Bóle nóg u dzieci
Skąd biorą się bóle nóg u dzieci?
Przyczyn powodujących ból nóg u dziecka może być bardzo wiele i uzależnione są od szeregu różnych czynników. Czasami powstają one w przebiegu jakiejś choroby i z czasem ustają samoistnie, czasami konieczna jest interwencja lekarska, czasem mają podłoże rozwojowe. Nie da się jednak wymienić i omówić pełnej listy przyczyn powodujących ból nóg u dzieci. Najczęstsze przyczyny bólu nóg u dzieci to:
Bóle związane z infekcjami – przeziębienie lub grypa mogą objawiać się bolesnością w obszarze całego ciała – w tym bólem kończyn
Urazy – najbardziej powszechna przyczyna bólu kończyn dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Do urazów zaliczamy zarówno lekkie stłuczenia, jak i zwichnięcia lub złamania kończyn.
Zapalenie stawów – stany zapalne w stawach są jedną z wielu przyczyn bólu nóg u dzieci
Młodzieńczy zespół fibromigalii – przewlekłe, uogólnione bóle mięśniowo – szkieletowe, w którego cechą jest odczuwanie przez dziecko bólów kończyn zarówno górnych jak i dolnych. Dolegliwościom bólowym towarzyszą objawy takie jak kłopoty ze snem, napięcie, stres, agresja oraz bóle głowy i brzucha
Łagodny zespół nadmiernej wiotkości stawów – objawia się to nadmierną ruchomością stawów. Każdy z nas miał w szkole kolegę lub koleżankę, której łokieć lub kolano wyginało się w drugą stronę – te przeprosty świadczą właśnie o tym zespole. Częstym objawem jest również ból stawów, w tym ból nóg u dziecka po aktywności fizycznej lub wysiłku. Bóle kończyn w przypadku tej dolegliwości wynikają z nadmiernego obciążenia stawów a w zasadzie nadmiernym obciążeniem powierzchni stawowych.
Diagnostyka i leczenie bólu nóg u dzieci
Jeśli dziecko skarży się na ból nóg nie powinno się tego ignorować lub bagatelizować. Powinno zostać to możliwie jak najszybciej zgłoszone do pediatry lub lekarza rodzinnego, który może pokierować dziecko na dalsze badania (np. ortopedyczne).
Podczas badania poza wywiadem oceniającym przyczyny bólu, lekarze często zwracają uwagę na takie elementy jak sposób chodzenia dziecka, który może być zarówno przyczyną jak i efektem pewnych schorzeń, oceniane są również stawy naszej pociechy – zakres ruchu, tkankę otaczającą staw czy ewentualne objawy problemów z mięśniami.
W temacie leczenia bólu nóg u dzieci – przeważnie polega to na leczeniu przyczyn, czyli leczy się schorzenie powodujące wystąpienie tego objawu. Częstym zaleceniem odnośnie do samych dolegliwości bólowych w obszarze nóg są masaże fizjoterapeutyczne – choć oczywiście nie stosuje się ich w przypadku np. bólu spowodowanego infekcją wirusową.
Bóle wzrostowe
Charakterystyka: Bóle wzrostowe, to bardzo częsta przyczyna bólów nóg u dzieci. W zależności od źródła mówi się nawet o 40% populacji osób poniżej 12roku życia, które cierpiały z powodu bólu wzrostowego w nogach – z racji tej powszechności właśnie, omówimy je nieco szerzej.
W przypadku bólu wzrostowego dolegliwości nie dotyczą ani stawów, ani kości, bolą mięśnie. Ból ma charakter napadowy, co oznacza, że pojawia się nieregularnie co kilka dni, tygodni, miesięcy – nie ma żadnej reguły. Nie ma reguły również czas trwania dolegliwości, może być to 10 minut, może być to kilka godzin. Przeważnie jednak, dolegliwości nie trwają dłużej niż 30 minut. Bóle wzrostowe nóg zazwyczaj mają miejsce w godzinach nocnych lub późnym wieczorem. Dotyczy głównie przodu ud, łydek oraz okolicy kolan.
Przyczyny – nie ma jednolitej teorii na temat tego, dlaczego pojawiają się bóle wzrostowe u dzieci. Jedna z hipotez zakłada, że bóle nóg u dzieci spowodowane są procesem wzrostowym, jako że dzieci najintensywniej rosą właśnie w nocy.
Inna hipoteza mówi o reakcji organizmu na przeciążenia jakim nogi dziecka są poddawane w ciągu dnia, która forsuje mięśnie, które w okresie wzrastania dziecka i tak są ‘męczone’.
Diagnostyka – z racji tego, że bóle nóg o charakterze wzrostowym są napadowe, nie ma dużej szansy, że uda się je zaobserwować podczas wizyty lekarskiej. Lekarze podczas diagnostyki stosują metodę wykluczającą inne przyczyny, mogą zlecić wykonanie badań takich jak morfologia krwi lub RTG kończyn.
Pomocna może być obserwacja rodziców, dzieci, u których występują bóle wzrostowe podczas napadu bólu nie wzbraniają się przed dotykiem lub masowaniem – te zabiegi przynoszą im ulgę i taka informacja może pomóc lekarzowi w ocenie przyczyny.
Leczenie - bóle wzrostowe nóg nie podlegają leczeniu jako takiemu, ponieważ nie są chorobą a wynikają z pewnego procesu fizjologicznego. Można natomiast łagodzić bóle. Najlepiej sprawdzają się
Delikatne masaże lub ciepłe okłady bolących nóg
Rozciąganie – dostosowane do możliwości dziecka ćwiczenia rozciągające
Po konsultacji z lekarzem – niektóre leki przeciwbólowe
Bibliografia
https://www.mp.pl/pacjent/objawy/138976,bol-konczyn
https://parenting.pl/bol-nog-u-dzieci
undefined