portalparentingowy.pl
Choroby zakaźne wieku dziecięcego

pixabay.com

Choroby zakaźne wieku dziecięcego

11 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Aleksandra Kurowska

Udostępnij:

Dzieci, zwłaszcza te chodzące do przedszkola lub żłobka są "zdrowe do czasu". Wielu rodziców narzeka, że pierwszy rok pociechy w placówce opiekuńczo edukacyjnej spędzili w systemie dwa tygodnie w żłobku/dwa tygodnie w domu. Jedna

Rumieniec nagły – trzydniówka, gorączka trzydniowa

Jedna z pierwszych „okazji” dziecka do gorączkowania. Bardzo często przynoszona w pierwszym miesiącu żłobka, jeśli dziecko do takowego uczęszcza. Zakażenie odbywa się drogą kropelkową od osoby chorej, wylęganie się choroby trwa kilka dni, łatwość zakażenia się określana jest jako wysoka. Jednym z czynników może być brak szczepionki na tę chorobę. Wywołują ją wirusy HHV6, HHV7. Do przodujących objawów choroby należy występująca nagle i bez współudziału innych objawów wysoka gorączka oscylująca w granicach 39-40 stopni Celsjusza. Dziecko, które choruje na gorączkę trzydniową, będzie miało również wyraźnie gorsze samopoczucie. Gorączka powinna ustąpić po maksymalnie 4 dniach, wówczas na klatce piersiowej, twarzy oraz plecach pojawia się nie powodująca świądu wysypka o bladoróżowym odcieniu. Leczenie rumienia ma charakter objawowy – podawane mogą być leki przeciwgorączkowe oraz należy dbać o nawodnienie dziecka. Ustępuje samoistnie.

Szkarlatyna (płonica)

Wywoływana przez bakterie paciorkowca choroba zakaźna. U dzieci objawia się bólem gardła oraz zaczerwienieniem migdałków a także nalotem na języku, który początkowo będzie mieć białą barwę, następnie zmieni ją na kolor malinowy. Zdarza się, chociaż nie jest to reguła, że ze wspomnianymi już objawami łączy się wysoka gorączka oraz na skórze dziecka pojawia się wysypka, która może wystąpić na całym ciele z wyłączeniem tzw. trójkąta Fiłatowa. Leczenie płonicy wiąże się ze stosowaniem antybiotyku, zbijanie gorączki natomiast obywa się za pomocą preparatów zawierających ibuprofen lub paracetamol.

Przeziębienie

Jedną z najpopularniejszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego będzie bezapelacyjnie przeziębienie. Stare porzekadło mówi, że nieleczone przeziębienie trwa tydzień a leczone 7 dni i faktycznie okres chorowania to około 7 dni. Do objawów przeziębienia zaliczamy katar, kaszel, stan podgorączkowy lub niewysoką gorączkę. Często wymienione objawy idą w parze z bólem gardła, ogólnie gorszym samopoczuciem czy brakiem apetytu. Leczenie jest objawowe, czyli polega na łagodzeniu symptomów i nie wymaga stosowania antybiotykoterapii.

Grypa

Bardzo popularną i często w pierwszym momencie myloną z przeziębieniem chorobą jest grypa. Warto jednak zwrócić uwagę na prawidłowe rozpoznanie tych chorób, ponieważ nieleczona grypa może nieść o wiele dalej idące konsekwencje dla zdrowia. Objawami grypy, poza katarem i kaszlem, są również bóle mięśni, ogólne osłabienie i apatia małego pacjenta. Grypa charakteryzuje się również wyższą gorączką niż przeziębienie (ok. 39 stopni Celsjusza). Leczenie grypy z racji tego, że wywoływane jest przez wirusa, nie wymaga antybiotyku. Chory powinien wypoczywać, ewentualnie otrzymywać leki przeciwgorączkowe. Transmisja wirusa odbywa się drogą kropelkową, a co za tym idzie jest to bardzo zakaźna choroba i dość łatwo ją złapać. Szczególnie jeśli dziecko jest „żłobkowe” lub „przedszkolne”, gdzie nawet pomimo najszczerszych chęci nie ma możliwości 100% przestrzegania norm sanitarnych.

Biegunka rotawirusowa

Jako że przeciwko rotawirusom istnieje szczepienie, biegunki rotawirusowej można stosunkowo łatwo uniknąć. Chorobę dość łatwo rozpoznać, charakteryzuje się gwałtowną biegunką i wymiotami, na początku choroby pojawić się może również wysoka temperatura ciała dziecka. Z racji utraty dużej ilości płynów poprzez wymioty i biegunkę należy podawać dziecku dużo płynów, najlepiej wodę z elektrolitami, aby uniknąć odwodnienia małego organizmu. W przypadku gorączki nie zaleca się podawania leków przeciwgorączkowych w formie czopka, ponieważ istniej duże ryzyko, że nie zdąży się on wchłonąć.

Ospa wietrzna

Zarazić się ospą wietrzną jest bardzo łatwo, szczególnie że wirus przenosi się drogą kropelkową i zgodnie z nazwą choroby umożliwia mu to wiatr. W przeciwieństwie do grypy czy przeziębienia ta choroba zakaźna na skrzydłach wiatru może pokonać nawet kilkadziesiąt metrów, co czyni ją szczególnie trudną do uniknięcia, bo nie musimy nawet widzieć chorego, który zarazi dziecko. Jej objawy to wysypka w postaci plamek przechodzących w grudki i pęcherzyki, które później przysychają. Leczenie ospy, jak wielu chorób zakaźnych wieku dziecięcego, jest wyłącznie objawowe. Na wysypkę podaje się leki miejscowe lub syrop, w przypadku gorączkowania ibuprofen lub paracetamol.

Zapalenie ucha

Zapalenie ucha to bardzo częsta choroba zakaźna wieku dziecięcego. Prawdopodobnie większość dzieci przynajmniej raz w życiu będzie musiało ją przejść. Zapalenie ucha charakteryzuje się silnym bólem nasilającym się w godzinach wieczornych i nocy. Często chorobie współtowarzyszy gorączka. Do leczenia zazwyczaj stosowany jest ibuprofen, ale w tym temacie powinna mieć miejsce konsultacja z pediatrą.

Mononukleoza zakaźna

Choroba przenoszona przez ślinę, znana również jako choroba pocałunków. Jest to popularna choroba zakaźna nie tylko wśród małych dzieci, ale również wśród nastolatków wchodzących w okres dojrzewania, budowania relacji i tworzenia związków. Dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym zarażają się najczęściej przez albo gryzienie tych samych zabawek, jeśli te nie zdążą zostać zdezynfekowane, przedszkolne przez np. dzielenie się jedzeniem. Diagnoza mononukleozy nie jest oczywista. Jej główne objawy to wysoka gorączka, silny katar, ból gardła, ale również charakterystyczne dla niej będą powiększone węzły chłonne szyi, pod żuchwą i pachą oraz powiększona śledziona. W leczeniu stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe oraz zaleca się dużą ilość odpoczynku.

undefined

Bibliografia

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >