Ciąża bezobjawowa – czy to w ogóle możliwe?
Ciąża bez objawów – co to oznacza?
Choć ciąża bezobjawowa wydaje się być mało realna to rzeczywistość potrafi zaskakiwać. Nie dość, że ciąża bez objawów jest całkowicie możliwa to jeszcze okazuje się, że zdarza się nie tak rzadko, jak się na pozór wydaje. Część kobiet nie tylko przechodzi ciąże bezobjawowo w pierwszych miesiącach, ale bywa, że dowiadują się o niej w chwili porodu. Jak to w ogóle możliwe?
Na początku trzeba zacząć od tego, że każda kobieta przechodzi ciąże w inny sposób. I choć zdecydowana większość przyszłych mam odczuwa typowe, ciążowe dolegliwości, to nie jest to reguła, od której nie ma wyjątków. Nie wszystkie kobiety w ciąży odczuwają mdłości, zgagę, senność czy wymioty. Dla większości kobiet pierwszym sygnałem, który może świadczyć o ciąży, jest spóźniający się okres. Miesiączka nie musi oznaczać, że do zapłodnienia nie doszło. Bywa, że kobieta na samym początku ciąży wciąż miesiączkuje. Często to właśnie jest powodem, dla którego kobieta nie orientuje się, że spodziewa się dziecka. Właśnie dlatego zaleca się, aby kobiety, które mają uzasadnione podejrzenie, że mogło dojść do poczęcia dziecka, wykonały test ciążowy. Dobrym pomysłem jest także wizyta u specjalisty, który na podstawie badania krwi oraz USG może stwierdzić czy doszło do zapłodnienia.
Ciąża nierozpoznana – co jest?
Ciąża nierozpoznana to – jak sama nazwa wskazuje – ciąża, o której nie wie sama ciężarna. Można wyróżnić dwa typy ciąży nierozpoznanej: ciąża ukryta i ciąża wyparta. O ciąży ukrytej można mówić, gdy kobieta nie odczuwa żadnych objawów, albo są one na tyle słabe, że z łatwością można wytłumaczyć je w inny sposób. Znacznie rzadziej mamy do czynienia z ciążą wypartą. W takim przypadku niewiedza wynika najczęściej z zaburzeń natury psychicznej. Oznacza to, że kobieta w wyniku choroby wypiera ze swojej świadomość fakt, że będzie mamą. Co ciekawe, w przypadku ciąży wypartej kobieta może tak silnie wpływać na swoją podświadomość, że nie będą występować typowe dla tego stanu objawy.
Ciąża bezobjawowa - konsekwencje
Choć mogłoby się wydawać, że ciążą bezobjawowa byłaby idealnym rozwiązaniem, to prawda jest zgoła inna. Typowe, ciążowe objawy, które towarzyszą większości kobiet pozwalają szybko odkryć, że jest się w ciąży. Dzięki temu kobieta ma szansę oswoić się z tą myślą, a przede wszystkim odpowiednio o siebie zadbać. Niewiedza powoduje, że wiele przyszłych mam nieświadomie szkodzą dziecku. Zagrożeniem jest zarówno palenie papierosów, picie alkoholu czy nieodpowiednia dieta. Dodatkowo kobieta w ciąży powinna dbać o siebie i nie przemęczać się. Kobiety, które nie zdają sobie sprawy ze swojego stanu nie przyjmują kwasu foliowego i witamin, które odgrywają ważną rolę dla prawidłowego rozwoju płodu. Problemem są także przyjmowane przewlekle leki, których dawkowanie w przypadku ciąży powinno ulec zmianie. To jednak nie jedyne trudności, które wynikają z bezobjawowego przebiegu ciąży. Kobieta, która dowiaduje się, że spodziewa się dziecka ma wiele miesięcy, żeby oswoić się ze zmianami, które niebawem nadejdą. W tym czasie ma szansę przygotować się do nowej roli i zaplanować, jak będzie wyglądać przyszłość. Czas oczekiwania na dziecko wiąże się także z przygotowaniami pokoju, kupieniem wyprawki i innych niezbędnych akcesoriów. Ciąża bezobjawowa nie daje szansy na przygotowanie się na narodziny dziecka, przez co wejście w rolę rodzica jest znacznie trudniejsze.
Czy ciąża bezobjawowa jest bezpieczna?
Wiele kobiet zastanawia się, czy brak objawów ciąży powinien niepokoić. Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy organizm inaczej znosi ciąże. Choć rzeczywiście zazwyczaj występują typowe dla tego stanu objawy, to wcale nie oznacza, że musi tak być zawsze. Brak objawów nie musi być równoznaczny z tym, że ciąża przebiega nieprawidłowo. Może się okazać, że organizm kobiety tak dobrze znosi zachodzące zmiany hormonalne, że dlatego brak jest jakichkolwiek dolegliwości. Co więcej, nie ma żadnych dowodów naukowych, że brak objawów typowych dla ciąży przekłada się na większe ryzyko poronienia lub powikłań. Oczywiście, nawet bardzo dobre samopoczucie nie zwalnia z regularnych badań i dbania o siebie. Brak typowych, ciążowych dolegliwości należy traktować jako powód do radości. Dlatego, zamiast zamartwiać się, należy cieszyć się z dobrego samopoczucia. Oczywiście mimo dobrego samopoczucia należy wykonać wszystkie niezbędne badania, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Nie należy także zapominać o odpoczynku, zdrowym odżywianiu i pozytywnym nastawieniu.