Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Brak apetytu w ciąży - jakie są przyczyny? Jak sobie z tym radzić?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 15.11.2020 01:00

Brak apetytu w ciąży - jakie są przyczyny? Jak sobie z tym radzić?

Brak apetytu w ciąży – jakie są przyczyny? Jak sobie radzić?
pixabay.com

Jak są przyczyny braku apetytu w ciąży?

Choć wielu osobom ciąża kojarzy się z wilczym głodem i przejadaniem się, to bywa, że kobiety spodziewające się dziecka mają odwrotny problem. Brak apetytu w ciąży może mieć bardzo różne podłoże, dlatego warto przyjrzeć się temu bliżej, aby ustalić przyczynę. Wiele kobiet odczuwa brak apetytu w pierwszym trymestrze ciąży. O ile stan ten nie trwa bardzo długo i nie towarzyszą mu inne dolegliwości, to nie ma powodów do niepokoju.

Brak apetytu na początku ciąży

Na początku ciąży kobiety borykają się z typowymi, ciążowymi dolegliwościami, takimi jak wymioty czy mdłości. Z powodu zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety po zapłodnieniu, wiele przyszłych mam na początku ciąży odczuwa zawroty głowy, brak energii do życia czy senność. Mowa tu o hormonie hCG, który odpowiada za obniżony apetyty w pierwszym etapie ciąży. W tej sytuacji brak apetytu jest jak najbardziej uzasadniony i normalny. Zwłaszcza w przypadku kobiet, które odczuwają silne dolegliwości ciążowe nie tylko rano, ale także w ciągu dnia czy wieczorem, trudno dziwić się, że nie mają one ochoty na jedzenie. Inną przyczyną braku apetytu w pierwszym trymestrze ciąży są uwarunkowania genetyczne. Jeśli matka w czasie ciąży odczuwała silne mdłości i co za tym idzie, nie miała apetytu, jest większa szansa, że córka również będzie przechodziła podobne dolegliwości. Na szczęście na początku ciąży płód jest na tyle mały, że jego zapotrzebowanie na jedzenie jest znacznie mniejsze, niż w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży

Także w późniejszym etapie ciąży niektóre kobiety odczuwają mdłości, a nawet wymioty. Zdarza się to jednak rzadko, dlatego jeśli takie dolegliwości utrzymują się dłużej, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. W czasie ciąży przyszłe mamy są także bardzo wrażliwe na zapach, co również może skutkować brakiem apetytu. Dodatkowo w drugim trymestrze pojawiają się nowe dolegliwości, takie jak opuchlizna na dolnych kończynach, skurcze nóg czy bóle pleców. Z tego powodu również niektóre kobiety tracą ochotę na jedzenie, ponieważ odczuwają dyskomfort wynikający z dalszego rozwoju ciąży. Wpływ na to ma także burza hormonów, która w niektórych przypadkach może skutecznie zniechęcić do jedzenia. Warto także zwrócić uwagę na inne typowe dolegliwości, które pojawiają się w ciąży. Wiele kobiet w drugim trymestrze zmaga się z zaparciami oraz zgagą, przez co jedzenie posiłków wiąże się z dyskomfortem, a często oznacza także wyrzucenie z menu ulubionych potraw.

Brak apetytu pod koniec ciąży

Brak apetytu w ostatnim trymestrze ciąży może mieć wiele przyczyn, jednak zwykle nie jest to objaw żadnej choroby czy infekcji. Okazuje się, że wiele kobiet pod koniec ciąży ma nudności, które skutecznie zniechęcają do jedzenia. W trzecim trymestrze za brak apetytu może także odpowiadać zgaga, która znacznie bardziej daje się we znaki niż w poprzednich trymestrach. Wynika to z ucisku coraz bardziej powiększającej się macicy na żołądek. Pod koniec ciąży macica jest znacznie większych rozmiarów, stąd ucisk jest bardziej dokuczliwy, niż w poprzednich miesiącach. Trzeba także pamiętać, że ostatni trymestr ciąży wiąże się z największym obciążeniem dla organizmu kobiety. Dają o sobie znać dodatkowe kilogramy, które niekorzystnie wpływają na kręgosłup, a także pojawiają się obrzęki zarówno na górnych jak i dolnych kończynach. Dlatego też niektóre kobiety, którym ciążowe dolegliwości pod koniec ciąży szczególnie dają się we znaki, zwyczajnie tracą chęci na jedzenie. Poza tym brak apetytu może mieć także podłoże psychiczne. Wiele przyszłych mam w ostatnim trymestrze odczuwa strach związany ze zbliżającym się porodem. W takim wypadku przyczyną braku apetytu może być ciągły stres.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?