Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:12

Cysta w ciąży

Cysta w ciąży
pixabay.com

Cysta w ciąży - przyczyny

Cysta w ciąży najczęściej pojawia się na zewnętrznej ścianie jajników lub w ich wnętrzu. Zdarza się to szczególnie często jeśli kobieta cierpi na zespół policystycznych jajników. Niekiedy jednak cysta pojawia się też na wargach sromowych lub w przedsionku pochwy, w szyjce macicy, obrębie jajowodów i ścianie pochwy.

Torbiel jajnika to najczęściej spotykana cysta w ciąży i większość z nich to łagodne zmiany, jedynie około 10% to zmiany nowotworowe. Zazwyczaj nie wykonuje się od razu operacji, a zamiast tego monitoruje ich wzrost i reaguje dopiero wtedy, gdy ich rozmiary będą na tyle duże, że ich pęknięcie zagrażać może życiu mamy i dziecka.

Najczęstszą przyczyną, dla której pojawia się cysta w ciąży, jest brak pęknięcia dojrzałego pęcherzyka Graafa. W takiej sytuacji może on zawierać w sobie obumarłą komórkę jajową, albo nie posiadać jej wcale. Zaburzenia hormonalne również grają tutaj ważną rolę.

Jeśli cysta w ciąży jest niewielka, to nie będzie dawała żadnych objawów i zauważy się ją pewnie dopiero podczas badania USG. Jeśli będzie duża, może dawać się we znaki, chociaż często symptomy można pomylić ze zwykłymi objawami występującymi podczas ciąży. Wraz z nią pojawią się bóle brzucha, plamienie oraz ból podczas stosunku. Odczuwa się też czasem wrażenie nacisku na narządy wewnętrzne, jak na przykład wyrostek, a także parcie na podbrzusze przy wypróżnianiu. Im bardziej intensywne i bolesne objawy, tym szybciej należy zgłosić się do specjalisty, ponieważ sytuacja może wymagać interwencji medycznej, a co za tym idzie, również operacji usunięcia torbieli. Jest to ważne szczególnie u kobiet starszych, zbliżających się do menopauzy, ponieważ istnieje u nich większe zagrożenie, że torbiel okaże się złośliwa.

Torbiel w ciąży - zagrożenia

Zazwyczaj cysta w ciąży zostaje wykryta podczas badania ultrasonografem. Występuje to dość często, ponieważ nawet 1/1000 kobiet w ciąży odkrywa u siebie cystę podczas badania USG. Ważne jest, by wykryć taką torbiel szybko oraz ocenić jaka jest jej budowa. Jeśli ma cienką ścianę i jest wypełniona płynem, a przy tym nie ma dużych rozmiarów, to nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mamy ani malucha. Zazwyczaj tylko się ją monitoruje, zwracając uwagę na to, czy zwiększa swoją objętość.

Im większa cysta, tym większy stanowi problem, ponieważ może prowadzić do powikłań, takich jak przedwczesny poród albo nawet poronienie. Jeśli taka duża cysta w ciąży pęknie, to jest szansa, że dojdzie do intensywnego krwotoku. Wstrząs towarzyszący utracie dużej ilości krwi stanowi zagrożenie życia przyszłej mamy i jej dziecka.

Cysta w ciąży - jak leczyć?

Jeśli pojawieniu się dolegliwości towarzyszy ból, zazwyczaj zaleca się branie tabletek przeciwbólowych, które zawierają paracetamol. Bardziej domowe sposoby sugerują gorący okład na dolną część pleców, oraz unikanie wzmożonej aktywności fizycznej.

Poza tym cysty są monitorowane, zwłaszcza u starszych kobiet, ponieważ wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko raka jajnika. Kiedy cysta w ciąży osiąga wielkość ponad 6 centymetrów, zazwyczaj usuwa się ją przeprowadzając operację. Zależnie od rozmiaru i tego, gdzie jest umiejscowiona, można to zrobić za pomocą laparoskopii. Jeśli jednak torbiel jest większa, operacja będzie bardziej inwazyjna. Nie stanowi jednak zagrożenia dla zdrowia płodu, zwłaszcza jeśli wykonuje się ją w połowie drugiego trymestru ciąży.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?