Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Cesarka na życzenie - czy jest możliwa i czy warto?
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:15

Cesarka na życzenie - czy jest możliwa i czy warto?

Cesarka na życzenie – czy jest możliwa i czy warto?
pixabay.com

Cesarskie cięcie – czym właściwie jest?

Cesarskie cięcie to rodzaj operacji mającej na celu wydobycie dziecka z łona matki. Obecnie wykonywane w znieczuleniu przewodowym (miejscowym), rzadziej w znieczuleniu ogólnym – to stosuje się w określonych przypadkach takich jak problemy z krzepliwością krwi, masywny krwotok u rodzącej, dyskopatię kręgosłupa czy przy części chorób układu nerwowego i serca.

W przypadku znieczulenia miejscowego, poród odbywa się poprzez poprzeczne cięcie tuż nad linią owłosienia. Ta forma wymaga od lekarza większej precyzji, ale zmniejsza utratę krwi, oraz blizna po takim zabiegu lepiej i szybciej się goi. Cięcie podłużne (od pępka do spojenia łonowego) stosuje się głownie w przypadku ciężarnych u których występuje znaczna otyłość.

Operacja trwa mniej więcej 40 minut, po której (już) młoda mama zostaje przewieziona na salę wzmożonego nadzoru.

Cesarka na życzenie – czy to w ogóle możliwe?

Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie porodu są dosyć jednoznaczne – jeśli nie ma ku temu wyraźnych przeciwskazań poród powinien odbyć się siłami natury.

Ponadto, przynajmniej w teorii, w polskich szpitalach nie funkcjonuje pojęcie porodu przez cesarskie cięcie na życzenie. Czyli dopóki nie ma zaleceń do wykonania operacji, wówczas ciężarna nie może sama zadecydować o formie porodu (jest to standardem w wielu państwach Europy Zachodniej). Statystyki jednak mogłyby wskazywać co innego, ponieważ obserwujemy stały wzrost porodów metodą cesarskiego cięcia (w 2014 było to ok 41% porodów). Wpływ na to mogą mieć też porody w prywatnych klinikach położniczych, gdzie w przeciwieństwie do państwowych szpitali ciężarna może zadecydować o formie porodu.

Przeglądając grupy dla mam i ciężarnych oraz ich fora można jednak spotkać się z opinią, że „załatwienie” sobie operacji cesarskiego cięcia na życzenie niekoniecznie musi wiązać się z pobytem w prywatniej klinice, cześć ciężarnych jeszcze przed porodem stara się uzyskać zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę lub innego lekarza specjalisty o wskazaniu do cesarskiego cięcia. Zaznaczamy jednak, że informacje te krążą niejako poza oficjalnym obiegiem, zatem legalność uzyskiwania takich zaświadczeń budzi spore wątpliwości i nie zalecamy korzystania z tych metod.

Popularność cesarskiego cięcia – skąd się bierze?

Skąd bierze się rosnąca popularność porodu przez cesarskie cięcie? Można zauważyć, że w krajach wysoko rozwiniętych (kraje skandynawskie) jest najmniejszy odsetek ciąż kończących się operacją cesarskiego cięcia. Skąd zatem wysoka i rosnąca popularność tej metody w Polsce? W wielu przypadkach wynika to z obaw ciężarnej odnośnie porodu i opieki okołoporodowej. Cesarka ma też kilka plusów, jednym z nich niewątpliwie jest kwestia zaplanowania zabiegu, wiele kobiet chciałoby mieć większą kontrolę nad datą urodzenia dziecka i nie musieć stresować się tym, że akcja porodowa dopadnie je w najmniej sprzyjającym momencie. Poród przez cesarskie cięcie pozwala też uniknąć wielogodzinnej i bolesnej akcji porodowej, która dla dużej części kobiet jest traumatyczna. Nie jest prawdą stwierdzenie, że o trudach porodu łatwo zapomnieć. Dla wielu matek jest to tak wielki i bolesny wysiłek, że nie zapomną o nim do końca życia. Łatwiej też oszacować czas rekonwalescencji po porodzie wykonanym przez cesarskie cięcie, choć niekoniecznie będzie on krótszy niż po porodzie naturalnym, na pewno jednak uda się kobiecie uniknąć nacinania krocza, a co za tym idzie wszelkich dolegliwości związanych z raną w tym miejscu. Cesarskie cięcie zapewnia również brak problemów z wypróżnianiem się po porodzie.

Przy operacji zmniejszają się też możliwe komplikacje jakich może doświadczyć dziecko. Nie jest jednak tak, że w porównaniu z porodem naturalnym operacja cesarskiego cięcia to Święty Graal położnictwa. Nie wolno zapomnieć, że jest to operacja i jak każda ingerencja chirurgiczna niesie określone konsekwencje dla organizmu. Operacja ogranicza wydzielanie się hormonów, które normalnie miałyby swój wyrzut podczas porodu, a to może powodować szereg problemów, od gorszej laktacji (brak prolaktyny) przez uczucie zdenerwowania po porodzie (oksytocyna wydzielająca się w trakcie porodu obniża stężenie kortyzolu) do wyższego wskaźnika zachorowań na depresję poporodową (tu przyczyny nie są do końca zbadane). Podczas operacji cesarskiego cięcia – co może być ważne dla wielu par – ojciec nie ma wstępu na salę operacyjną, przez co zostanie pozbawiony możliwości przecięcia pępowiny dziecka. Dla wielu rodziców jest to bardzo ważny symbol.

Jak rodzić?

Wielu specjalistów, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz światowe trendy wskazują, że najlepiej rodzić naturalnie. Nie możemy jednak pozbawiać kobiet możliwości decydowania o sobie w tak ważnym dla niej aspekcie jak narodziny jej dziecka, a odpowiedzialność za własne decyzje to nierozłączny element życia każdego człowieka. O ile te decyzje może podejmować.

Bibliografia

Tagi: Dziecko