portalparentingowy.pl
Brak apetytu w ciąży – jakie są przyczyny? Jak sobie radzić?

pixabay.com

Brak apetytu w ciąży - jakie są przyczyny? Jak sobie z tym radzić?

15 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Brak apetytu w ciąży może mieć wiele przyczyn. W wielu przypadkach można to tłumaczyć zmianami, które zachodzą w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka. Jeśli jednak brak apetytu utrzymuje się dłużej, nie należy tego bagatelizować. Może się

Jak są przyczyny braku apetytu w ciąży?

Choć wielu osobom ciąża kojarzy się z wilczym głodem i przejadaniem się, to bywa, że kobiety spodziewające się dziecka mają odwrotny problem. Brak apetytu w ciąży może mieć bardzo różne podłoże, dlatego warto przyjrzeć się temu bliżej, aby ustalić przyczynę. Wiele kobiet odczuwa brak apetytu w pierwszym trymestrze ciąży. O ile stan ten nie trwa bardzo długo i nie towarzyszą mu inne dolegliwości, to nie ma powodów do niepokoju.

Brak apetytu na początku ciąży

Na początku ciąży kobiety borykają się z typowymi, ciążowymi dolegliwościami, takimi jak wymioty czy mdłości. Z powodu zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie kobiety po zapłodnieniu, wiele przyszłych mam na początku ciąży odczuwa zawroty głowy, brak energii do życia czy senność. Mowa tu o hormonie hCG, który odpowiada za obniżony apetyty w pierwszym etapie ciąży. W tej sytuacji brak apetytu jest jak najbardziej uzasadniony i normalny. Zwłaszcza w przypadku kobiet, które odczuwają silne dolegliwości ciążowe nie tylko rano, ale także w ciągu dnia czy wieczorem, trudno dziwić się, że nie mają one ochoty na jedzenie. Inną przyczyną braku apetytu w pierwszym trymestrze ciąży są uwarunkowania genetyczne. Jeśli matka w czasie ciąży odczuwała silne mdłości i co za tym idzie, nie miała apetytu, jest większa szansa, że córka również będzie przechodziła podobne dolegliwości. Na szczęście na początku ciąży płód jest na tyle mały, że jego zapotrzebowanie na jedzenie jest znacznie mniejsze, niż w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Brak apetytu w drugim trymestrze ciąży

Także w późniejszym etapie ciąży niektóre kobiety odczuwają mdłości, a nawet wymioty. Zdarza się to jednak rzadko, dlatego jeśli takie dolegliwości utrzymują się dłużej, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. W czasie ciąży przyszłe mamy są także bardzo wrażliwe na zapach, co również może skutkować brakiem apetytu. Dodatkowo w drugim trymestrze pojawiają się nowe dolegliwości, takie jak opuchlizna na dolnych kończynach, skurcze nóg czy bóle pleców. Z tego powodu również niektóre kobiety tracą ochotę na jedzenie, ponieważ odczuwają dyskomfort wynikający z dalszego rozwoju ciąży. Wpływ na to ma także burza hormonów, która w niektórych przypadkach może skutecznie zniechęcić do jedzenia. Warto także zwrócić uwagę na inne typowe dolegliwości, które pojawiają się w ciąży. Wiele kobiet w drugim trymestrze zmaga się z zaparciami oraz zgagą, przez co jedzenie posiłków wiąże się z dyskomfortem, a często oznacza także wyrzucenie z menu ulubionych potraw.

Brak apetytu pod koniec ciąży

Brak apetytu w ostatnim trymestrze ciąży może mieć wiele przyczyn, jednak zwykle nie jest to objaw żadnej choroby czy infekcji. Okazuje się, że wiele kobiet pod koniec ciąży ma nudności, które skutecznie zniechęcają do jedzenia. W trzecim trymestrze za brak apetytu może także odpowiadać zgaga, która znacznie bardziej daje się we znaki niż w poprzednich trymestrach. Wynika to z ucisku coraz bardziej powiększającej się macicy na żołądek. Pod koniec ciąży macica jest znacznie większych rozmiarów, stąd ucisk jest bardziej dokuczliwy, niż w poprzednich miesiącach. Trzeba także pamiętać, że ostatni trymestr ciąży wiąże się z największym obciążeniem dla organizmu kobiety. Dają o sobie znać dodatkowe kilogramy, które niekorzystnie wpływają na kręgosłup, a także pojawiają się obrzęki zarówno na górnych jak i dolnych kończynach. Dlatego też niektóre kobiety, którym ciążowe dolegliwości pod koniec ciąży szczególnie dają się we znaki, zwyczajnie tracą chęci na jedzenie. Poza tym brak apetytu może mieć także podłoże psychiczne. Wiele przyszłych mam w ostatnim trymestrze odczuwa strach związany ze zbliżającym się porodem. W takim wypadku przyczyną braku apetytu może być ciągły stres.

Jak sobie radzić z brakiem apetytu w ciąży?

W większości przypadków brak apetytu pojawia się jedynie na początku ciąży i nie powinien trwać zbyt długo. Dlatego nie ma się co martwić chwilowym spadkiem wagi, chyba że stan ten trwa dłużej. W takiej sytuacji koniecznie należy udać się do lekarza, aby nie przeoczyć niepokojących sygnałów. Jeśli jednak brak apetytu nie ma podłoża chorobowego, można próbować zaradzić temu samodzielnie. Przede wszystkim w ciąży ważna jest nie ilość, a jakość spożywanych produktów. Dlatego najważniejsze jest, aby w tym czasie szczególnie zadbać o zdrowe odżywianie. Ważne jest, aby posiłki składały się z produktów, które zawierają witaminy i minerały potrzebne dla prawidłowego rozwoju dziecka. Warto przy tym wyeliminować wszystkie niezdrowe produkty, takie jak słodkie i słone przekąski, wysoko przetworzoną żywność, jedzenie typu fast-food oraz napoje gazowe, kolorowe i słodzone. W ten sposób zadbamy o zdrowie i lepsze samopoczucie. Powodem braku apetytu w niektórych przypadkach jest także stres, dlatego zwłaszcza w czasie ciąży należy unikać nerwowych sytuacji i jak najwięcej odpoczywać i się relaksować.

Brak apetytu w ciąży - zagrożenia

Brak apetytu w ciąży może mieć swoje przyczyny w różnych schorzeniach i infekcjach. Zwłaszcza w przypadku przeziębienia bardzo często tracimy chęci do jedzenia. Jeśli więc pojawiły się takie dolegliwości jak ból gardła, kaszel czy gorączka, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są one przyczyną braku apetytu. Niestety, w których przypadkach brak apetytu może być spowodowany przykrymi dolegliwościami, takimi jak wrzody żołądka oraz dwunastnicy. W takim wypadku potrzebna jest pomoc lekarza. Zwłaszcza że przyczyn braku apetytu może być naprawdę wiele. Trudno na podstawie tylko tego objawu poznać przyczynę, dlatego jeśli stan ten utrzymuje się długo, koniecznie należy udać się do specjalisty. Dopiero lekarz na podstawie wywiadu i badań będzie w stanie postawić diagnozę i co najważniejsze, rozpocząć odpowiednie leczenie.

Martyna TrębaczAutor

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Opozda nie wytrzymała, w końcu napisała mocny komentarz o ciąży. ''Wstrętne''

Czytaj więcej >
Ciąża

Ciąża i poród

''Nie dopytujcie, nie wywierajcie presji''. Dlaczego nie pytać kobiet o ciążę?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Niecodzienne zdjęcie z USG. Przyszła mama myślała, że urodzi dwoje dzieci

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Kobieta w ciąży chciała wejść do lekarza bez kolejki. Staruszce się to nie spodobało

Czytaj więcej >
Noworodek na oddziale szpitalnym.

Ciąża i poród

Psycholog na każdej porodówce? Smutne wnioski po raporcie NIK

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Pokazała, jak naprawdę wygląda poród. Takiej reakcji się nie spodziewała

Czytaj więcej >