Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Cykl miesiączkowy – ile trwa?
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Cykl miesiączkowy – ile trwa?

Cykl miesiączkowy – ile trwa?
pixabay.com

Ile trwa cykl miesiączkowy?

Ciągle zmieniające się w ciele kobiety poziomy hormonów (głównie estrogenu i progesteronu) nazywa się właśnie cyklem miesiączkowym. Te decydują o stanie psychicznym kobiety, jej samopoczuciu, ale również wpływają na jej wygląd.

Cykl owulacyjny trwa zazwyczaj 28 dni. Odchylenia w postaci kilku dni nie powinny stanowić powodu do zmartwień, ponieważ około tygodniowe odchyły od normy zdarzają się całkiem często. Bardzo nieregularne cykle, czyli dłuższe niż 35 dni lub krótsze niż 21, to przypadłość dotykająca zazwyczaj młode dziewczyny, które dopiero od niedawna przechodzą cykl menstruacyjny.

Podobny brak regularności może spowodować również stres, podróże, restrykcyjna dieta, problemy z tarczycą lub zespół policystycznych jajników.

Jak liczyć cykl miesiączkowy?

Najlepsza metoda to prowadzenie kalendarzyka miesiączkowego, w którym oznacza się daty rozpoczęcia i zakończenia krwawienia. W Internecie można też znaleźć automatyczne kalkulatory i kalendarze dni niepłodnych i płodnych. Warto pamiętać, że ten ostatni wykorzystywany jest zazwyczaj do planowanego powiększenia rodziny, a nie jako sposób antykoncepcji. Dzieje się tak z uwagi na łatwość, z jaką regularność cyklu może zostać zaburzona.

Pierwszy dzień miesiączki to równocześnie pierwszy dzień cyklu, więc od tego momentu zaczynamy obliczenia. Koniec zaś wypada na dzień przed następną menstruacją. Sama miesiączka trwa przeważnie od 3 do 7 dni, a owulacja występuje po około dwóch tygodniach od rozpoczęcia cyklu.

W przypadku zaobserwowania wyraźnych zaburzeń menstruacji warto udać się do ginekologa. Dolegliwości z tego wynikające mogą uniemożliwiać zajście w ciążę i utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Do zaburzeń, które powinny wzbudzić nasz niepokój, należą takie objawy jak obfite krwawienie, brak krwawienia, ból podczas miesiączki, przedwczesna menopauza lub zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Fazy cyklu miesiączkowego

Cykl miesiączkowy dzielimy na cztery fazy.

Faza pierwsza: menstruacja – trwa od 3 do 5 dni, i w tym okresie przez nagły spadek progesteronu dochodzi do złuszczenia endometrium. Z dróg rodnych wydziela się krew, w której skład wchodzą fragmenty tkanek i prostaglandyn. Zazwyczaj jest to około 30ml, a jeśli zaobserwujemy ponad 80ml, uznaje się to za stan patologiczny i zaleca się konsultację z lekarzem. To jak obfite jest krwawienie zależy też od czynników takich jak choroby zaburzające krzepnięcie krwi bądź przyjmowane leki. Czasami przed menstruacją doświadczyć można obrzęku piersi, które jednak znikają wraz z rozpoczęciem cyklu.

Faza druga: folikularna – wypada pomiędzy 6. a 13. dniem cyklu. Krwawienie się kończy, kobieta przestaje też odczuwać ból. Pęcherzyk z komórką jajową rośnie, błona śluzowa staje się coraz grubsza a jajniki wydzielają coraz więcej estrogenu. W tej fazie kobieta może zauważyć u siebie przyrost energii, włosy są bardziej błyszczące a cera gładka. Warto pamiętać o tym, że około pięciu dni przed owulacją zaczynają się dni płodne i jeśli partnerzy nie stosują antykoncepcji, łatwo wtedy o ciążę.

Faza trzecia: owulacja – przypada na około 14. dzień cyklu. Poziom luteiny wzrasta, błona śluzowa jest w pełni dojrzała a pęcherzyk z komórką jajową pęka i to właśnie nazywamy owulacją. Kobieta może zauważyć u siebie wtedy poprawę samopoczucia, jak również niezbyt silne bóle brzucha i być może drobne plamienie z pochwy, które ustępuje po kilku dniach.

Faza czwarta: lutealna – tak określa się czas pomiędzy 15. a 28. dniem cyklu. Pusty pęcherzyk przekształca się teraz w ciałko żółte i zaczyna produkować progesteron, a ten z kolei przygotowuje błonę śluzową do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Zajście w ciążę jest możliwe do dwóch dni po owulacji. Jeśli do zapłodnienia nie doszło, to poziom estrogenu szybko się obniża. Ciałko żółte zanika, a wraz z nim obniża się poziom progesteronu. Niezapłodnioną komórkę jajową organizm wydali podczas najbliższej miesiączki.

W tym okresie kobieta może zauważyć u siebie zespół napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS, przez co może cierpieć na brak koncentracji, zmiany nastroju i rozdrażnienie.

Warto pamiętać, że to ile trwa cykl miesiączkowy jest często bardzo indywidualną sprawą organizmu i nie zawsze można spodziewać się absolutnej regularności, jednak drastyczne odstępstwa od przyjętych norm powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza.

Tagi: Dziecko