Biegunka w ciąży – co oznacza? Przyczyny, leczenie, zagrożenia
Biegunka w ciąży – przyczyny
Biegunka w ciąży rzadko kojarzy się jako objaw groźnej dla zdrowia choroby. Jednak organizm kobiety spodziewającej się dziecka wymaga specjalnej opieki i kontroli. Dlatego biegunka w ciąży w niektórych sytuacjach powinna wzbudzać lekki niepokój. Jednak w zdecydowanej większości przypadków nie ma powodów do obaw. W pierwszym trymestrze ciąży biegunka najczęściej ma związek ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Dlatego właśnie na początku ciąży biegunka często towarzyszy innym objawom, takim jak mdłości czy wymioty. W takim wypadku nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak trwa zbyt długo, należy zgłosić się do lekarza, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu, szczególnie niebezpiecznego dla kobiety w ciąży. Znacznie rzadziej biegunka występuje w drugim trymestrze ciąży. Może się jednak zdarzyć, że pojawi się na skutek rosnącej masy dziecka i ucisku narządów wewnętrznych. Bardzo często jej pojawienie się pod koniec ciąży jest sygnałem, że poród zbliża się wielkimi krokami. Oczywiście to nie jedyne przyczyny pojawienia się biegunki. Dlatego kobiety spodziewające się dziecka powinny szczególnie zwracać uwagę na inne objawy, aby nie zbagatelizować sygnałów, które wysyła organizm. W niektórych przypadkach biegunka jest objawem grypy żołądkowej, alergii pokarmowej oraz zatrucia pokarmowego. Może się także zdarzyć, że rozwolnienie będzie reakcją organizmu na stres, którego zwłaszcza w czasie ciąży należy stanowczo unikać. Warto przyglądać się sobie, aby nie pomylić typowych dla ciąży dolegliwości z objawem choroby.
Biegunka w ciąży – leczenie
Choć biegunka w ciąży rzadko najczęściej nie oznacza niczego niepokojącego to i tak warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Zwłaszcza jeśli trwa dłużej niż kilka dni koniecznie należy udać się do specjalisty. Nie oznacza to oczywiście, że nie można próbować leczyć się domowymi sposobami. Podobnie jak w przypadku osób niebędących w ciąży, przyszłe mamy powinny w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie nawodnienie. W ten sposób można zapobiec odwodnieniu organizmu, które jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Warto także, za zgodą lekarza, pić herbaty ziołowe, takie jak mięta czy rumianek. Całkowicie zabrania się w takich przypadkach spożywać ciężkostrawnych potraw. Przy problemach z biegunką należy postawić na lekkostrawną dietę, a także zrezygnować ze spożywania produktów, które są bogate w błonnik. Kobiety w ciąży muszą także pamiętać, aby nie stosować żadnych leków na biegunkę dostępnych bez recepty. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą one miały szkodliwy wpływ na dziecko. Jeśli sytuacja będzie wymagała leczenia farmakologicznego z pewnością lekarz przepisze leki bezpieczne dla matki i dziecka.
Biegunka w ciąży – zagrożenia
W przypadku gdy rozwolnienie nie ustępuje albo nasila się, koniecznie należy udać się do lekarza. W takich sytuacjach może się okazać, że niezbędne jest leczenie farmakologiczne, albo wykonanie dodatkowych badań. Zdarzają się sytuacje, gdy biegunka stanowi realne zagrożenie zarówno dla matki jak i dziecka. Nieustępujące objawy to nie jedyny sygnał, że powinniśmy skorzystać z pomocy lekarza. Wizyta u specjalisty jest koniecznością także wtedy, gdy biegunce towarzyszą także inne niepokojące objawy, takie jak gorączka czy pojawienie się śluzu, ropy lub krwi w stolcu. Nigdy nie należy bagatelizować także innych sygnałów towarzyszących biegunce, zwłaszcza takich jak plamienie albo silny ból brzucha. Zwłaszcza na początku ciąży takie objawy mogą oznaczać, że doszło do poronienia.