portalparentingowy.pl
Co oznacza kłucie w lewym boku w ciąży? Przyczyny, postępowanie, zagrożenia

pixabay.com

Co oznacza kłucie w lewym boku w ciąży? Przyczyny, postępowanie, zagrożenia

17 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Kłucie w lewym boku w ciąży czasem budzi niepokój o bezpieczeństwo dziecka. Kobiety będące w ciąży nigdy nie powinny bagatelizować żadnych nietypowych objawów, dlatego warto bacznie się sobie przyglądać. Co oznacza kłucie w boku w ciąży? Oto

Kłucie w lewym boku w ciąży – jakie są przyczyny?

Kłucie w lewym boku w ciąży może mieć różne przyczyny, jednak rzadko jest to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. W zdecydowanej większości przypadków ma to związek z ułożeniem dziecka, którego ruchy mogą wywoływać podobne odczucia. Tego typu dyskomfort jest bardzo często spotykany pod koniec ciąży, kiedy maluch jest już duży i silny, przez co jego ruchy są mocno wyczuwalne. Bardzo często kłucie jest efektem gwałtownych ruchów malca, który próbuje się wyprostować. W takim przypadku nie ma oczywiście mowy o jakichkolwiek nieprawidłowościach. Tego typu objawy są całkowicie normalne i zdarzają się w przypadku każdej zaawansowanej ciąży.

Bywa jednak, że przyczyną kłucia w lewym boku jest zgaga, która daje się we znaki wielu przyszłym mamom. Te dolegliwość zdarzaj się stosunkowo często, a wynika to z faktu, że w ciąży zmniejsza się napięcie mięśni w dolnym odcinku przełyku. W takiej sytuacji również nie ma powodów do niepokoju, o ile oczywiście nie towarzyszą temu żadne dodatkowe objawy.

Tego typu kłucie może także świadczyć o wystąpieniu kolki jelitowej. Przyszłe mamy są na nią szczególnie narażone z powodu zmian, jakie zachodzą w ich ciałach z powodu ciąży. Mowa tu o powiększaniu się macicy, która w ten sposób przygotowuje się do porodu, powodując ucisk na inne organy. Inną przyczyną pojawienia się kolki jest zaburzona praca jelit oraz nadmierny wysiłek fizyczny. W takim przypadku jednym z najbardziej charakterystycznych objawów wstąpienia kolki jest właśnie kłucie w lewym boku. Na szczęście kolka nie stanowi zagrożenia dla matki i dziecka, jednak trudno jednoznacznie stwierdzić, jak długo będzie się pojawiać. Niestety, nie ma zbyt wielu sposobów na poradzenie sobie z kolką w ciąży. Leki dostępne w aptekach mogą zaszkodzić dziecku, dlatego zamiast farmakologii lekarz powinien zalecić picie ziół, takich jak mięta czy rumianek. Warto także zadbać o zdrową dietę i wyeliminować z niej ciężkostrawne potrawy, które mogą nasilać objawy. Przyczyn kłucia w lewym boku może być znacznie więcej. Tego typu dolegliwości mogą świadczyć o kolce nerkowej, przewlekłym albo ostrym zapaleniu trzustki i zapaleniu jelit. Istnieje także prawdopodobieństwo, że przyczyną kłucia w lewym boku jest torbiel na jajnikach. Może to również być związane z zaparciami, które są często dolegliwością kobiet w ciąży. Czasem zdarza się także że kłucie w boku jest spowodowane dużym obciążeniem kręgosłupa spowodowanym dodatkowymi kilogramami w ciąży.

Kłucie w lewym boku w ciąży – jakie są zagrożenia?

Kłucie w lewym boku w ciąży może być także oznaką poważnych powikłań, które stanowią zagrożenie dla matki i dziecka. Zdarza się, że powodem tych dolegliwości jest ciąża pozamaciczna lub przedwczesne odklejenie się łożyska. Bywa – choć rzadko – że kłucie w lewym boku jest objawem poronienia. Co ważne, w każdym z tych przypadków powinny pojawić się dodatkowe, niepokojące sygnały, takie jak krwawienie lub plamienie z dróg rodnych. W takiej sytuacji zawsze należy skontaktować się z lekarzem.

W ciąży w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, które bywają mylone z objawem chorób lub schorzeń. Z drugiej strony każdy nietypowy objaw może świadczyć o istniejącym zagrożeniu, dlatego warto przyglądać się sobie i nie bagatelizować żadnych niepokojących sygnałów. Zazwyczaj, nie sposób samemu stwierdzić co jest przyczyną dolegliwości. Dlatego w razie wątpliwości lepiej skonsultować się z lekarzem, który po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentką i zrobieniu dodatkowych badań, wskaże przyczynę bólu. Szybka reakcja może nie tylko uchronić przed poważnymi komplikacjami, ale także uratować życie.

Podobne artykuły

spirala

Ciąża i poród

Dziecko przyszło na świat ze spiralą w rączce

Czytaj więcej >
kobieta urodziła dziecko na lotnisku

Ciąża i poród

Kobieta urodziła dziecko na lotnisku. Nadała mu oryginalne imię

Czytaj więcej >
Fast foody a ciąża

Ciąża i poród

Czy jedzenie fast foodów utrudnia zajście w ciążę?

Czytaj więcej >
Zielone wody płodowe

Ciąża i poród

Co oznaczają zielone wody płodowe? Jakie niosą za sobą ryzyko?

Czytaj więcej >
Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Ciąża i poród

Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę

Czytaj więcej >
Brittany Jacobs

Ciąża i poród

Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy

Czytaj więcej >