Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Choroby zakaźne wieku dziecięcego
Aleksandra Kurowska
Aleksandra Kurowska 23.03.2022 04:12

Choroby zakaźne wieku dziecięcego

Choroby zakaźne wieku dziecięcego
pixabay.com

Rumieniec nagły – trzydniówka, gorączka trzydniowa

Jedna z pierwszych „okazji” dziecka do gorączkowania. Bardzo często przynoszona w pierwszym miesiącu żłobka, jeśli dziecko do takowego uczęszcza. Zakażenie odbywa się drogą kropelkową od osoby chorej, wylęganie się choroby trwa kilka dni, łatwość zakażenia się określana jest jako wysoka. Jednym z czynników może być brak szczepionki na tę chorobę. Wywołują ją wirusy HHV6, HHV7. Do przodujących objawów choroby należy występująca nagle i bez współudziału innych objawów wysoka gorączka oscylująca w granicach 39-40 stopni Celsjusza. Dziecko, które choruje na gorączkę trzydniową, będzie miało również wyraźnie gorsze samopoczucie. Gorączka powinna ustąpić po maksymalnie 4 dniach, wówczas na klatce piersiowej, twarzy oraz plecach pojawia się nie powodująca świądu wysypka o bladoróżowym odcieniu. Leczenie rumienia ma charakter objawowy – podawane mogą być leki przeciwgorączkowe oraz należy dbać o nawodnienie dziecka. Ustępuje samoistnie.

Szkarlatyna (płonica)

Wywoływana przez bakterie paciorkowca choroba zakaźna. U dzieci objawia się bólem gardła oraz zaczerwienieniem migdałków a także nalotem na języku, który początkowo będzie mieć białą barwę, następnie zmieni ją na kolor malinowy. Zdarza się, chociaż nie jest to reguła, że ze wspomnianymi już objawami łączy się wysoka gorączka oraz na skórze dziecka pojawia się wysypka, która może wystąpić na całym ciele z wyłączeniem tzw. trójkąta Fiłatowa. Leczenie płonicy wiąże się ze stosowaniem antybiotyku, zbijanie gorączki natomiast obywa się za pomocą preparatów zawierających ibuprofen lub paracetamol.

Przeziębienie

Jedną z najpopularniejszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego będzie bezapelacyjnie przeziębienie. Stare porzekadło mówi, że nieleczone przeziębienie trwa tydzień a leczone 7 dni i faktycznie okres chorowania to około 7 dni. Do objawów przeziębienia zaliczamy katar, kaszel, stan podgorączkowy lub niewysoką gorączkę. Często wymienione objawy idą w parze z bólem gardła, ogólnie gorszym samopoczuciem czy brakiem apetytu. Leczenie jest objawowe, czyli polega na łagodzeniu symptomów i nie wymaga stosowania antybiotykoterapii.

Grypa

Bardzo popularną i często w pierwszym momencie myloną z przeziębieniem chorobą jest grypa. Warto jednak zwrócić uwagę na prawidłowe rozpoznanie tych chorób, ponieważ nieleczona grypa może nieść o wiele dalej idące konsekwencje dla zdrowia. Objawami grypy, poza katarem i kaszlem, są również bóle mięśni, ogólne osłabienie i apatia małego pacjenta. Grypa charakteryzuje się również wyższą gorączką niż przeziębienie (ok. 39 stopni Celsjusza). Leczenie grypy z racji tego, że wywoływane jest przez wirusa, nie wymaga antybiotyku. Chory powinien wypoczywać, ewentualnie otrzymywać leki przeciwgorączkowe. Transmisja wirusa odbywa się drogą kropelkową, a co za tym idzie jest to bardzo zakaźna choroba i dość łatwo ją złapać. Szczególnie jeśli dziecko jest „żłobkowe” lub „przedszkolne”, gdzie nawet pomimo najszczerszych chęci nie ma możliwości 100% przestrzegania norm sanitarnych.

Tagi: Dziecko