portalparentingowy.pl
Ciąża bezobjawowa – przyczyny i zagrożenia

pixabay.com

Ciąża bezobjawowa – przyczyny i zagrożenia

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Ciąża bezobjawowa to taka, która nie daje żadnych objawów, albo są one mało wyraźne, przez co kobieta nie jest świadoma, że zostanie mamą. Choć może się wydawać, że brak ciążowych objawów i co za tym idzie także dolegliwości, to wymar

Ciąża bezobjawowa – przyczyny

Dla wielu osób ciąża bezobjawowa brzmi nieprawdopodobnie. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że rzadko mamy z nią do czynienia. Zazwyczaj kobiety w ciąży dość szybką są świadome swojego stanu, co więcej odczuwają szereg uciążliwych dolegliwości, które skutecznie przypominają im, że spodziewają się dziecka. Jak więc to możliwe, że zdarzają się przypadki ciąży bezobjawowej? Okazuje się, że tego typu przypadki zdarzają częściej, niż mogłoby się wydawać i czasem kobiety dowiadują się, że są w ciąży tuż przed albo nawet w trakcie porodu. Powodów dla których jest to możliwe jest kilka. Niektóre kobiety u których doszło do zapłodnienia na początku ciąży nadal miesiączkują, dlatego mogą nie być świadome, że spodziewają się dziecka. W takim przypadku trudno się dziwić, że wiele kobiet, które doświadczyło ciąży bezobjawowej mogło mieć problem z rozpoznaniem ciąży. Pojawienie się krwawienia może uśpić czujność, kobiety nie widziały potrzeby zrobienia tekstu ciążowego. Co więcej, wiele kobiet nie ma regularnego cyklu miesiączkowego, przez co brak okresu nie jest dla nich jednoznacznym sygnałem, aby wykonać tekst ciążowy. Czujność przyszłej mamy może uśpić fakt, że w ciąży zdarzają się niewielkie plamienia, a śluz może mieć czerwone zabarwienie. Niektóre kobiety, a zwłaszcza te, które mają mało obfite miesiączki mogą wziąć to za krwawienia menstruacyjne. Dla wielu kobiet ważnym sygnałem świadczącym o ciąży są typowe dla tego stanu dolegliwości. Mowa o nudnościach, wymiotach, osłabieniu i zmęczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda przyszła mama skarży się na złe samopoczucie. Co więcej, nudności i wymioty można też uznać za objaw zatrucia pokarmowego, a zmęczenie i senność łatwo wytłumaczyć natłokiem obowiązków. W końcu trudno nie zgodzić się, że tego typu dolegliwości nie zawsze muszą oznaczać ciążę.

Ciąża bezobjawowa – zagrożenia

Ciąża bezobjawowa może wiązać się z różnymi zagrożeniami, ale warto zaznaczyć, że nie zawsze tak jest. Każdy organizm inaczej znosi ciążę, dlatego brak objawów nie musi świadczyć o jakichkolwiek nieprawidłowościach. Może się okazać, że kobieta tak dobrze znosi zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie, że nie odczuwa typowych dla tego stanu objawów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że brak objawów ciąży i co za tym idzie brak świadomości swojego stanu oznacza brak regularnych badań, odpowiedniej suplementacji, a często nieodpowiedni tryb życia i złą dietę. Dzięki typowym, ciążowym objawom kobiety dość szybko orientują się, że będą miały dziecko, dzięki czemu mogą odpowiednio wcześnie umówić się na wizytę do lekarza. Dzięki temu ginekolog sprawdzi czy ciąża przebiega prawidłowo, ale także zleci wszystkie niezbędne badania. Umożliwi to kobiecie przyjmowanie kwasu foliowego i witamin, które zmniejszają ryzyko wad wrodzonych płodu i wpływają na prawidłowy przebieg ciąży. Ciąża bezobjawowa może być także ryzykiem dla płodu z powodu złego trybu życia. Jeśli kobieta nie jest świadoma swojego stanu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym czasie sięgnie po alkohol albo papierosy, przez co narazi dziecko na zagrożenie dla jego zdrowia i życia. Problemem są także choroby przewlekłe, które wymagają przyjmowania regularnie leków. W takim przypadku kobiety w ciąży powinny być pod szczególną opieką lekarza, a bardzo często ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie, na czas ciąży powinny mieć zmienione dawkowanie leków. Trzeba także wziąć pod uwagę aspekt psychiczny. Ciąża bezobjawowa o której kobieta dowiaduje się na krótko albo w trakcie porodu oznacza, że nie mogła się ona przygotować do nowej roli i zmian, jakie zajdą w jej życiu. Ciąża to czas na kompletowanie wyprawki i przygotowywanie pokoju na przyjście na świat dziecka, to także ważne miesiące na psychiczne przygotowanie się na rewolucje, która nadejdzie. Nie mając świadomości, że jest się w ciąży, nie można przygotować się do nowej roli, ani zaplanować przyszłości. Dlatego też choć ciąża bezobjawowa sama w sobie nie jest zagrożeniem dla płodu to konsekwencje, które za sobą niesie, mogą bardzo poważne.

Podobne artykuły

dieta po urodzeniu dziecka

Ciąża i poród

Co zjeść zaraz po urodzeniu dziecka? Siedem zdrowych pokarmów

Czytaj więcej >
dieta w ciąży

Ciąża i poród

Dieta i odżywianie w ciąży: co jeść, a czego unikać?

Czytaj więcej >
stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >