portalparentingowy.pl
Bóle nóg u dzieci

pixabay.com

Bóle nóg u dzieci

3 Lutego 2021

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Bóle nóg u dzieci to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt małoletnich w gabinetach specjalistycznych. Rodzice chcą wiedzieć, czy ich pociechom nie dolega nic poważnego. Wizyta u chirurga lub ortopedy może wyjaśnić wiele wątpliwości. Co warto

Skąd biorą się bóle nóg u dzieci?

Przyczyn powodujących ból nóg u dziecka może być bardzo wiele i uzależnione są od szeregu różnych czynników. Czasami powstają one w przebiegu jakiejś choroby i z czasem ustają samoistnie, czasami konieczna jest interwencja lekarska, czasem mają podłoże rozwojowe. Nie da się jednak wymienić i omówić pełnej listy przyczyn powodujących ból nóg u dzieci. Najczęstsze przyczyny bólu nóg u dzieci to:

Bóle związane z infekcjami – przeziębienie lub grypa mogą objawiać się bolesnością w obszarze całego ciała – w tym bólem kończyn

Urazy – najbardziej powszechna przyczyna bólu kończyn dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Do urazów zaliczamy zarówno lekkie stłuczenia, jak i zwichnięcia lub złamania kończyn.

Zapalenie stawów – stany zapalne w stawach są jedną z wielu przyczyn bólu nóg u dzieci

Młodzieńczy zespół fibromigalii – przewlekłe, uogólnione bóle mięśniowo – szkieletowe, w którego cechą jest odczuwanie przez dziecko bólów kończyn zarówno górnych jak i dolnych. Dolegliwościom bólowym towarzyszą objawy takie jak kłopoty ze snem, napięcie, stres, agresja oraz bóle głowy i brzucha

Łagodny zespół nadmiernej wiotkości stawów – objawia się to nadmierną ruchomością stawów. Każdy z nas miał w szkole kolegę lub koleżankę, której łokieć lub kolano wyginało się w drugą stronę – te przeprosty świadczą właśnie o tym zespole. Częstym objawem jest również ból stawów, w tym ból nóg u dziecka po aktywności fizycznej lub wysiłku. Bóle kończyn w przypadku tej dolegliwości wynikają z nadmiernego obciążenia stawów a w zasadzie nadmiernym obciążeniem powierzchni stawowych.

Diagnostyka i leczenie bólu nóg u dzieci

Jeśli dziecko skarży się na ból nóg nie powinno się tego ignorować lub bagatelizować. Powinno zostać to możliwie jak najszybciej zgłoszone do pediatry lub lekarza rodzinnego, który może pokierować dziecko na dalsze badania (np. ortopedyczne).

Podczas badania poza wywiadem oceniającym przyczyny bólu, lekarze często zwracają uwagę na takie elementy jak sposób chodzenia dziecka, który może być zarówno przyczyną jak i efektem pewnych schorzeń, oceniane są również stawy naszej pociechy – zakres ruchu, tkankę otaczającą staw czy ewentualne objawy problemów z mięśniami.

W temacie leczenia bólu nóg u dzieci – przeważnie polega to na leczeniu przyczyn, czyli leczy się schorzenie powodujące wystąpienie tego objawu. Częstym zaleceniem odnośnie do samych dolegliwości bólowych w obszarze nóg są masaże fizjoterapeutyczne – choć oczywiście nie stosuje się ich w przypadku np. bólu spowodowanego infekcją wirusową.

Bóle wzrostowe

Charakterystyka: Bóle wzrostowe, to bardzo częsta przyczyna bólów nóg u dzieci. W zależności od źródła mówi się nawet o 40% populacji osób poniżej 12roku życia, które cierpiały z powodu bólu wzrostowego w nogach – z racji tej powszechności właśnie, omówimy je nieco szerzej.

W przypadku bólu wzrostowego dolegliwości nie dotyczą ani stawów, ani kości, bolą mięśnie. Ból ma charakter napadowy, co oznacza, że pojawia się nieregularnie co kilka dni, tygodni, miesięcy – nie ma żadnej reguły. Nie ma reguły również czas trwania dolegliwości, może być to 10 minut, może być to kilka godzin. Przeważnie jednak, dolegliwości nie trwają dłużej niż 30 minut. Bóle wzrostowe nóg zazwyczaj mają miejsce w godzinach nocnych lub późnym wieczorem. Dotyczy głównie przodu ud, łydek oraz okolicy kolan.

Przyczyny – nie ma jednolitej teorii na temat tego, dlaczego pojawiają się bóle wzrostowe u dzieci. Jedna z hipotez zakłada, że bóle nóg u dzieci spowodowane są procesem wzrostowym, jako że dzieci najintensywniej rosą właśnie w nocy.

Inna hipoteza mówi o reakcji organizmu na przeciążenia jakim nogi dziecka są poddawane w ciągu dnia, która forsuje mięśnie, które w okresie wzrastania dziecka i tak są ‘męczone’.

Diagnostyka – z racji tego, że bóle nóg o charakterze wzrostowym są napadowe, nie ma dużej szansy, że uda się je zaobserwować podczas wizyty lekarskiej. Lekarze podczas diagnostyki stosują metodę wykluczającą inne przyczyny, mogą zlecić wykonanie badań takich jak morfologia krwi lub RTG kończyn.

Pomocna może być obserwacja rodziców, dzieci, u których występują bóle wzrostowe podczas napadu bólu nie wzbraniają się przed dotykiem lub masowaniem – te zabiegi przynoszą im ulgę i taka informacja może pomóc lekarzowi w ocenie przyczyny.

Leczenie -  bóle wzrostowe nóg nie podlegają leczeniu jako takiemu, ponieważ nie są chorobą a wynikają z pewnego procesu fizjologicznego. Można natomiast łagodzić bóle. Najlepiej sprawdzają się

  • Delikatne masaże lub ciepłe okłady bolących nóg

  • Rozciąganie – dostosowane do możliwości dziecka ćwiczenia rozciągające

  • Po konsultacji z lekarzem – niektóre leki przeciwbólowe

Bibliografia

https://www.doz.pl/czytelnia/a15020-Bole\_wzrostowe\_u\_dzieci\_\_przyczyny\_objawy\_i\_jak\_mozna\_pomoc\_dziecku

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/138976,bol-konczyn

https://www.poradnikzdrowie.pl/ciaza-i-dziecko/zdrowie-dziecka/bole-wzrostowe-czyli-bole-miesni-u-dzieci-zwiazane-ze-wzrostem-organizmu-aa-V39J-DVcF-ueKQ.html

http://www.skolioza.org/bole-wzrostowe/?gclid=Cj0KCQiAx9mABhD0ARIsAEfpavT0T7m9FDDCxwUmZGkczpII0b38Egfid55uScAAMU9e-VJ9khiKyqUaArxNEALw\_wcB

https://parenting.pl/bol-nog-u-dzieci

undefined

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >