Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Tabletka wczesnoporonna - czy można kupić w Polsce? Działanie, dostępność, skutki uboczne
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 15.11.2020 01:00

Tabletka wczesnoporonna - czy można kupić w Polsce? Działanie, dostępność, skutki uboczne

Tabletka wczesnoporonna – czy można kupić w Polsce? Działanie, dostępność, skutki uboczne
pixabay.com

Tabletka wczesnoporonna - co to jest i jakie ma działanie?

Tabletka wczesnoporonna jest metodą farmakologiczną służącą przerwaniu trwającej już ciąży na wczesnym jej etapie. Zgodnie z prawem obowiązującym w Polsce, tabletka wczesnoporonna jest uznawana za aborcję, dlatego stosowanie jej jest zabronione. Wyjątkiem są jedynie sytuacje przerwania ciąży, na które zezwala konstytucja, a więc w przypadku, gdy ciąża jest wynikiem gwałtu oraz gdy zagraża życiu i zdrowiu matki. Punkt dotyczący  zezwolenia na dokonanie aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego uszkodzenia płodu wzbudza wiele dyskusji i kontrowersji.

Sytuacja zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej zmienia się dynamicznie, dlatego warto obserwować rozwój wypadków, aby wiedzieć, które działania są aktualnie w Polsce  legalne. Mimo braku wspólnego stanowiska w sprawie przerywania ciąży, należy pamiętać, że aborcja na życzenie jest w Polsce całkowicie zakazana. 

Tabletka wczesnoporonna jest to tzw. aborcja farmakologiczna. W krajach, w których jest legalna, zażywa się ją doustnie lub dopochwowo do 9 tygodnia ciąży. Konsekwencją zażycia tabletki jest sztuczne poronienie, czyli wydalenie zarodka z organizmu. W przeciwieństwie do poronienia naturalnego, do wydalenia zarodka dochodzi nie samoczynnie z przyczyn naturalnych, a w skutek zażycia środka chemicznego w postaci tabletki wczesnoporonnej. Poronienie wiąże się z silnym skurczem macicy oraz obfitym krwawieniem.

W przeciwieństwie do aborcji chirurgicznej, która polega na przeprowadzeniu zabiegu w klinice, aborcja farmakologiczna może być wykonana w dowolnym miejscu, w tym także w domu w otoczeniu bliskich lub w samotności. Z tego powodu też często aborcja farmakologiczna jest mylnie uważana za mniej inwazyjną od chirurgicznej. W rzeczywistości prowadzi do tego samego celu, jakim jest usunięcie trwającej już ciąży. W składzie tabletek wczesnoporonnych znajduje się Mizoprastol i Mifepristone. Trzeba jednak pamiętać, że choć wykazują one dużą skuteczność, to wiąże się także z ryzykiem wystąpienia różnych skutków niepożądanych.

Czym się różni tabletka wczesnoporonna od tabletki dzień po?

Bardzo często tabletka wczesnoporonna jest mylona z tabletką dzień po. Mimo że nazwy te są czasem używane zamiennie, to różnica jest jednak zasadnicza. Tabletki wczesnoporonne są używane w momencie, gdy doszło już do zapłodnienia i służą do usunięcia istniejącej ciąży. W Polsce jest to zabronione, ponieważ tabletka wczesnoporonna zgodnie z polskim prawem uznawana za aborcję farmakologiczną, która jest nielegalna. Dlatego też nie ma możliwości kupienia tabletki poronnej w aptece i co za tym idzie, nie można jej stosować.

Tabletka dzień po nie jest tabletką wczesnoporonną, a metodą antykoncepcji awaryjnej stosowaną po współżyciu. Dlatego w przeciwieństwie do tabletek poronnych, środek ten nie przerywa rozpoczętej już ciąży, a nie dopuszcza do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Z tego powodu są one traktowane jako metoda zapobiegania ciąży, a nie jej przerywania. W żadnym razie nie oznacza to jednak, że tabletki dzień po powinny zastępować tradycyjne metody antykoncepcji, stosowane przed współżyciem, jak prezerwatywa, plastry antykoncepcyjne czy tabletki antykoncepcyjne. Przeznaczenie tabletki dzień po jasno wskazuje na stosowanie jej tylko w wyjątkowych sytuacjach ,jak przerwanie prezerwatywy, a nie jako antykoncepcja zastępcza.

Tabletki te są w Polsce legalne, Ale to nie znaczy, że łatwo je zdobyć. Można je wprawdzie kupić w aptece, ale są dostępne wyłącznie na receptę. Jest to spore utrudnienie, zważywszy na fakt, że tabletkę dzień po trzeba przyjąć jak najwcześniej i nie później niż 72 godziny po współżyciu. Im więcej minie godzin, tym antykoncepcja awaryjna jest mniej skuteczna.

Jakie są skutki uboczne tabletki wczesnoporonnej?

Zażycie tabletek wczesnoporonnych jest obarczone ryzykiem wystąpienia skutków niepożądanych. Powodem jest ich silny wpływ na organizm, dlatego możliwe jest wystąpienie efektów ubocznych, które mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie kobiety. Możliwe skutki uboczne po zastosowaniu tabletki wczesnoporonnej to m.in. silne krwawienia i skurcze macicy, wymioty, dreszcze, nudności, wysoka gorączka, wystąpienie stanu zapalnego i silnego bólu brzucha. Zagrożenie dla życia stanowią bardzo silne krwawienia, które wymagają pomocy lekarza.

Tagi: Dziecko