Boczne skrzywienie kręgosłupa – jak się objawia, jakie są przyczyny i jak wygląda leczenie?
Czym jest boczne skrzywienie kręgosłupa?
Boczne skrzywienie kręgosłupa potocznie nazywane jest skoliozą, jednak w rzeczywistości nazwa ta nie oddaje istotny problemu. Skolioza dotyczy nie tylko skrzywienia kręgosłupa w prawym lub lewym kierunku, ale występuje w trzech płaszczyznach. Pierwsza to płaszczyzna czołowa, która odnosi się właśnie do bocznego skrzywienia kręgosłupa. Druga to płaszczyzna poprzeczna, a trzecia strzałkowa, zwana inaczej kifoskoliozą. Stąd bardziej właściwym określenie dla bocznego skrzywienia kręgosłupa jest skolioza boczna. Nie mniej jednak schorzenie to jest zaburzeniem konstrukcji kręgosłupa, które wpływa na cały układ nerwowy oraz mięśniowo-stawowy kręgosłupa. Boczne skrzywienie kręgosłupa najczęściej występuje pod postacią prawobocznego skrzywienia kręgosłupa piersiowego oraz lewobocznego skrzywienia kręgosłupa lędźwiowego. Co ciekawe, skrzywienie to częściej jest diagnozowane u dziewcząt, niż u chłopców i znacznie częściej występuje u dzieci, niż dorosłych. Co więcej, skoliozę można klasyfikować właśnie ze względu na wiek. Wyróżnić można skoliozę wczesnodziecięcą, czyli ujawniającą się do 3 roku życia, skoliozę dziecięcą, która pojawia się między 3, a 10 rokiem życia oraz skoliozę młodzieńczą, która występuje w okresie dojrzewania.
Boczne skrzywienie kręgosłupa – jakie są objawy?
Boczny skrzywienie kręgosłupa może mieć poważne konwencje dla zdrowia, dlatego ważne jest wczesne rozpoznanie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia. Pierwsze objawy bocznego skrzywienia kręgosłupa u dzieci można zaobserwować w okresie skoków wzrostowych. Warto wtedy bacznie przyglądać się swojemu maluchowi, ponieważ jest to czas, gdy mogą się ujawnić nieprawidłowości postawy ciała. Do objawów, które rodzic może dostrzec gołym okiem zalicza się nienaturalny chód dziecka, a nawet wrażenie, jakby jedna z kończyn dolnych uległa skróceniu. Co ważne, boczne skrzywienie kręgosłupa przeważnie dotyczy prawej strony odcinka piersiowego. Skrzywienie najbardziej widoczne jest podczas skłonu w przód.
Boczne skrzywienie kręgosłupa może się również objawiać silnymi dolegliwościami bólowymi, które będą nasilały się wraz z upływem czasu. Najbardziej narażone na ból są okolice karku, lędźwiowe oraz międzyłopatkowe. Skrzywienie kręgosłupa objawia się również trudnościami w poruszaniu oraz prowadzi do problemów neurologicznych jakich jak zawroty głowy, trudności z utrzymaniem równowagi, nerwobóle w okolicach żeber, czy drętwienie kończyn dolnych i górnych.
Jakie są przyczyny bocznego skrzywienia kręgosłupa?
Nieznana jest dokładna przyczyna bocznego skrzywienia kręgosłupa. Uważa się jednak, że w wielu przypadkach schorzenie to ma charakter wrodzony. Co więcej, dostrzeżono, że osoby cierpiące na skrzywienie kręgosłupa często cierpią także na inne dolegliwości, jak zaburzenia równowagi ciała, zaburzenia czucia, asymetryczna struktura pnia mózgu czy zaburzenia produkcji kolagenu i płytek krwi. Przyczyną bocznego skrzywienia kręgosłupa mogą być również czynniki genetyczne oraz zaburzenia ogólnoustrojowe. Oczywiście nie można zapominać, że boczne skrzywienie kręgosłupa może być również nabyte. Dzieje się tak w przypadku chorób, które prowadzą do zmian elementów mięśniowych, kostnych oraz wpływających na równowagę kręgosłupa.
Boczne skrzywienie kręgosłupa – na czym polega leczenie?
Aby wprowadzić odpowiednie leczenie, ważne jest rozpoznanie choroby przez specjalistę. Dopiero na podstawie badania, które wskaże stopień zaawansowania skrzywienia kręgosłupa, a także biorąc pod uwagę inne czynniki jak wiek pacjenta można dostosować odpowiedni sposób leczenia. W przypadku dzieci najczęściej stosowaną metodą leczenia bocznego skrzywienia kręgosłupa jest rehabilitacja oraz noszenie gorsetu ortopedycznego. Pomocne może okazać się również spanie na twardym materacu oraz siedzenie na krześle z odpowiednio wyprofilowanym oparciem. W niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie operacji, jednak zazwyczaj leczenie mniej inwazyjne jest wystarczające.