Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Bolesna owulacja – przyczyny, objawy, zagrożenia
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:15

Bolesna owulacja – przyczyny, objawy, zagrożenia

Bolesna owulacja – przyczyny, objawy, zagrożenia
pixabay.com

Czym jest owulacja?

Owulacja, inaczej jajeczkowanie jest procesem podczas którego pęka dojrzały już pęcherzyk Graafa i w skutek działania hormonu LH uwalania się z niego komórka jajowa, która następnie zmierza w kierunku jajowodu. Zakładając, że cykl miesiączkowy u kobiety trwa 28 dni, owulacja występuje na 14 dni przed menstruacją.

Jakie są objawy bolesnej owulacji?

W czasie owulacji wiele kobiet odczuwa kłujący, ostry ból w dolnej części brzucha. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to kwestia indywidualna i w zależności od organizmu ból może być zaledwie odczuwalny lub wyjątkowo uciążliwy. U niektórych kobiet ból jest nawet silniejszy, niż podczas miesiączki. W niektórych przypadkach ból jest tak mocny, że wręcz utrudnia funkcjonowanie i bywa porównywany do dolegliwości towarzyszących przy zapaleniu wyrostka robaczkowego. Czasami podczas owulacji może pojawić się niewielkie krwawienie z dróg rodnych. Dolegliwościom może towarzyszyć również gorączka, obrzęk piersi, zmęczenie, nudności oraz ogólne osłabienie organizmu. Trudno jednoznacznie wskazać czas, po którym ból przechodzi. U niektórych kobiet jest to kwestia zaledwie kilku minut, podczas gdy inne borykają się z tymi dolegliwościami nawet 2-3 dni. Nie ma na to żadnej reguły, każdy organizm reaguje inaczej.

Jakie są przyczyny bolesnej owulacji?

Przyczyny bolesnej owulacji nie są do końca znane, ale wiadomo, że mają one bezpośredni związek ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety podczas jajeczkowania. W czasie owulacji pęcherzyk Graafa powiększa się i pęka, przez co wydostaje się z niego krew, która podrażnia ścianki brzucha. W zależności od ilości krwi ból może być silny albo ledwie odczuwalny. Dodatkowym czynnikiem, który potęguje te dolegliwości, jest duży wysiłek fizyczny oraz współżycie w czasie owulacji.

Ból owulacyjny – jak złagodzić?

Zdarza się, że ból owulacyjny jest na tyle silny, że utrudnia normalne funkcjonowanie. Dlatego ważne jest, aby na tyle na ile się da, postarać się złagodzić wszystkie dolegliwości. Z pomocą może przyjść gorąca kąpiel, która wpłynie relaksująco i pozwoli choć trochę rozluźnić mięśnie. Podobnie jak podczas bolesnej miesiączki, ból podbrzusza w czasie owulacji można złagodzić za pomocą ciepłego kompresu. Praktycznym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do tego celu termofora. Pomocne będzie również picie wywaru z ziół, zwłaszcza tych o działaniu rozkurczającym. Jeśli ból jest na tyle uciążliwy, że uniemożliwia funkcjonowanie, warto udać się do specjalisty. W ten sposób pozna się przyczynę tych dolegliwości. Jeśli ból podbrzusza jest efektem jajeczkowania można w wyjątkowych sytuacjach uśmierzyć ból lękami przeciwbólowymi i rozkurczowymi, jednak bez konsultacji z lekarzem jest to niewskazane.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?