Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Szkoła > Ćwiczenia dla dyslektyków
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:12

Ćwiczenia dla dyslektyków

Ćwiczenia dla dyslektyków
pixabay.com

Czym jest dysleksja?

Dysleksją określa się trudności w nauce pisania, czytania i liczenia. Aby jednak takie problemy w nauce zdiagnozować jako dysleksję, nie mogą one wynikać z niepełnosprawności intelektualnej, niskiej inteligencji, negatywnego wpływu środowiska i niedostatecznie rozwiniętych zmysłów. Dysleksja występuje u osób o przynajmniej średnim intelekcie i objętych standardowym programem edukacyjnym.

Na jej przyczyny składają się mikrouszkodzenia tkanki mózgowej, a także obecność przypadłości u rodziców, która mogła zostać odziedziczona. Czasem wywołuje ją też nie dość rozwinięty układ nerwowy lub zaburzenia hormonalne.

Mimo, że dysleksję zauważyć można dość wcześnie, zazwyczaj diagnozuje się ją u trzecioklasistów i czwartoklasistów. Wczesne objawy to między innymi opóźniony rozwój mowy, niska zręczność czy niechęć do rysowania. Dziecko może mieć brak poczucia rytmu, problem z rozumieniem dłuższych wypowiedzi i zniekształcać nazwy.

Terapia mająca pomóc poradzić sobie z tym problemem może pomóc uniknąć problemów w szkole, dlatego tak ważne są ćwiczenia dla dyslektyków. Im szybciej zacznie się pracę z dzieckiem tym lepiej, ponieważ może ona sprawić, że efekty dysleksji będą praktycznie nieodczuwalne w szkole, a także w przyszłym życiu zawodowym.

Ćwiczenia dla dyslektyków

Jeśli tylko nasza pociecha zostanie zdiagnozowana, najlepiej jak najszybciej rozpocząć z nią ćwiczenia dla dyslektyków. Bardzo często mają one przyjemną dla dziecka formę zabawy, a jednocześnie ćwiczą pamięć wzrokową, słuch i spostrzegawczość. Ważne jest, by skupiać się na tych funkcjach poznawczych, z którymi dziecko ma problemy, a także by doceniać jego wysiłki i chwalić za postępy.

W przypadku trudności z pisaniem wywołanych brakiem odpowiedniej sprawności, wprowadza się manualne ćwiczenia dla dyslektyków. Polegają na przykład na rysowaniu szlaczków (jeśli jest to dla malucha naprawdę trudne, można na początku zacząć je odrysowywać przez kalkę), po czym można przejść w tworzenie obrazków przez łączenie kropek, a na końcu w pisanie całych zdań śledząc długopisem ich wzór na kartce.

Gdy dziecko ma problemy ze słuchem, dobrze pokazać mu obrazki, spośród których ma wybrać wszystkie zaczynające się na daną sylabę (a jeśli do tego dochodzą kłopoty manualne, potem może je pokolorować). Bardziej złożone ćwiczenia to na przykład znajdowanie głosek w danym wyrazie lub zdaniu. Możemy wypowiedzieć jakieś słowo, a dziecko wtedy musi określić jaką głoską się ten wyraz zaczyna lub kończy. Jeśli idzie mu coraz lepiej, przechodzimy od kilkuwyrazowych zdań.

Na kłopoty z czytaniem i pisaniem świetnie sprawdzają się też układanki. Mogą to być rozsypane wyrazy, z których trzeba ułożyć zdania, albo sylaby, z których maluch układa potem wyrazy. Innym ćwiczeniem jest pokazanie dziecku obrazka, z którego ma ono wypisać tyle rzeczy, ile potrafi. Potem można to jeszcze rozbudować, zachęcając malucha, żeby ułożył te wyrazy w kolejności alfabetycznej.

Wykonując wszystkie ćwiczenia dla dyslektyków należy pamiętać, że najważniejsza jest systematyka. Tylko wtedy będą one najbardziej efektywne. Warto też, by nie trwały zbyt długo, bo może to zanudzić dziecko, ale za to należy je często powtarzać. Unikniemy dzięki temu znużenia, a także sprawimy, że dadzą jak najlepsze efekty.

Tagi: Dziecko