Co oznacza biały nalot na języku?
Biały nalot na języku – kiedy jest niegroźny?
W większości przypadków biały nalot na języku u dzieci i dorosłych nie jest powodem do niepokoju. Bardzo często pojawia się w skutek nieodpowiedniej higieny jamy ustnej. Zdarza się także, że biały nalot jest spowodowany złą dietą oraz piciem dużej ilości kawy, herbaty, a także spożywaniem alkoholu. Wśród niegroźnych przyczyn można także wskazać palenie papierosów. W takim wypadku nie ma się o co martwić, ale aby objawy ustąpiły należy szczególnie zadbać o higienę jamy ustnej i w miarę możliwości postarać się ograniczyć używki, które przyczyniły się do pojawienia się białego nalotu na języku. W przypadku noworodków tego typu dolegliwość pojawia się dosyć często i zazwyczaj jest całkowicie niegroźna. W większości przypadków biały nalot na języku u niemowlaków to nic innego, jak biały osad z mleka. Warto wiedzieć, że w pierwszych miesiącach życia, maluch nie potrafi wyprodukować na tyle dużej ilości śliny, aby osad nie pojawiał się na języku, ale ten biały nalot jest całkowicie normalny i nie powinien stanowić powodów do niepokoju. U starszych dzieci i dorosłych biały nalot może oznaczać anginę albo zapalenie gardła, dlatego warto zwrócić uwagę czy pojawiły się inne dolegliwości jak gorączka, ból gardła, chrypka, kaszel czy obrzęk gardła. Istnieje również możliwość, że przyczyną jest dostarczanie zbyt małej ilości wody do organizmu, a także przyjmowanie antybiotyków. Jeśli prócz białego nalotu na języku pojawiły się inne niepokojące objawy koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że nie jest to objaw groźnej choroby.
Biały nalot na języku – jakie choroby może oznaczać?
Biały nalot na języku nie zawsze jest powodem do niepokoju, ale zdarza się, że jest to jeden z objawów choroby, która wymaga leczenia. Jedną z najczęstszych przyczyn jest pleśniawka, wywołana grzybem Candida, która najczęściej występuje u niemowlaków i dzieci, ale narażeni są na nią wszyscy, a zwłaszcza osoby o słabej odporności. Bardzo często pleśniawka pojawia się w skutek stosowania antybiotyków po przebytej chorobie. Jeśli biały nalot na języku jest spowodowany pleśniawką konieczne jest leczenie za pomocą środków przeciwgrzybicznych, których stosowanie może zalecić jedynie lekarz. Zdarza się także, że biały nalot na języku jest objawem groźnej choroby, jak cukrzyca, kiła, zakażenie wirusem HIV czy nowotwór. Możliwą przyczyną jest także pojawienie się anemii, szkarlatyny czy dura brzusznego. Inną niepokojącą przyczyną białego nalotu na języku jest leukoplakia, czyli zmiana przedrakowa. Najbardziej narażeni na nią są palacze, ponieważ w większości przypadków pojawia się właśnie u osób palących papierosy. Wśród innych przyczyn można wskazać nieodpowiednią dietę, spożywanie alkoholu, a także nieodpowiednio dopasowaną protezę zębową. Leukoplakia zawsze wymaga konsultacji z lekarzem, aby wykluczyć pojawienie się choroby nowotworowej, a dokładniej raka płaskonabłonkowego.
Biały nalot na języku – leczenie
Nie ma jednego sposobu leczenia białego nalotu na języku, ponieważ jest ono uzależnione od tego, co było przyczyną jego pojawienia się. Niezależnie od powodów ważne jest, aby zadbać o higienę jamy ustnej, dzięki czemu w niektórych przypadkach możemy pozbyć się problemu, a dodatkowo uda się zlikwidować nieświeży oddech. Jeśli jednak przyczyna leży gdzie indziej, najważniejsze jest ustalenie jej, ponieważ tylko wtedy można rozpocząć skuteczne leczenie. Dlatego aby dowiedzieć się co jest powodem pojawienia się białego nalotu, najlepiej udać się do dentysty, aby wykonać wszystkie konieczne badania – zwłaszcza jeśli biały nalot utrzymuje się dłużej niż trzy tygodnie.