portalparentingowy.pl
Ból w klatce piersiowej w ciąży

pixabay.com

Ból w klatce piersiowej w ciąży

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Aleksandra Kurowska

Udostępnij:

Ból w klatce piersiowej to problem, który dotyka dość dużą grupę kobiet w ciąży. Jego przyczyny mogą być różne i nie wszystkie wymagają natychmiastowej wizyty na szpitalnym oddziale ratunkowym. Co ciężarna powinna wiedzieć o bó

Przyczyny bólu w klatce piersiowej w ciąży

Ból jaki ciężarna może odczuwać w klatce piersiowej, może mieć różne przyczyny i różne postaci. Od kłucia, przez ucisk, duszności do nerwobólu lub pieczenia. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny bólu w klatce piersiowej i jak je rozpoznać?

  • Niestrawność – można zadać sobie pytanie, jak niestrawność, kojarzona z żołądkiem może być przyczyną bólu w klatce piersiowej? Wszystkiemu winna jest macica. Ta w ciąży powiększa się kilkusetkrotnie w stosunku do stanu sprzed ciąży i powoduje przesuwanie się organów wewnątrz ciała kobiety. Niestrawność spowodowana ciążą (głównie zmianami hormonalnymi) prowadzi do powstawania gazów, a te wyjątkowo mogą gromadzić się wyżej niż w jamie brzusznej. Ból związany z niestrawnością odczuwany jest w formie ucisku.

  • Zgaga – znowu bol w klatce piersiowej ciężarnej, który wynika pośrednio z powiększającej się macicy – ta uciska na żołądek co powoduje przedostawanie się kwasów żołądkowych do przełyku. Poza tym progesteron, którego ciężarna ma nadprodukcję, przyczynia się do rozluźnienia zwieracza przełyku. Zgaga łączy się z bólem piekącym lub palącym przełyk.

  • Zmiany fizjologiczne – ciało ciężarnej kobiety przez 9 miesięcy od poczęcia dziecka przechodzi kolosalną metamorfozę. Dlatego dolegliwości jakie ją czekają nie stanowią dla niej zaskoczenia, raczej nieprzyjemną konieczność. Ból w klatce piersiowej może być spowodowany tymi właśnie zmianami, ból piersi to jedno, ucisk towarzyszący poszerzającej się klatce piersiowej to inna kwestia.

  • Stres – ciąża to szczególny stan, poród to niepowtarzalne (choć nie tylko w pozytywnym tego słowa znaczeniu) doświadczenie, macierzyństwo czy wspólne rodzicielstwo to ogromne wyzwanie. Nawet jeśli to nie pierwsza albo jeśli to długo planowana i wyczekana ciąża, nie oznacza to, że nie będzie jej towarzyszyć uczucie niepewności czy zdenerwowania. Zazwyczaj występuje w postaci nerwobólu.

Sposoby na radzenie sobie z bólem

Nie z każdym rodzajem bólu można sobie poradzić na własną rękę i niektóre z nich będą wymagały wizyty u lekarza, niemniej jednak część dolegliwości bólowych można pokonać w domowych warunkach nie zagrażając ani sobie, ani dziecku.

Niestrawność – teoretycznie wystarczy wyeliminować produkty, odpowiadające za niestrawność. Praktycznie najpierw należy je namierzyć, ponieważ nie ma reguły, że produkty, które przed ciąża szkodziły kobiecie, dalej będą jej szkodzić i odwrotnie – że te, które nie szkodziły, dalej pozostaną dla niej nieszkodliwe. Tak czy inaczej kroki są dwa: rozpoznanie źródła problemu, eliminacja źródła problemu.

Zgaga – kolejna przypadłość związana z układem pokarmowym i kolejna, w walce z którą pomaga dieta. Ciężarna powinna wyeliminować potrawy, które nasilają produkcje kwasów żołądkowych oraz przykładać dużą wagę do objętości posiłków i ich częstotliwości. Powinna jeść częściej, ale mniejsze porcje.

Stres – nie ma recepty na pozbycie się stresu, czasem wystarczy długi spacer połączony z rozmową lub ulubioną playlista albo audiobookiem. Czasem potrzebna jest książka, krzyżówka lub łamigłówki logiczne. Bywa, że uczucie stresu jest tak długotrwałe i przejmujące, że konieczna jest pomoc psychologa. Jedno jest pewne, stres ma negatywny wpływ na ciążę, więc nie należy go lekceważyć.

Ból zagrażający ciężarnej i ciąży – kiedy jechać do lekarza?

Podejrzenie zawału serca lub zakrzepicy żył w ciąży to przypadki, które wymagają natychmiastowej hospitalizacji ciężarnej, ze względu na ryzyko. Po czym je poznać?

Zawał serca – nagły ból, rozpierający, promieniujący w stronę żuchwy lub ramienia. Tym różni się od infekcji, że ma charakter nagły, niekoniecznie musi być współistniejący z gorączką i na pewno nie da się go wyleczyć antybiotykami. Do objawów zawału serca można również zaliczyć uczucie silnych duszności, przyspieszenia akcji serca czy zimnego potu. Objawów tych w żadnym wypadku nie należy lekceważyć, ponieważ zawał mięśnia sercowego dla ciężarnej może skończyć się tragicznie.

Zakrzepica żył w ciąży – jeśli poza silnym bólem klatki piersiowej ciężarna odczuwa również problemy z zaczerpnięciem oddechu (większe niż duszności, które na co dzień funduje jej uciskająca na przeponę macica), powiększoną ciepłotę nogi połączoną z jej obrzękiem, a na dodatek wystąpiło u niej krwioplucie – to niezwłocznie powinna udać się do szpitala (lub skontaktować się z numerem alarmowym) ponieważ mogło dojść u niej do zatorowości płucnej spowodowanej zakrzepicą żył.

Na wszelkie objawy powinny być szczególnie wyczulone te ciężarne, w których wywiadzie rodzinnym zdarzały się przypadki tych schorzeń, cierpią na otyłość lub są palaczkami papierosów.

undefined

Bibliografia

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >