portalparentingowy.pl
Chroniczny kaszel u dziecka

pixabay.com

Chroniczny kaszel u dziecka

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Kaszel to bardzo częsta dolegliwość mogąca mieć wiele przyczyn. Nasze pociechy, narażone na kontakt z bakteriami i wirusami, szybko mogą złapać infekcję, której jednym z pierwszych objawów jest zazwyczaj chroniczny kaszel. Jakie są jego najc

Czym jest chroniczny kaszel u dziecka?

Kaszel utrzymujący się niezwykle długo nazywany jest kaszlem chronicznym lub przewlekłym. Występuje pod postacią suchą lub mokrą. Długi czas jego trwania może być oznaką wielu groźnych chorób, a ich przyczyny mogą być bardzo różne.

Warto mieć na uwadze, że nie zawsze świadczy on o jednak chorobie, ale jeśli trwa ponad osiem tygodni i mimo prób leczenia i podawania syropów kaszel nie znika, należy zgłosić się z dzieckiem do pediatry. Koniecznie też zgłośmy się do lekarza kiedy kaszel pojawił się u niemowlęcia, a także gdy dziecko przy tym wymiotuje, ma dodatkowe objawy (jak na przykład gorączka, ból gardła, chrypka) lub kaszel występuje po jedzeniu czy położeniu się.

W przypadku gdy lekarz nie znajduje żadnych przesłanek mogących wskazać na przyczynę choroby, zaleca się wykonanie podstawowych badań jak RTG klatki piersiowej oraz spirometrii (u dzieci, które ukończyły już 6 lat).

Chroniczny kaszel u dziecka – przyczyny

Kaszel suchy, przy którym pojawia się świszczący oddech i duszności, może wskazywać na astmę oskrzelową, której odmianą jest astma kaszlowa. Ten rodzaj kaszlu występuje nocą i nad ranem, nasila się jakieś 5 do 10 minut po wysiłku albo gdy dziecko weszło w kontakt z alergenem. Nie sprzyjają mu też nagłe zmiany temperatury. Choroba najczęściej pojawia się u najmłodszych i może przerodzić się w zwykłą astmę. Rozpoznamy tego rodzaju kaszel po tym, że nie zniknie po terapii antybiotykami.

Czasami duszności i odkrztuszanie są efektem ubocznym schorzenia pozornie niezwiązanego z drogami oddechowymi. Takim przykładem jest refluks żołądkowo-przełykowy, któremu towarzyszą objawy takie jak suchy kaszel oraz zgaga i chrypka. Można też zaobserwować brak apetytu.

Chroniczny kaszel u dziecka nasilający się zwłaszcza w godzinach nocnych wskazuje często na chorobę układu oddechowego, jak na przykład zapalenie zatok przynosowych, oskrzeli czy płuc. Dziecko skarży się wtedy na bóle głowy, katar, a także widocznie chrząka, co powodowane jest spływaniem do gardła wydzieliny. W wypadku problemów takich jak zapalenia oskrzeli napady kaszlu powinny ustąpić jakieś trzy tygodnie po wyleczeniu zakażenia.

Jeśli kaszel utrzymuje się przez długi czas po przebyciu jednej przypadłości, może to wskazywać na to, że to kolejna infekcja, która pojawiła się krótko po poprzedniej, a nie zwykły kaszel poinfekcyjny.

Pasożyty, które znalazły sobie miejsce w układzie oddechowym, również mogą wywoływać chroniczny kaszel u dziecka. Jeśli skarży się ono na drapanie w gardle, to istnieje ryzyko, że zagnieździła się tam glista ludzka albo psia.

Chroniczny kaszel u dziecka – leczenie

Chroniczny kaszel u dzieci leczy się zależnie od tego, jakie ma podłoże. Z tego względu bardzo ważna jest odpowiednia diagnoza. Jeśli przyczyną jest astma, lekarz przepisuje leki przeciwzapalne oraz rozszerzające oskrzela. Refluks żołądkowo-przełykowy wymaga odpowiedniej diety, nieprowokującej wzmożonego wydzielania kwasu solnego w żołądku, a także leków, jak na przykład inhibitorów pompy protonowej.

Nie stosuje się leczenia objawów ze względu na mnogość przyczyn, które wywołują schorzenie. Taka kuracja może okazać się całkowicie bezowocna, a co gorsze – może opóźnić właściwą diagnozę.

Podobne artykuły

pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >

Dziecko

Policja zatrzymała 17-latka z Sopotu. W tle narkotyki

Czytaj więcej >
Minister edukacji przekazał ważne informacje

Dziecko

Minister edukacji poinformował, co czeka uczniów po wakacjach. Bierze pod uwagę 4. falę zakażeń

Czytaj więcej >
Mama oburzona zachowaniem starszych kobiet

Dziecko

Kobieta poszła z dzieckiem do sklepu. Zachowanie starszych pań doprowadziło ją do furii

Czytaj więcej >
Syn w kościele

Dziecko

Podczas mszy 2-latek wyszedł na środek i zaczął naśladować ojca. Ludzie nie mogli przestać się śmiać

Czytaj więcej >
Ksiądz uderzył dziecko

Dziecko

Ksiądz uderzył dziecko podczas chrztu. "Chciałem, żeby się uspokoiło"

Czytaj więcej >