Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Ciąża po przeszczepie – planowanie, przebieg, zagrożenia
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Ciąża po przeszczepie – planowanie, przebieg, zagrożenia

Ciąża po przeszczepie – planowanie, przebieg, zagrożenia
pixabay.com

Ciąża po przeszczepie a płodność

Ciąża po przeszczepie jeszcze kilka dekad temu wydawała się marzeniem ściętej głowy. Na szczęście rozwój medycyny w zakresie transplantologii sprawił, że osoby po przeszczepie mogą planować potomstwo. Obawa o to czy możliwe będzie posiadanie dziecka jest jednak w pełni uzasadniona. Wynika to z faktu, że niewydolność organu prowadzi do niepłodności. Odpowiadają za to zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie w skutek przewlekłej niewydolności danego narządu. Mowa o hormonie FSH, LH a także o prolaktynie, która odgrywa bardzo ważną rolę zarówno dla rozwoju i utrzymania ciąży, ale także ma wpływ na poczęcie dziecka. Chory organ powoduje zaburzenia pracy tych hormonów w wyniku czego ich wysokie stężenie powoduje niepłodność.

Na szczęście transplantacja daje realne szanse na zajście w ciąże i urodzenie zdrowego dziecka. Okazuje się, że potrzeba zaledwie 3 miesięcy, aby po udanym przeszczepie hormony odpowiedzialne za płodność powróciły do normy. Oznacza to, że już kilka miesięcy po przeszczepie w większości przypadków wraca całkowita płodność. Oczywiście każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, zwłaszcza, że wpływ mają na to również inne czynniki, takie jak wiek czy ogólny stan zdrowia. Duże znaczenie ma także to, jaki narząd został przeszczepiony. W przypadku przeszczepu nerki hormony powracają do normy po około 3 miesiącach. Zakłada się jednak, że potrzeba około 6 miesięcy aby powróciła całkowita płodność. W przypadku wątroby trwa to nieco dłużej, zazwyczaj powrót do całkowitej płodności trwa około 7 miesięcy.

Ciąża po przeszczepie – kiedy można rozpocząć starania o dziecko?

Pełna płodność po przeszczepie nie oznacza jednak, że można rozpocząć starania o dziecko. Mimo że potrzeba zaledwie kilku miesięcy, aby hormony powróciły do normy, to decyzja o planowaniu dziecka musi poczekać znacznie dłużej. Powodem jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że ciąża po przeszczepie zakończy się poronieniem. Z tego względu lekarze zalecają, aby kobiety po przeszczepie, które regularnie współżyją stosowały środki antykoncepcyjne. To absolutnie konieczne, ponieważ zbyt krótki czas od przeszczepu do zajścia w ciążę jest niebezpieczny zarówno dla dziecka, jak i matki. Istnieje duże ryzyko, że zbyt wczesne zajście w ciążę będzie stanowiło zagrożenie dla przeszczepionego organu.

Kiedy można zajść w ciążę po przeszczepie? Zdaniem specjalistów aby zminimalizować ryzyko powikłań, najbezpieczniej jest rozpocząć starania po upływie 2 lat od udanej transplantacji. Po tym czasie ciąża nie powinna wpłynąć negatywnie na przeszczepiony organ ani na stan zdrowia dziecka. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczna zgoda na rozpoczęcie starań o dziecko zależy od wyników badań i stanu zdrowia pacjentki. Mowa zwłaszcza o kilku kluczowych czynnikach, takich jak ciśnienie tętnicze, poziom kreatyniny i białkomoczu. O ile leczone nadciśnienie nie jest przeciwwskazaniem do starań o dziecko, to problem stanowi nadciśnienie, które nie podlega leczeniu. W takim przypadku, ze względu na ryzyko porodu przedwczesnego odradza się zajście w ciążę. Jednak to zawsze lekarz na podstawie badań podejmuje ostateczną decyzję czy nie ma przeciwwskazań do starań o dziecko.

Jak przebiega ciąża po przeszczepie

Ciąża po przeszczepie ze względu na wyjątkowe okoliczności podlega ścisłej kontroli lekarzy. Bardzo istotne jest żeby w czasie ciąży kobieta przyjmowała odpowiednie leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu. Oczywiście muszą one jednocześnie spełniać inny warunek – być całkowicie bezpieczne dla płodu. Osoby po przeszczepie, które chcą zajść w ciążę, zanim rozpoczną starania powinny skonsultować się z ginekologiem, aby upewnić się, że nie ma żadnych przeciwwskazań.

Ciąża po przeszczepie a zagrożenia

Transplantacja jest pewnym utrudnieniem dla kobiet, które chcą zajść w ciążę. Na szczęście przy obecnym rozwoju medycyny marzenie o dziecku jest całkowicie realne. Oczywiście ciąża po przeszczepie jest obarczona pewnym ryzykiem wystąpienia powikłań. Trzeba też pamiętać, że ryzyko to dotyczy nie tylko zdrowia dziecka, ale także przeszczepionego organu. Dlatego też kobiety, które spodziewają się dziecka powinny przyjmować leki immunosupresyjne, aby nie dopuścić do odrzucenia organu. Lek powinien być dobrany w taki sposób, aby nie stanowił zagrożenia dla płodu. Niebezpieczeństwo wynika także ze zbyt wczesnego zajścia w ciąże, a więc przed upływem 2 lat od transplantacji. W takich przypadkach istnieje duże ryzyko poronienia, dlatego w tym czasie prokreacja jest niewskazana. Jeśli jednak ciąża została w pełni zaplanowana i uzgodniona z lekarzem prowadzącym, ciąża ma duże szanse na szczęśliwe rozwiązanie. Ryzyko wystąpienia wady wrodzonej jest takie samo, jak u kobiet, które nie miały przeszczepu. Niestety, transplantacja może mieć wpływ na inne powikłania ciążowe, takie jak poród przed czasem i jego konsekwencje dla dziecka, a także niska masa urodzeniowa.

Tagi: Dziecko