Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Co oznaczają brunatne plamienia w ciąży?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Co oznaczają brunatne plamienia w ciąży?

Co oznaczają brunatne plamienia w ciąży?
unsplash.com/Arteida MjESHTRI

Brunatne plamienia w ciąży – przyczyny

W czasie ciąży w organizmie kobiety dochodzi do wielu zmian, które już od pierwszych tygodni po zapłodnieniu można zaobserwować gołym okiem. Choć większość z nich jest niegroźna dla zdrowia matki i dziecka, to zdarza się także odwrotnie. Dlatego nigdy nie należy bagatelizować żadnych objawów i zawsze przyglądać się sygnałom, które wysyła organizm. Jeśli chodzi o brązowe upławy w ciąży, to na podstawie tylko tych objawów trudno jest wskazać jednoznacznie ich przyczynę. W wielu przypadkach jest o całkowicie normalna i niegroźna reakcja organizmu, która pojawia się po około dwóch tygodniach od momentu zapłodnienia i cztery po ostatniej menstruacji. Wówczas brunatne plamienia świadczą o tym, że doszło do zagnieżdżenia zarodka w macicy. Zdarza się, że kobiety mylą brunatne plamienie z okresem, ponieważ następuje ono dokładnie w momencie, kiedy powinno pojawić się krwawienie menstruacyjne. W przeciwieństwie do miesiączki krwawienie trwa bardzo krótko – nie dłużej niż kilka godzin. Jeśli jednak plamienie ma związek z implantacją zarodka nie ma powodów do niepokoju. Uwagę powinny zwrócić inne nietypowe objawy, jak obfite krwawienie.

W niektórych przypadkach brunatne plamienia w ciąży są spowodowane oczyszczaniem się organizmu z resztek krwi. Miejsca intymne w czasie ciąży są wyjątkowo wrażliwe i delikatne. Czasami zdarza się, że plamienia pojawiają się w skutek badania USG albo po współżyciu, dlatego warto zachować w tym czasie szczególną delikatność. Dzieje się tak zwłaszcza po piątym miesiącu ciąży, kiedy to szyjka macicy jest znacznie bardziej ukrwiona przez co puchnie, przygotowując się w ten sposób do porodu. Właśnie dlatego jest ona znacznie bardziej niż normalnie narażona na podrażnienia, takie jak delikatne krwawienie. Zdarza się także, że brunatne plamienia mają związek z dużym wysiłkiem fizycznym albo dużym stresem. Może to także wynikać z niedoboru progesteronu, hormonu, który odgrywa istotną rolę dla prawidłowego przebiegu ciąży.

Brunatne plamienia w ciąży – zagrożenia

Niestety, nie zawsze brązowe plamienia są związane z zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Jeśli towarzyszą temu inne niepokojące objawy, takie jak ból brzucha czy obfite krwawienie przypominające miesiączkę, koniecznie należy udać się do szpitala albo skontaktować z lekarzem prowadzącym. Przyczyn takich dolegliwości może być wiele, jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszło odklejenia łożyska albo mamy do czynienia z łożyskiem przodującym. Obydwa przypadki są bardzo niebezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka. Najczęściej towarzyszą temu jeszcze inne objawy, takie jak silny ból podbrzusza oraz wymioty. Wtedy konieczne jest wykonanie badania USG, aby potwierdzić, że doszło do odklejenia albo nieprawidłowego umiejscowienia łożyska. Inną przyczyną brązowych plamień w czasie ciąży jest pojawienie się krwiaka. W takim przypadku także konieczne jest wykonanie badania, aby móc ocenić jego położenia i ewentualne zagrożenia dla matki i dziecka.

Brunatne plamienia w ciąży a poronienie

Niestety, brunatne plamienia w ciąży mogą oznaczać pierwszy objaw poronienia. W takim przypadku powinny pojawić się inne niepokojące sygnały, takie jak obfite krwawienie oraz bardzo bolesne skurcze macicy. W takiej sytuacji istnieje duże ryzyko poronienia, dlatego należy natychmiast udać się do szpitala, aby wykonać niezbędne badania. To jedyny sposób, aby stwierdzić czy rzeczywiście nastąpiło poronienie. Choć przy tego typu objawach ryzyko jest naprawdę duże, może się okazać, że powód tych dolegliwości jest inny. Jednak pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować takich objawów jak skurcze macicy, ból podbrzusza czy obfite krwawienie. Jedynie szybka reakcja może zapobiec tragicznym skutkom.

Tagi: Dziecko