portalparentingowy.pl
Chrypka u niemowlaka

pixabay.com

Chrypka u niemowlaka

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Chorujące niemowlę to stres dla każdego rodzica. Niestety niemowlaki chorują często, a jednym z bardziej powszechnych objawów tych chorób jest chrypka. Czy może być ona niebezpieczna, kiedy iść do lekarza i jak leczyć chrypkę u niemowlak&oac

Kiedy mówimy o chrypce

O chrypce u niemowląt mówimy w sytuacji, kiedy dochodzi do podrażnienia strun głosowych, które wskutek różnych czynników zastają naruszone towarzyszyć im może opuchlizna. Niemowlę (ale także dziecko, lub osoba dorosła) cierpiąca z powodu chrypki może odczuwać nieprzyjemne uczucie drapania w gardle a jej głos będzie wyraźnie zmieniony.

Przyczyny chrypki u niemowląt

W przypadku niemowląt najczęstszą przyczyną wystąpienia chrypki jest długotrwały i intensywny płacz. Należy pamiętać, że niemowlęta potrafią długo i intensywnie płakać z wielu powodów, więc chrypki nie powinno łączyć się od razu z zaniedbaniami ze strony rodziców. Długotrwały i intensywny płacz bardzo często jest objawem kolki niemowlęcej i jeszcze nie znalazło się lekarstwo, które przynosi 100% ulgi w 100% przypadków. Należy pamiętać, że długotrwały płacz może powodować poza chrypką obrzęk strun głosowych. Zazwyczaj dzieci w pewnym momencie wyrastają z płaczliwości, niemniej jednak nadużywanie w sposób niewłaściwy strun głosowych może powodować stałe zmiany w ich obrębie – guzki – które uniemożliwiają strunom głosowym prawidłowe domykanie się, co z kolei prowadzi do chrypki. Badanie i leczenie guzków są praktycznie niewykonalne, ponieważ wymagałoby to uspokojenia płaczącego dziecka. Kto próbował uspokoić niemowlę tak, aby dało sobie spokojnie zbadać gardło, ten wie, jak karkołomne może to być zadanie.

Do innych przyczyn chrypki należą choroby i infekcje górnych dróg oddechowych. Jeśli w przebiegu choroby dojdzie do zbierania się śluzu, zatkania nosa a w końcu do spływania śluzu do gardła niemowlęcia wówczas łatwo o wystąpienie chrypki u niemowlaka. Warto wiedzieć, że do chrypki może doprowadzić nawet niegroźne i niewielkie przeziębienie. Stan ten co prawda nie jest ani szczególnie niebezpieczny ani tym bardziej permanentny, niemniej jednak z całą pewnością powoduje spory dyskomfort u malucha.

Inną przyczyną chrypki u niemowlaka jest refluks. W przebiegu refluksów u niemowlęcia dochodzi do podejścia kwasu żołądkowego do przełyku. Kwas żołądkowy natomiast powoduje silne i nieprzyjemne podrażnienie okolic gardła a co za tym idzie również strun głosowych. Podrażnione struny głosowe natomiast – objawiają się chrypką.

Inną przyczyną chrypki u niemowląt może być również reakcja alergiczna. Alergie mają wiele postaci, a alergenów jest na świecie mniej więcej tyle ile różnych substancji, roślin etc. część alergii, zwłaszcza tych ‘sezonowych’ związanych z pyleniem poszczególnych roślin objawiają się katarem i kaszlem. Alergiczny katar i kaszel natomiast powodują podrażnienie strun głosowych dziecka.

Do mniej popularnych przyczyn chrypki można zaliczyć również suche powietrze w pomieszczaniach, w których przebywa niemowlę

Rozpoznanie i leczenie chrypki u niemowląt

Młodzi rodzice często nadmiernie panikują w związku ze zdrowiem swoich pociech (zwłaszcza, jeśli jest to pierwsze ich dziecko), niemniej jednak, w przypadku zaobserwowania chrypki u niemowlaka, niezależnie od tego czy to pierwsze czy czwarte dziecko, rodzicie powinni możliwie jak najszybciej skontaktować się z lekarzem w celu przeprowadzenia badania.

Jeśli lekarz stwierdzi, że objawy nie są jednoznaczne, może skierować malucha na dalszą diagnostykę, w przypadkach ekstremalnych konieczna jest wizyta w szpitalu – dlatego chrypki u niemowlaka nie wolno lekceważyć.

Leczenie chrypki powinno tyczyć się dwóch obszarów. Po pierwsze priorytetem powinno być ustalenie przyczyny tego stanu i leczenie przyczynowe. Po drugie, leczenie objawowe mające na celu zniwelowanie uciążliwych objawów.

Jeśli chodzi o leczenie objawowe, wówczas przede wszystkim nie wolno zapominać o odpowiednim nawodnieniu dziecka i jego strun głosowych, poza tym warto stosować takie preparaty i kuracje jak:

  • Inhalacje ziołowe

  • Syrop z cebuli

  • Mleko z czosnkiem i miodem

  • Płukanki gardła

  • Herbata z cytryną i miodem

Oczywiście metody te lepiej uzgodnić wcześniej z lekarzem. Ten może również zalecić popularne i dostępne w aptekach syropy na kaszel, na przykład te na bazie prawoślazu.

Jeśli chodzi o leczenie przyczynowe – tutaj całkowicie należy zdać się na zdanie lekarza pediatry lub specjalisty. Oczywiście lekarz może zalecić w przypadku przeziębienia lub infekcji wirusowej dość klasyczne metody leczenia (nawodnienie, odpoczynek, paracetamol). Ale jeśli chrypka jest wynikiem alergii – wówczas zarówno diagnostyka (panele alergologiczne) i leczenie (dobór odpowiednich leków) powinny odbywać się pod okiem alergologa. W przypadku, gdy za chrypkę odpowiada suche powietrze – warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

undefined

Bibliografia

https://parenting.pl/chrypka-u-niemowlaka-przyczyny-badanie-leczenie

https://parenting.pl/chrypka-u-niemowlat

https://dziendobry.tvn.pl/a/chrypka-u-niemowlaka--bez-innych-objawow

https://www.medonet.pl/zdrowie,chrypka-u-niemowlaka---przyczyny--leczenie,artykul,1734271.html

undefinedundefined

Tagi:

Jan HyllaAutor

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Lekarze ostrzegają: chrońmy małe dzieci przed słońcem!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >