Ból jajników w ciąży – co oznacza?
Ból jajnika – jak stwierdzić, że to właśnie jajniki?
Ból jajnika pojawia się po prawej lub po lewej stronie podbrzusza, a w rzadkich przypadkach odczuwać go można po obu stronach. Często odczuwalne jest wtedy silne ukłucie, ale może także wywoływać rozpierające lub przeszywające wrażenie. Jego natężenie również może być bardzo zmienne, od łagodnego do bardzo silnego. Przyczyny są różne, od całkowicie naturalnych, do tych wynikających z toczącego się procesu chorobowego.
Jeśli jest on wynikiem schorzenia, to należy też zwrócić uwagę na towarzyszące mu inne objawy. Są to upławy o przykrym zapachu, obfite miesiączki, a także częste i dość bolesne parcie na pęcherz. Jeśli doświadczamy powyższych przypadłości, na pewno należy skonsultować się z lekarzem w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnozy.
Ból jajników w ciąży – przyczyny
Jeśli ból jajników odczuwamy na początku ciąży oraz nie towarzyszą mu inne objawy, jak na przykład gorączka, to jest to naturalne zjawisko. Wiąże się z zagnieżdżeniem zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy i można zinterpretować go jako kłujący. Macica zaczyna się wtedy powiększać, tym samym uciskając narządy leżące w bliskiej okolicy. Ten ból powinien ustąpić w ciągu kilku tygodni.
Gdy dolegliwości mają charakter kurczowy oraz rozlany na dużą powierzchnię ciała, może to świadczyć o poronieniu. Ten rodzaj bólu nie jest zbyt uciążliwy, może nawet okazać się prawie nieodczuwalny. Często wtedy towarzyszy temu plamienie, a w późniejszym okresie krwawienie z dróg rodnych. Odczuwalne objawy poronienia występują niestety już po obumarciu płodu, ale jeśli uda się zareagować odpowiednio szybko i udać się do lekarza, możliwe jest zatrzymanie procesu poronnego.
W przypadku zagnieżdżenia się zarodka w innym miejscu niż ściana macicy, mówimy wtedy o ciąży pozamacicznej, czyli ektopowej. Ból odczuwalny jest w tym przypadku niemal zawsze, bardzo często o dużym nasileniu, bardzo ostry i coraz bardziej dający o sobie znać. Jeśli zostanie zignorowany, może doprowadzić do pęknięcia jajowodu, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia matki. To bardzo poważny przypadek, który wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.
Jeśli podczas bólu jajników w ciąży występuje również gorączka, ból mięśni, stawów oraz ogólne osłabienie, to może wskazywać na zapalenie przydatków. Jest to wywołane gronkowcami, paciorkowcami, chlamydiami lub dwoinkami rzeżączki równoczesne zapalenie jajników oraz jajowodów. Należy zgłosić się do lekarza, który będzie mógł zdiagnozować ten przypadek dzięki badaniem USG i na podstawie wyników wymazów z pochwy.
Torbiele, czyli woreczki wypełnione płynem ustrojowym, krwią, wodą lub ropą, mogą być kolejną przyczyną bólu jajników. Odczuwany wtedy lekki ból rzadko wymaga interwencji chirurgicznej, ponieważ torbiele często znikają samoistnie i nie są groźne dla ciąży. Ingerencja lekarza w ich przypadku polega zazwyczaj na obserwacji.
Jeden z groźniejszych przypadków to ciążowa choroba torfoblastyczna, która obejmuje częściowy lub całkowity zaśniad groniasty, albo zmiany złośliwe, czyli zaśniad inwazyjny, zmiany kosmówki i guz miejsca łożyskowego. Dolegliwości te mają różny przebieg, a ich objawy to najczęściej nudności i wymioty, krwawienie, niedoczynność tarczycy i nadciśnienie tętnicze. Aby potwierdzić tę diagnozę konieczny będzie szereg specjalistycznych badań.
Ból jajników w ciąży – postępowanie
Mimo tego, że towarzyszący nam ból nie zawsze musi oznaczać, że dzieje się coś złego, to warto poinformować o nim lekarza prowadzącego ciążę. Nie należy ignorować takich dolegliwości, zwłaszcza jeśli ból jajników w ciąży jest silny, ponieważ w tym przypadku może wskazywać na nieprawidłowy przebieg ciąży lub patologiczne zmiany w naszym ciele.
Warto pamiętać, że takie bóle mogą pojawiać się przez cały czas trwania ciąży, ale najczęściej można się ich spodziewać w pierwszym trymestrze. W tym okresie dobrze byłoby unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów i przemęczania się. Jeśli zaś ból dokucza przez długi czas, lekarz może przepisać leki rozkurczowe i przeciwbólowe, które będą bezpieczne dla rozwijającego się płodu.