Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:12

Ćwiczenia na skoliozę

Ćwiczenia na skoliozę
pixabay.com

Skolioza - przyczyny

Skolioza to bardzo częste schorzenie polegające na deformacji kręgosłupa, który przybiera wtedy kształt litery "S". Deformacja taka zazwyczaj występuje na odcinku piersiowym kręgosłupa i górze pleców, co nazywa się skoliozą piersiową. Czasem pojawia się także między odcinkiem piersiowym a lędźwiami, zaś w samym odcinku lędźwiowym rozwija się bardzo rzadko. Samo odkształcenie może się rozwijać w trzech płaszczyznach:

- płaszczyzna czołowa, czyli przypadek, w którym kręgosłup wygina się w bok, co nazywane jest bocznym skrzywieniem kręgosłupa

- płaszczyzna strzałkowa, gdzie kręgosłup skręca, co nazywa się ordoskoliozą albo kifoskoliozą

- płaszczyzna pozioma, gdzie skręcają się kręgi

Pojawienie się skoliozy o wiele częściej można zaobserwować u dzieci niż u dorosłych. Nie należy jej ignorować i gdy tylko zauważymy, że się pojawiła, należy zachęcić naszą pociechę by wykonywała ćwiczenia na skoliozę. Jeśli nie będzie leczona, to może w przyszłości doprowadzić do poważnych schorzeń.

Bardzo często wraz ze skoliozą pojawiają się wady serca oraz układu moczowo-płciowego. Jeśli została nabyta, to zazwyczaj dzieje się tak przez różną długość kończyn, porażenie mózgowe, zrost żeber, choroby opłucnej, operacje klatki piersiowej w okresie wzrostu, przepukliną krążka międzykręgowego oraz dystrofią mięśniową, czyli chorobą doprowadzającą do patologicznych zmian we włóknach mięśniowych.

Gdy mięśnie malucha nie rozwijają się wystarczająco szybko, by nadążyć za rosnącymi kośćmi, może pojawić się skolioza, ponieważ kręgosłup nie ma wtedy wystarczającego podparcia. Stan taki można wykryć dzięki regularnym badaniom. Najbardziej powszechne jest to między jedenastym a trzynastym rokiem życia.

Skolioza - jak się objawia?

Najłatwiej zauważyć nierówne wcięcie w talii, skolioza może być tu prawostronna lub lewostronna. Łopatki też bywają nierówno ułożone, jedno z bioder również jest czasem wysunięte do przodu. Jeśli nasze dziecko pochyla się do przodu i wyraźnie widać, że jedna część pleców jest bardziej wypukła niż druga, to powinien być niepokojący znak, że najwyższy czas zacząć ćwiczenia na skoliozę.

Kręgosłup jest wygięty na jednym odcinku, co oznacza, że równowaga jest zaburzona, a wraz z nią środek ciężkości. Łatwo wtedy zauważyć wystające łopatki, garb żebrowy, nierówną wysokość ramion, a w zaawansowanej formie skoliozy jedną nogę krótszą od drugiej. Odczuwalne objawy to ból pleców, nawet w młodym wieku. Jeśli nie zostaną podjęte przeciwdziałania, skolioza doprowadzić może do ucisku na narządy wewnętrzne, jak płuca i serce, a wraz z tym idzie niewydolność krążenia i układu oddechowego.

Ćwiczenia na skoliozę

Jeśli skrzywienie jest nieznaczne, w leczeniu skoliozy bardzo dobrze sprawdzają się ćwiczenia na skoliozę. Świetnie nadaje się do tego basen. Powinny być wykonywane regularnie, dzięki czemu uda się uniknąć operacyjnego leczenia.

Oprócz basenu specjaliści często zalecają robienie "jaskółki", czyli stanie na jednej nodze z jednoczesnym prostowaniem tułowia wzdłuż drugiej nogi tak, by znalazła się jak najbardziej poziomo.

Powszechne są też ćwiczenia z piłką. Zaleca się na niej usiąść, rozstawić stopy na szerokości bioder i trzymać prosto plecy. Z takiej pozycji unosimy na przemian kolana, starając się dociągnąć je do brzucha.

Kolejne ćwiczenie wykonujemy w pozycji stojącej, rozstawiając nogi na szerokości bioder i wykonując wykroki. Stopę staramy się postawić najdalej jak się da i następnie wrócić do pozycji wyjściowej. Przez cały czas staramy się mieć proste plecy.

Jeśli chcemy przeciwdziałać usztywnieniu kręgosłupa piersiowego, dobrze jest wykonywać skłony do przodu. Zaleca się dużą ilość powtórzeń, do stu razy dziennie, i utrzymać taką pozycję w skłonie przez kilka sekund. Można też położyć się na boku po stronie wklęsłej skoliozy (tak więc jeśli kręgosłup jest wypukły w lewą, kładziemy się na prawym boku) i podciągać kolana do brody.

Aby dokładnie wiedzieć w jaki sposób przeciwdziałać skoliozie, ćwiczenia na skoliozę powinny zostać dopasowane przez ortopedę i fizjoterapeutę w zależności od indywidualnych potrzeb dziecka.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?