portalparentingowy.pl
Choroba czystych rąk – co trzeba o niej wiedzieć?

pixabay.com

Choroba czystych rąk – co trzeba o niej wiedzieć?

31 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Alergia, bo to ją mamy na myśli mówiąc o chorobie czystych rąk to choroba cywilizacyjna. patrząc tylko na kryteria medyczne (wyłączając kryterium transmisji choroby), można by uznać, że mamy do czynienia z pandemią alergii. Szacuje się, że niemal p

Dlaczego nazywamy alergię chorobą czystych rąk?

Zwrot choroba czystych rąk w odniesieniu do alergii to historyczne nawiązanie do chorób, z którymi ludzie musieli radzić sobie wcześniej. Nawet na początku XX wieku, ryzyko bycia alergikiem dotyczyło około 1% populacji, obecnie jest to nawet 40%. Dawnej ludzie chorowali głównie na choroby zakaźne i pasożytnicze, które często przenosiły się przez nieprzestrzeganie tego, co dzisiaj nazywamy reżimem sanitarnym. Były to tak zwane choroby brudnych rąk. Obecnie mamy do czynienia z epidemią alergii. Jedna z teorii głosi również, że sterylizacja warunków życia w państwach rozwiniętych doprowadziła do sytuacji, gdzie organizm ludzki, nie musząc walczyć z drobnoustrojami obiera zupełnie niegroźne substancje jako wrogie.

Objawy alergii

Alergia może dawać bardzo szerokie spektrum objawów, w zależności czego ona dotyczy. Wyróżnia się 3 podstawowe typy alergii (natychmiastowy, cytotoksyczny i komórkowy). Najbardziej popularne są alergie natychmiastowe (AZS, astma alergiczna itp.). Do typowych objawów alergii można zaliczyć:

 • Zaczerwienienie skóry

 • Obrzęk skóry

 • Swędzenie skóry

 • Łzawienie

 • Pieczenie i swędzenie oczu

 • Biegunka i wymioty

 • Kichanie

 • Wodnisty nieprzemijający katar

 • Obrzęk i swędzenie nosa

 • Kaszel alergiczny

 • Nerwowość

 • Pobudzenie

 • Drażliwość

Najpowszechniejszym objawem alergii jest schorzenie znane jako alergiczny nieżyt nosa. To on odpowiada za niezliczoną ilość przezroczystej, wodnistej wydzieliny, ciągłym kichaniem czy świądem i zaczerwienieniem spojówek. Ważne, aby nie lekceważyć jego objawów, ponieważ może doprowadzić do wystąpienia powikłań takich jak chociażby astma oskrzelowa.

Diagnostyka alergii

Aby potwierdzić i określić na jakie alergeny reaguje pacjent można wykonać specjalistyczną diagnostykę. Obecnie stosuje się 3 metody wykrywania alergii. Są to:

 1. Badania serologiczne – badanie wykonywane jest z krwi są to bardzo dokładne badania, do których wykonania potrzebne jest tylko pobranie niewielkiej próbki krwi, dlatego polecane jest również dla najmłodszych.

 2. Testy skórne – te dzielą się na 2 rodzaje, wyróżniamy testy skórne

 • Płatkowe – test polega na przyłożeniu preparatu z alergenem na skórę poprzez przyklejenie plastra. Następnie po kilku dniach zdejmuje się plaster i weryfikuje wynik. Dzięki nim można wykluczyć alergie dotykowe

 • Punktowe – polega na nakłuwaniu naskórka preparatem zawierającym niewielką ilość alergenu w celu obserwacji reakcji. Skuteczność testów oceniana jest na ok 80+% zaletą jest możliwość wykonania jednoczenie diagnostyki w kierunku wielu alergii.

undefined

Leczenie alergii

Leczenie alergii może odbywać się na kilka sposobów, a uzależnione jest od charakteru i stopnia nasilenia objawów. Aby jakiekolwiek metody walki z dolegliwościami alergicznymi przyniosły pożądane efekty konieczne jest właściwe rozpoznanie alergenów, jakie wywołują u nas objawy.

Wydawać by się mogło, że najprościej walczyć z alergiami pokarmowymi. Najbardziej skuteczną metodą walki z nimi bowiem jest eliminacja alergenów z diety. Stosowanie diety wykluczeniowej nie zawsze jednak należy do prostych zadań. O ile łatwo jest nie jeść krewetek, owoców morza czy konkretnych owoców, tak dużo trudniej może być wyeliminować z diety produkty zawierające np. gluten. Niemniej jednak, w przypadku osób ze stwierdzoną alergią pokarmową, diety eliminacyjne są najbardziej skuteczną opcją.

Inne metody walki z alergiami to leczenie farmakologiczne – rodzaj i dawkę leku powinno dobierać się po konsultacji z lekarzem. Większość leków na alergie dostępna jest jedynie na receptę lub w ograniczonej ilości bez recepty. Leki przeciwalergiczne, znane również jako przeciwhistaminowe to zazwyczaj preparaty zawierające cetyryzyne lub loratadynę, chociaż zdarzają się sytuacje, gdzie lekarz zaleca stosowanie leków zawierających hydroksyzynę (np. przy silnych objawach skórnych). Obecnie mówi się o drugiej generacji leków, czyli takich, które zachowując właściwości antyhistaminowe nie powodują skutków ubocznych (senności, otępienia).

W przypadku silnej reakcji alergicznej (znanej jako wstrząs anafilaktyczny) konieczne podanie jest adrenaliny. Osoby zagrożone szczególnie tym stanem zazwyczaj są tego świadome i bardzo często mają ją w ‘podręcznej apteczce’

Odczulanie to kolejna metoda walki z alergią, polega na stopniowym przyzwyczajaniu organizmu z alergenem, nie jest to jednak metoda skuteczna w 100% i nie zawsze polecana przez środowisko medyczne.

Bibliografia

https://dziennikpolski24.pl/choroba-czystych-rak/ar/3235078

https://dbam-o-siebie.pl/alergia-choroba-czystych-rak-wszystko-co-nalezy-wiedziec/

https://wiadomosci.onet.pl/kiosk/choroba-czystych-rak/xpypq

https://zdrowie.dziennik.pl/alergie/artykuly/423830,alergia-choroba-naszych-czasow.html

undefined

Podobne artykuły

Przeziębienie u niemowlaka

Zdrowie

Przeziębienie u niemowlaka - kiedy może wzbudzać niepokój?

Czytaj więcej >
Odwodnienie u niemowląt

Zdrowie

Odwodnienie u niemowląt - przyczyny, objawy i leczenie

Czytaj więcej >

Zdrowie

Przygotowania do ciąży. Co jeść i suplementować, by starania były skuteczne, a dziecko zdrowe?

Czytaj więcej >
Dzieci: profesor Gut o szczepieniu

Zdrowie

Wirusolog o szczepieniach dzieci. Zapytaliśmy prof. Włodzimierza Guta o granicę wiekową

Czytaj więcej >
Mama szukała przyczyny wysypki u dzieck

Zdrowie

Mama zauważyła u córki dziwną wysypkę. Przez 9 miesięcy szukała sposobu by pozbyć się zmian

Czytaj więcej >
Minister Zdrowia o szczepionkach dla dzieci

Zdrowie

Minister zdrowia o szczepionkach dla dzieci: "Jeśli dobrze pójdzie, to w wakacje będziemy szczepili chętne"

Czytaj więcej >