portalparentingowy.pl
Ciąża wysokiego ryzyka – co to jest i jak postępować?

pixabay.com

Ciąża wysokiego ryzyka – co to jest i jak postępować?

17 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Niestety, ciąża wysokiego ryzyka dotyczy wielu kobiet. Choć ryzyko poronienia albo przedwczesnego porodu jest większe niż wtedy, gdy ciąża przebiega prawidłowo to nie należy martwić się na zapas. Zamiast tego, warto dowiedzieć się, co oznacza ciąża wysoki

Ciąża wysokiego ryzyka – co to oznacza?

Ciąża wysokiego ryzyka spędza sen z powiek wielu kobiet. Wbrew pozorom wcale nie  musi ona oznaczać, że pojawią się powikłania. O tym, że ciąża zostanie uznana za wysokiego ryzyka decyduje lekarz na podstawie wywiadu z pacjentką. Terminem tym określa się ciąże, które choć przebiegają prawidłowo, są obarczone podwyższonym ryzykiem. Czynnikiem, który odpowiada za uznanie ciąży jako tej wysokiego ryzyka jest w dużej mierze wiek pacjentki. W przypadku bardzo młodych mam, czyli poniżej 20 roku życia, a także kobiet powyżej 35 roku życia istnieje większe ryzyko wystąpienia wad genetycznych, powikłań a nawet poronienia. Dlatego też wiek kobiety odgrywa ważną rolę w sklasyfikowaniu ciąży jako wysokiego ryzyka. Innym czynnikiem, który wpływa na decyzję lekarza o uznaniu ciąży jako podwyższonego ryzyka są choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, astma, padaczka, wady serca czy choroby tarczycy. W przypadku wystąpienia którejś z tych chorób, lekarz automatycznie uznaje ciąże jako podwyższonego ryzyka. Nie oznacza to, że ciąża musi przebiegać nieprawidłowo. Jednak w przypadku chorób przewlekłych najczęściej konieczne jest przyjmowanie na stałe leków. W czasie ciąży również należy je zażywać, ale pod kontrolą lekarza, który dobierze odpowiednie dawki, tak by zmniejszyć ryzyko powikłań. To jednak nie jedyne wskazania. Ciąża wysokiego ryzyka może występować również w przypadku różnych infekcji, takich jak wirusowe zapalenie wątroby, ospa, różyczka czy kiła. W takim wypadku także należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, który podejmie odpowiednie kroki, by nie dopuścić do powikłań. Innym wskazaniem do uznania ciąży jako wysokiego ryzyka jest ciąża obciążona wadami genetycznymi, jak zespół Downa, wcześniejsze poronienia a także ciąża mnoga.

Ciąża wysokiego ryzyka a ciąża zagrożona

Wiele osób mylnie uważa, że ciąża wysokiego ryzyka jest równoznaczna z ciążą zagrożoną. Wbrew pozorom terminy te nie oznaczaną tego samego. Ciąża zagrożona oznacza, że wystąpiły realne trudności z donoszeniem jej. Określa się je na podstawie objawów, takich jak: plamienia, a nawet krwawienia z dróg rodnych, wymioty czy intensywne bóle brzucha. W przypadku ciąży wysokiego ryzyka mamy do czynienia z większym niż normalnie ryzykiem wystąpienia powikłań. Ale w przeciwieństwie do ciąży zagrożonej w tym wypadku nie ma sygnałów, że ciąża przebiega nieprawidłowo. Na podwyższone ryzyko wpływa wiek matki, komplikacje w poprzednich ciążach, choroby przewlekłe, a także choroba nowotworowa.

Ciąża wysokiego ryzyka – jak postępować?

Jeśli lekarz prowadzący stwierdzi ciąże wysokiego ryzyka może z tego powodu zalecić częstsze wizyty lekarskie, aby upewniać się, że ciąża przebiega prawidłowo. Potrzebne będzie także wykonywanie dodatkowych badań, aby móc w porę zapobiec powikłaniom i zagrożeniom dla zdrowia matki i dziecka. W przypadku ciąży wysokiego ryzyka lekarz może zalecić ograniczenie aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest także, aby w tym czasie wyjątkowo o siebie dbać, unikać stresu i odpoczywać. Pozytywne nastawienie psychiczne z pewnością przełoży się na ogólny stan zdrowia pacjentki, a co za tym idzie zmniejszy ryzyko powikłań. Ważną rolę odgrywa także dieta, dlatego kobiety w ciąży powinny szczególną wagę przykładać do jakości spożywanych produktów. Absolutnym obowiązkiem jest zachowanie abstynencji i rzucenie palenia. Zarówno alkohol, jak i papierosy zwiększają ryzyko wystąpienia powikłań, a także mogą doprowadzić do poronienia albo uszkodzenia płodu. Co więcej, dla kobiety spodziewającej się dziecka groźna może być nawet zwykła infekcja, dlatego kobiety będące w ciąży wysokiego ryzyka powinny szczególnie dbać o swoją odporność. W razie przeziębienia czy infekcji konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Ważna jest również odpowiednia reakcja w sytuacji wystąpienia powikłań. W takim przypadku konieczny jest pobyt w szpitalu. W przeciwnym razie może dojść do poważnych komplikacji, a nawet zagrożenia życia dziecka.

Tagi:

dziecko

Martyna TrębaczAutor

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Domowe sposoby na zgagę w ciąży. Jak pozbyć się problemu?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy w ciąży można jeść parmezan? Odpowiadamy

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Czytaj więcej >