portalparentingowy.pl
Bolesna owulacja – przyczyny, objawy, zagrożenia

pixabay.com

Bolesna owulacja – przyczyny, objawy, zagrożenia

15 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Bolesna owulacja dotyczy wielu kobiet, a czasem ból jest nawet większy, niż podczas menstruacji. Tego rodzaju dolegliwości są całkowicie normalne i zazwyczaj niegroźne. Może się jednak zdarzyć, że ból brzucha podczas jajeczkowania, zwłaszcza

Czym jest owulacja?

Owulacja, inaczej jajeczkowanie jest procesem podczas którego pęka dojrzały już pęcherzyk Graafa i w skutek działania hormonu LH uwalania się z niego komórka jajowa, która następnie zmierza w kierunku jajowodu. Zakładając, że cykl miesiączkowy u kobiety trwa 28 dni, owulacja występuje na 14 dni przed menstruacją.

Jakie są objawy bolesnej owulacji?

W czasie owulacji wiele kobiet odczuwa kłujący, ostry ból w dolnej części brzucha. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to kwestia indywidualna i w zależności od organizmu ból może być zaledwie odczuwalny lub wyjątkowo uciążliwy. U niektórych kobiet ból jest nawet silniejszy, niż podczas miesiączki. W niektórych przypadkach ból jest tak mocny, że wręcz utrudnia funkcjonowanie i bywa porównywany do dolegliwości towarzyszących przy zapaleniu wyrostka robaczkowego. Czasami podczas owulacji może pojawić się niewielkie krwawienie z dróg rodnych. Dolegliwościom może towarzyszyć również gorączka, obrzęk piersi, zmęczenie, nudności oraz ogólne osłabienie organizmu. Trudno jednoznacznie wskazać czas, po którym ból przechodzi. U niektórych kobiet jest to kwestia zaledwie kilku minut, podczas gdy inne borykają się z tymi dolegliwościami nawet 2-3 dni. Nie ma na to żadnej reguły, każdy organizm reaguje inaczej.

Jakie są przyczyny bolesnej owulacji?

Przyczyny bolesnej owulacji nie są do końca znane, ale wiadomo, że mają one bezpośredni związek ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety podczas jajeczkowania. W czasie owulacji pęcherzyk Graafa powiększa się i pęka, przez co wydostaje się z niego krew, która podrażnia ścianki brzucha. W zależności od ilości krwi ból może być silny albo ledwie odczuwalny. Dodatkowym czynnikiem, który potęguje te dolegliwości, jest duży wysiłek fizyczny oraz współżycie w czasie owulacji.

Ból owulacyjny – jak złagodzić?

Zdarza się, że ból owulacyjny jest na tyle silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Dlatego ważne jest, aby na tyle na ile się da, postarać się złagodzić wszystkie dolegliwości. Z pomocą może przyjść gorąca kąpiel, która wpłynie relaksująco i pozwoli choć trochę rozluźnić mięśnie. Podobnie jak podczas bolesnej miesiączki, ból podbrzusza w czasie owulacji można złagodzić za pomocą ciepłego kompresu. Praktycznym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do tego celu termofora. Pomocne będzie również picie wywaru z ziół, zwłaszcza tych o działaniu rozkurczającym. Jeśli ból jest na tyle uciążliwy, że uniemożliwia funkcjonowanie, warto udać się do specjalisty. W ten sposób pozna się przyczynę tych dolegliwości. Jeśli ból podbrzusza jest efektem jajeczkowania można w wyjątkowych sytuacjach uśmierzyć ból lękami przeciwbólowymi i rozkurczowymi, jednak bez konsultacji z lekarzem jest to niewskazane.

Bolesna owulacja – kiedy  zgłosić się do lekarza?

Należy podkreślić, że nie zawsze przyczyną złego samopoczucia jest bolesna owulacja. Dlatego dobrym pomysłem jest zakup testu owulacyjnego, który pomoże stwierdzić, czy aby na pewno dolegliwości są spowodowane jajeczkowaniem. Test pozwoli zbadać poziom hormonu luteinizującego, który naturalnie wzrasta przed owulacją. Na tej podstawie można określić, czy mamy do czynienia z jajeczkowaniem, które tłumaczyłoby ból podbrzusza. Jeśli jednak test wypadnie negatywnie albo dolegliwości nie ustąpią, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza. W takiej sytuacji bardzo możliwe jest, że przyczyną boleści są inne schorzenia. Podobne objawy mogą świadczyć o stanie zapalnym narządów miednicy mniejszej, pojawieniu się torbieli na jajnikach czy pojawieniu się endometriozy. W niektórych przypadkach boleści owulacyjne mogą świadczyć o zespole policystycznych jajników, które charakteryzują się zaburzeniami hormonalnymi.

Podobne artykuły

Przeziębienie u niemowlaka

Zdrowie

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy może wzbudzać niepokój?

Czytaj więcej >
Odwodnienie u niemowląt

Zdrowie

Odwodnienie u niemowląt - przyczyny, objawy i leczenie

Czytaj więcej >

Zdrowie

Przygotowania do ciąży. Co jeść i suplementować, by starania były skuteczne, a dziecko zdrowe?

Czytaj więcej >
Dzieci: profesor Gut o szczepieniu

Zdrowie

Wirusolog o szczepieniach dzieci. Zapytaliśmy prof. Włodzimierza Guta o granicę wiekową

Czytaj więcej >
Mama szukała przyczyny wysypki u dzieck

Zdrowie

Mama zauważyła u córki dziwną wysypkę. Przez 9 miesięcy szukała sposobu by pozbyć się zmian

Czytaj więcej >
Minister Zdrowia o szczepionkach dla dzieci

Zdrowie

Minister zdrowia o szczepionkach dla dzieci: "Jeśli dobrze pójdzie, to w wakacje będziemy szczepili chętne"

Czytaj więcej >