portalparentingowy.pl
Bolesne ząbkowanie

pixabay.com

Bolesne ząbkowanie

21 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Ząbkowanie to proces, który bywa bardzo bolesny dla najmłodszych. Uciążliwości związane z bolesnym ząbkowaniem dotykają jednak nie tylko maluszka, ale też jego opiekunów, ponieważ samopoczucie dziecka wpływa na kondycję wszystkich domownik&o

Ząbkowanie – czym jest i jak przebiega?

Czym w ogóle jest ząbkowanie? To naturalny fizjologiczny proces, podczas którego poprzez wyrzynanie rozwija się uzębienie dziecka. Ząbkowanie w większości przypadków odbywa się w określonej kolejności. Jako pierwsze powinny pojawić się siekacze przyśrodkowe dolne, po nich górne (czyli jaki pierwsze wyrzynają się jedynki). Proces wyrzynania się zębów rozpoczyna się w okolicy 6 miesiąca życia. Jedynki powinny być na powierzchni przed ukończeniem przez dziecko 13 miesiąca życia. Po jedynkach rozwijają się kolejno: pierwsze trzonowce, kły, drugie trzonowce. Proces ten powinien zakończyć się u dziecka w okolicy 3roku życia posiadaniem kompletem zębów mlecznych w liczbie 20 sztuk.

Dlaczego ząbkowanie jest bolesne?

Ząbkowanie to bolesny i nieprzyjemny proces, ma to swoje uzasadnienie. Korona zęba wyrzyna się bowiem przez otwór kostny, który jest mniejszy od niej. Co oznacza, że ząb, który próbuje się wydostać na zewnątrz powoduje ucisk tkanki kostnej i łącznej, co z kolei powoduje ból, wrażliwość, zaczerwienienie i opuchliznę dziąseł.

Objawy ząbkowania

Nie od razu widać, że dziecko ząbkuje. Często na charakterystyczny obrzęk dziąsła trzeba trochę poczekać, a co za tym idzie nie od razu rodzice są świadomi tego, co właśnie się dzieje z ich maleństwem. Warto być świadomym, jakie są najczęstsze objawy towarzyszące ząbkowaniu, za zaliczamy do nich:

  • Obfite ślinienie się

  • Płaczliwość i rozdrażnienie

  • Niespokojny sen

  • Kupa o mniej zwartej konsystencji

  • Krótkotrwałe gorączki z temperaturami w okolicach 38 stopni.

undefined

Metody łagodzenia bólu przy ząbkowaniu

Jest wiele powodów, dla których rodzicom zależy na tym, aby proces ząbkowania odbywał się dla dziecka bezboleśnie. Ząbkowanie to coś, czego uniknąć się nie da, dlatego nie można mówić o jakiejkolwiek profilaktyce, natomiast można skupić się na istniejących metodach łagodzenia bólu podczas ząbkowania. Metody łagodzenia dolegliwości związanych z tym naturalnym i potrzebnym procesem możemy podzielić na metody naturalne i farmakologiczne. W zależności od nasilenia innych objawów, czy ogólnego samopoczucia dziecka rodzice na podstawie obserwacji mogą w większości przypadków samodzielnie podjąć decyzję, jakie działania podjąć w związku z ząbkowaniem u pociechy.

Do metod naturalnych można zaliczyć podanie dziecku schłodzonej zabawki – gryzaka. Bardzo dużą popularnością cieszą się gryzaki wypełnione płynem/żelem, które podatne są na temperatury a dokładniej rzecz ujmując na schładzanie (nie mrożenie!). Warto jest mieć zapas gryzaków w lodówce, aby w momencie, w którym dziecko zacznie odczuwać dolegliwości podać mu zabawkę. Istnieje duża szansa, że maluszek zacznie gryźć przedmiot i podczas zabawy złagodzi dolegliwości jakie powoduje ząbkowanie. Inną metodą o jakiej często można usłyszeć jest masowanie dziąseł dziecka w miejscu, w którym wyrzyna się ząb. Masaż powinien być możliwie jak najbardziej delikatny, aby nie pogorszyć stanu dziecka.

Jeśli chodzi o metody ‘farmakologiczne’, to największą popularnością cieszą się specjalne żele na ząbkowanie. Żele te oparte są zazwyczaj na lidokainie (lub benzokainie), wyciągach z ziół i środku mającym działanie przeciwzapalne i odkażające. Niewielką ilość żelu podaje się miejscowo na dziąsło dziecka, dużą zaletą jest natychmiastowe działanie preparatów, do minusów należą ograniczony czas działania, co w połączeniu z zaleceniami nieprzekraczania dobowej dawki leku tworzy ‘okienka’, gdy nie można podać leku, a dziecko odczuwa dyskomfort związany z bolesnym ząbkowaniem. Innymi środkami medycznymi, dostępnymi bez recepty są ibuprofen i paracetamol. Warto zaznaczyć, że korzystanie z nich w przypadku ząbkowania powinno odbywać się po konsultacji z lekarzem. Środki te poza działaniem przeciwbólowym działają również przeciwzapalnie oraz w przypadku, gdy poza dolegliwościami związanymi z bólem dziecku dokucza również gorączka ich użycie ma całkiem sporo sensu.

Co po ząbkowaniu?

Z kronikarskiego obowiązku wspomnimy, że ząbkowanie to proces bolesny, lecz nie tak bardzo jak leczenie zębów. Według wielu stomatologów, dbanie o zęby poprzez ich szczotkowanie powinno odbywać się od pierwszego zęba. Warto też skontaktować się z poradnią stomatologiczną, aby dowiedzieć się, kiedy powinna mieć miejsce pierwsza wizyta kontrolna dziecka. Ząbkowanie jest bolesne i nieprzyjemne, ale leczenie zębów może być traumatyczne, nawet dla osoby dorosłej.

undefined

Bibliografia

https://www.ibufen.pl/gdy-dziecko-boli/bolesne-zabkowanie

https://ktomalek.pl/blog/bolesne-zabkowanie-jak-zlagodzic-przykre-dolegliwosci/w-768

https://pantabletka.pl/zabkowanie-preparaty-analiza-i-opinia/

https://parenting.pl/bolesne-zabkowanie

https://www.aptekagemini.pl/poradnik/dziecko/sposoby-bolesne-zabkowanie/

undefined

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >