Co robić, gdy na głowie dziecka pojawią się siwe włosy?
Siwe włosy to zjawisko, które coraz częściej pojawia się nawet w przypadku dzieci. Jak należy się zachować, gdy dostrzeżemy u naszej pociechy jasne kosmyki? Lekarz podpowiada, czy jest się o co martwić.
Jak powiedziała trycholog w rozmowie z portalem WP Parenting, siwe włosy występujące u dzieci to alarmujące zjawisko. W tym przypadku wskazana jest jak najszybsza reakcja.
Gdy dzieci zaczynają siwieć
Gabriel ma 13 lat, a siwieć zaczął już w wieku 10. Mimo że siwe włosy nie są dobrze widoczne, na głowie ma ich kilkanaście. Mama Gabriela poinformowała, że po konsultacji z immunologiem, lekarz zlecił wykonanie badań krwi i badań genetycznych. - Na podstawie wyników stwierdził, że Gabryś ma niedobór odporności i podwyższoną niestabilność chromosomową - powiedziała pani Amelia.
Nie ma jednak możliwości zastosowania terapii. Wskazania lekarza to jedynie unikanie prześwietleń, czynników chemicznych czy stała kontrola onkologiczna.
Z kolei Brian, gdy zaczął siwieć, miał 6 lat. Od momentu wykrycia pierwszego siwego włosa minęły 4 lata, a od tego czasu nie postawiono diagnozy. Chłopiec ma 15 "defektów" genowych, jednak nie wiadomo czy siwienie ma z nimi związek. - Lekarz nie mógł z pewnością stwierdzić, czy dany gen jest za to odpowiedzialny, więc do dzisiaj nie znamy konkretnej przyczyny przedwczesnego siwienia - powiedziała mama Briana dla portalu WP Parenting.
Siwienie włosów u dzieci
Jak podkreśla trycholog Justyna Grzelak dla portalu WP Parenting, "siwe włosy u dziecka to alarmujące zjawisko" . Może ono świadczyć o poważnych schorzeniach, najczęściej o nadczynności tarczycy.
Brak ubarwienia włosa może być też związany z niedoborami witaminowymi, uwarunkowaniami genetycznymi, chorobą zwaną piebaldyzmem (polega ona na tym, że w części komórek brakuje barwnika) czy bielactwem nabytym (gdy komórki barwnikowe ulegają degradacji).
- Pojawienie się siwych włosów u dziecka zawsze wymaga niezwłocznej konsultacji ze specjalistą : lekarzem dermatologiem lub dermatologiem-trychologiem, który zaleci dalszą diagnostykę - podkreśla lekarz. Artykuły polecane przez redakcję Portal Parentingowy:
-
Brytyjka będąc w ciąży po 3 tygodniach zaszła w kolejną ciążę
-
Kobieta podczas porodu dowiedziała się, że ma podwójny system rozrodczy
-
Mama znalazła w łóżku dziecka nietypowe robaki. Okazało się, że nie były to pluskwy
źródło: WP Parenting