów z wyjątkiem tłuszczów roślinnych.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?