Celiakia u dzieci
Co to jest celiakia u dzieci?
Celiakia to choroba immunologiczna, którą wywołują zawarte w zbożach białka, czyli powszechnie znany i będący ostatnio w modzie gluten. Kiedy cierpiący na to schorzenie spożywa produkty, które go zawierają, wywołuje to poważne powikłania. Bezobjawowo występuje dosyć często, szacuje się, że jest to mniej więcej 1 na 300 przypadków, natomiast w postaci objawowej występuje w około 1 na 3000 przypadków. Jest chorobą genetyczną, więc może być dziedziczna i częściej cierpią na nią kobiety niż mężczyźni. Mimo tego, że może ujawnić się w każdym wieku, to zazwyczaj rozpoznaje się ją u dzieci. Gluten w tym przypadku niszczy śluzówkę jelita, co zaburza proces wchłaniania substancji odżywczych, a także prowadzi do rozwoju różnych chorób.
Czasami celiakia u dzieci pojawia się wraz ze schorzeniami takimi jak cukrzyca, autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, opryszczkowe zapaleniem skóry, a także zespół Downa, Turnera lub Williamsa. Dobrze jest zwracać uwagę na objawy tej choroby, ponieważ im wcześniej zostanie wykryta, tym łatwiej uniknąć niebezpiecznych powikłań.
Celiakia u dzieci - objawy
Celiakia u dzieci często objawia się w różny sposób, zależnie od wieku malucha. Jeśli jest to niemowlę, możemy spodziewać się biegunki, wymiotów i bólów brzucha. U tak małych dzieci łatwo jest wykryć celiakię, ponieważ pojawi się wraz z wprowadzanym do ich diety glutenem.
Gdy nasza pociecha jest nieco starsza, naszą uwagę powinny zwrócić takie symptomy, jak niski przyrost masy ciała, opóźnienie w dojrzewaniu płciowym, często pojawiające się w jamie ustnej afty, zaparcia i nietolerancja laktozy. Nie występują wszystkie jednocześnie, ale rozwijają się stopniowo. Widoczny jest też wpływ schorzenia na psychikę: dziecko bywa osłabione i przygnębione, ma problemy z nauką. Na chorobę nie ma też lekarstwa, więc jedynym sposobem na pozbycie się objawów jest skomponowanie bezglutenowego jadłospisu.
Celiakia u dzieci - dieta
Niestety nie jest tak łatwo wyeliminować z diety gluten. Celiakia u dzieci jest tym groźniejsza, że producenci żywności dodają ziarna zbóż do bardzo wielu produktów. Pierwszą rzeczą, o którą trzeba zadbać, jest dokładne czytanie etykiet na opakowaniach. Na pewno konieczne okaże się zrezygnowanie z kasz, makaronów i ciastek.
Jeśli kupujemy coś, co zawiera białka roślinne, to dobrze będzie sprawdzić ich źródło. Musimy mieć pewność z jakiej rośliny pochodzi na przykład modyfikowana skrobia. Zwracajmy też uwagę na słód, ponieważ tylko ten kukurydziany nie zawiera glutenu, a także gumę roślinną.
Przetwory mleczne również mogą zawierać gluten. Do tego znajduje się go czasami w wędlinach, majonezach, budyniach, lodach, gumach do żucia i przekąskach, takich jak chipsy.
Czasami objawy, które wywołuje celiakia u dzieci, znikają już po paru dniach od rozpoczęcia diety bezglutenowej. Jednak uszkodzona przez chorobę błona śluzowa jelita regeneruje się nieco dłużej, na to aż się odbuduje trzeba czekać przynajmniej kilka miesięcy. W wypadku bardzo ciężkiego przebiegu celiakii stosuje się leki sterydowe i suplementy witaminowe. Samą dietę zaś powinny stosować też osoby, które przechodzą przez to schorzenie całkowicie bezobjawowo. W innym przypadku może doprowadzić do poważnych powikłań, jak anemia lub osteoporoza, w najgorszym przypadku do powstania nowotworu w jelicie cienkim.
Warto mieć na względzie tę chorobę i zareagować, gdy tylko nasze dziecko dostanie biegunki lub wymiotów po tym, jak wprowadzimy do jego diety produkty zawierające gluten. Zazwyczaj dodanie go do jadłospisu malucha zaleca się około pierwszego roku życia, dobrze wtedy będzie obserwować jego reakcję.