portalparentingowy.pl
Co oznacza ból w podbrzuszu w ciąży? Przyczyny, leczenie, zagrożenia

pixabay.com

Co oznacza ból w podbrzuszu w ciąży? Przyczyny, leczenie, zagrożenia

17 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Ból w podbrzuszu w ciąży może mieć różne przyczyny. Wiele z nich jest całkowicie normalnych i nie powinny one wzbudzać niepokoju. Istnieją jednak sytuacje, gdy ból podbrzusza w ciąży jest spowodowany poważnymi chorobami albo powikłani

Ból podbrzusza w ciąży – 1 trymestr

Ból w podbrzuszu w ciąży jest często spotykaną dolegliwością. Może on jednak mieć różne przyczyny. Na początku ciąży w organizmie kobiety zachodzi szereg zmian hormonalnych, a ciało zaczyna stopniowo przygotowywać się do porodu. W pierwszych tygodniach po zapłodnieniu pojawiają się typowe dla tego stanu dolegliwości, takie jak mdłości czy wymioty, którym może towarzyszyć ból podbrzusza. W tym czasie następuje również zagnieżdżenie się zarodka w macicy, co także może powodować boleści. W tym czasie stopniowo powiększa się macica, która coraz bardziej naciska na pęcherz moczowy, co także może mieć wpływ na takie dolegliwości. Oczywiście choć tego typu objawy są całkowicie normalne w początkowej fazie ciąży, to nie zaszkodzi zgłosić ich lekarzowi prowadzącemu. Nie zawsze przyczyny bólu podbrzusza będą związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie kobiety w ciąży. Może to być również objaw zapalenia wyrostka robaczkowego, kolki jelitowej, zaburzeń układu pokarmowego czy pracy jelit. Istnieje także ryzyko, że ból podbrzusza jest objawem poronienia, dlatego w razie jakichkolwiek obaw albo dodatkowych dolegliwości koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą.

Ból podbrzusza w ciąży – 2 trymestr

Ból podbrzusza w drugim trymestrze ciąży także w większości przypadków jest całkowicie uzasadniony i naturalny. W tym czasie macica rozciąga się jeszcze bardziej niż na początku ciąży, przez co mogą pojawić się takie dolegliwości jak ból podbrzusza czy ból pleców na odcinku lędźwiowo-krzyżowym. W przypadku pojawienia się dodatkowych dolegliwości (np. twardnienie brzucha), koniecznie należy udać się do lekarza. Istnieje ryzyko, że ból podbrzusza ma związek z odklejeniem się łożyska, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.

Ból podbrzusza w ciąży – 3 trymestr

Ból w podbrzuszu pod koniec ciąży najczęściej jest związany ze zbliżającym się porodem. Na kilka tygodni przed rozwiązaniem organizm szykuje się na przyjście na świat dziecka, dlatego nie tylko pojawiają się bóle w podbrzuszu, ale są one znacznie silniejsze i częstsze, niż wcześniej. Dodatkowo, między 20-37 tygodniem ciąży mogą pojawić się skurcze Braxtona-Hicksa, które u niektórych kobiet powodują ból w dolnej części brzucha. Oczywiście przyczyn bólu brzucha może być znacznie więcej . Niektóre z nich mogą wiązać się z poważnymi powikłaniami ciążowymi, takimi jak odklejenie łożyska, stan przedrzucawkowy, które stanowią realne zagrożenie dla dziecka.

Ból w podbrzuszu w ciąży – zagrożenia

Choć bóle w podbrzuszu bardzo często mają związek z rozwojem płodu i są normalną reakcją organizmu na zbliżający się poród, to czasem mogą być objawem groźnych powikłań. Jeśli w pierwszych miesiącach ciąży prócz bólu pojawiło się krwawienie lub plamienie istnieje ryzyko, że doszło do poronienia. Dlatego tak ważne jest, aby każdy niepokojący sygnał konsultować z lekarzem. Inną przyczyną bólu podbrzusza może być ciąża pozamaciczna, która wiąże się nawet z zagrożeniem życia. Przyczyną może być również przedwczesne oddzielenie się łożyska czy przedwczesny poród. Szukając przyczyn bólu podbrzusza trzeba także wziąć pod uwagę, że nie musi on być bezpośrednio związany z ciążą. Może się zdarzyć, że ból jest efektem innych dolegliwości, takich jak grypa żołądkowa, zapalenie wyrostka robaczkowego, infekcje dróg moczowych, niedrożność jelit, zapaleniem trzustki, zapaleniem wątroby czy w związku z pojawieniem się kamieni nerkowych.

Kłujący ból w podbrzuszu w ciąży

Uwagę powinien zwrócić kłujący ból podbrzusza. Przyczyn może być co najmniej kilka, ale często powodem takich dolegliwości jest zgaga. Jeśli dolegliwości są bardzo silne i towarzyszą im inne objawy, jak na przykład krwawienie, konieczna jest natychmiastowa wizyta w szpitalu. W takim wypadku przyczyną może być odklejenie się łożyska lub poronienie.

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >