Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Ciąża obumarła – objawy, przyczyny, postępowanie
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Ciąża obumarła – objawy, przyczyny, postępowanie

Ciąża obumarła – objawy, przyczyny, postępowanie
pixabay.com

Co to jest ciąża obumarła?

Ciąża obumarła, uznawana za jedną z form poronienia, to jedno z najbardziej traumatycznych doświadczeń dla starających się o dziecko. Niestety zawsze istnieje ryzyko, że ciąża zakończy się niepowodzeniem. Ciąża obumarła, nazywana czasem ciążą biochemiczną, to inaczej wewnątrzmaciczne obumarcie płodu. Może do tego dojść na każdym etapie ciąży, niezależnie od wysokiego ryzyka albo tego, czy ciąża była zagrożona. Aby stwierdzić, że doszło do obumarcia płodu, konieczna jest wizyta u specjalisty, który na postawie badania USG stwierdzi brak akcji serca. W razie jakichkolwiek podejrzeń związanych z obumarciem płodu należy koniecznie udać się do lekarza. W przypadku zbyt długiego zwlekania można doprowadzić do wielu groźnych powikłań. Martwa tkanka może spowodować, że dojdzie do zaburzeń krzepnięcia krwi albo do sepsy, co w konsekwencji może prowadzić nawet do śmierci kobiety.

Ciążą obumarła – objawy

Niestety w pierwszym trymestrze ciąży trudno wskazać charakterystyczne objawy świadczące o tym, że doszło do obumarcia płodu. Jako sygnał ostrzegawczy należy wtedy traktować przede wszystkim krwawienie z dróg rodnych oraz skurcze i bóle macicy. Innym objawem, który może świadczyć o ciąży obumarłej jest nagłe ustanie wszystkich ciążowych dolegliwości: wymiotów, mdłości czy ból piersi. Oczywiście często trudno na tej podstawie stwierdzić, że doszło do obumarcia płodu, ponieważ nie wszystkie kobiety spodziewające się dziecka odczuwają silne ciążowe dolegliwości.

Znacznie łatwiej wskazać obawy obumarcia płodu w późniejszym etapie ciąży. Wynika to z faktu, że wraz z rozwojem płodu kobieta zaczyna odczuwać ruchy dziecka. Dlatego też pierwszym niepokojącym sygnałem, którego nie wolno bagatelizować, jest ustanie ruchów malucha. W takiej sytuacji należy niezwłocznie udać się do lekarza, aby na podstawie badania USG stwierdzić czy doszło do obumarcia płodu. To jednak nie jedyny charakterystyczny objaw dla ciąży obumarłej. Istotnym sygnałem, który także powinien zwrócić naszą uwagę – zwłaszcza w późniejszym etapie ciąży – jest mniejszy obwód brzucha i zmniejszone piersi. Objawem świadczącym o obumarciu płodu jest także zmniejszenie ogólnej masy ciała.

Ciąża obumarła – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn obumarcia płodu. Niestety każda ciąża jest obarczona ryzykiem, niezależnie od tego czy została uznana za zagrożoną. Bardzo często kobieta nie ma na to żadnego wpływu, choć z pewnością wiedza na ten temat może zmniejszyć ryzyko wystąpienia ciąży obumarłej. Bardzo często nic nie zapowiada nieszczęścia, dlatego warto mieć na uwadze, że każda ciąża wymaga szczególnego dbania o siebie. Ważne jest także, aby nie bagatelizować sygnałów, które wysyła organizm i w razie jakichkolwiek niepokojących objawów konsultować się z lekarzem prowadzącym. Czasem nawet z pozoru drobne sygnały mogą mieć ogromne znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Do obumarcia płodu może dojść z przyczyn związanych ze zdrowiem matki, nieprawidłowości płodu oraz z przyczyn łożyskowych. Nie bez powodu w przypadku problemów zdrowotnych matki ciąża zostaje zakwalifikowana jako podwyższonego ryzyka. Choroby przewlekłe mogą niestety w znacznym stopniu przyczynić się do obumarcia płodu na każdym etapie ciąży. Jako główne przyczyny matczyne ciąży obumarłej uważa się m.in.: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, choroby serca i nerek, choroby tarczycy, zaburzenia krzepliwości, infekcje bakteryjne i wirusowe oraz cholestaza wewnątrzwątrobowa. Do obumarcia płodu z winy matki może dojść także w skutek spożywania w ciąży alkoholu, narkotyków albo palenia papierosów.

Druga grupa to przyczyny płodowe, które są uwarunkowane czynnikami genetycznymi na które nie mamy wpływu. Najczęściej wskutek nieprawidłowości genetycznych płód samoczynnie obumiera. W przypadku ciąży obumarłej z przyczyn płodowych bardzo ważny jest materiał genetyczny zarówno od matki, jak i ojca.

W przypadku przyczyn łożyskowych do obumarcia płodu najczęściej dochodzi wskutek nieprawidłowej budowy łożyska, przedwczesnego oddzielenia łożyska, krwiaka pozałożyskowego lub zbyt krótkiej pępowiny.

Ciąża obumarła – postępowanie

W przypadku stwierdzenia, że doszło do obumarcia płodu, konieczne jest odpowiednie leczenie. Polega ono na opróżnieniu martwej tkanki z jamy macicy. W zależności od etapu ciąży podaje się leki, przeprowadza zabieg łyżeczkowania lub jeśli ciąża jest zaawansowana konieczne jest wywołanie porodu.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?