Czerwone oko u dziecka
Co może powodować ‘czerwone oko’ u dziecka?
Czerwone oczy u dzieci mogą być spowodowane przez wiele czynników. Jednym z głównym prowodyrów jest zapalenie spojówek u dziecka. Samo zapalenie spojówek może być spowodowane przez szereg czynników takich jak:
Alergie – w szczególności dzieci cierpiące z powodu alergicznego nieżytu nosa lub atopowego zapalenia skóry narażone są na zapalenie spojówek
Przeniesienie bakterii – fizyczny kontakt z patogenem, może mieć miejsce chociażby podczas zabawy lub nieostrożnej pielęgnacji dziecka. Szczególnie popularne w miejscach, gdzie nie jest zachowywany reżim sanitarny
Infekcje – to w zasadzie mógłby być osobny artykuł, ponieważ podczas porodu istnieje ryzyko infekcji (jeśli matka jest nosicielką lub jest chora) wieloma chorobami. Do zainfekowania dziecka dochodzi podczas jego wędrówki przez kanał rodny. Dzieci mogą ulec zakażeniu takimi chorobami/drobnoustrojami jak chlamydia, wirus rzeżączki, dwoinka lub wirus opryszczki zwykłej
Zabieg Credego – podczas zabiegu do oka dziecka aplikowane są specjalne krople, które mają na celu zapobieganie np. infekcji rzeżączkowej. Podczas zabiegu może dojść do chemicznego zapalenia spojówek.
Niedrożność przewodu nosowo łzowego – łzy wówczas gromadzą się w worku łzowym przez co dochodzi do namnażania się bakterii, które później mogą przenieść się na przednią powierzchnię gałki ocznej.
Wirusowe zapalenie spojówek – znanego również jako epidemiczne zapalenie spojówek (ze względu na łatwość transmisji)
Bakteryjne zapalenie spojówek – spowodowane w większości przez bakterie takie jak gronkowce i paciorkowce. Tego typu zapalenie występuje głównie u starszych dzieci.
Do innych popularnych przyczyn zaczerwienienie oka można zaliczyć chociażby jęczmień. Jęczmień to potoczna nazwa ropne zapalenie gruczołów powieki. Do innych, poza zaczerwienieniem oka objawów jęczmienia należą ból i opuchlizna na powiece, rzadziej światłowstręt i łzawienie.
Popularną grupą przyczyn odpowiadających za zaczerwienienie oka u dziecka są również wszelkiej maści infekcje oczu. Te bardzo często są wynikiem tego, że dziecko przez kilka pierwszych tygodni życia nie produkuje jeszcze łez, przez co nie jest w stanie skutecznie oczyszczać oczu z różnego rodzaju zanieczyszczeń
Jak leczyć dolegliwości u dzieci?
Jeśli zaobserwujemy objawy u dziecka, przede wszystkim nie należy samodzielnie podejmować się diagnozy, ale zostawić ją w rękach lekarza pediatry i okulisty dziecięcego. To oni powinni określić co dolega maluchowi i jakie metody leczenia zaproponować. Można jednak wskazać pewne prawidłowości, jeśli chodzi o zalecane kuracje i tak:
Zapalenie spojówek leczone jest w zależności od przyczyny, która je spowodowała. Jeśli zapalenie spojówek spowodowane jest np. przyczynami alergicznymi wówczas leczenie prawdopodobnie ograniczy się do podania leków przeciwhistaminowych (te mogą być stosowane doustnie lub miejscowo). W przypadku zakażenia bakteryjnego najprawdopodobniej zastosowanie znajdzie antybiotykoterapia. W przypadku wirusowego zapalenia spojówek – niestety nie ma możliwości leczenia przyczynowego, więc leczenie ma charakter wyłącznie łagodzenia uciążliwych objawów.
Zapalenie spojówek to choroba o charakterze samoograniczającym się, niemniej jednak nie powinna być ona lekceważona. Tak samo jej stosunkowo łatwe leczenie nie oznacza, że można je lekceważyć. Powikłania po zapaleniu spojówek u dzieci mogą być szczególnie nieprzyjemne. Zaliczamy do nich takie problemy jak przewlekłe zapalenie spojówek a te prowadzi do bliznowacenia się rogówki dziecka. Bliznowacenie się rogówki dziecka natomiast może mieć negatywny wpływ na jakość wzroku naszej pociechy.
Jeśli chodzi o jęczmień to walczy się z nim za pomocą ciepłych i wilgotnych kompresów. Często w zaleceniach jest również stosowanie maści z antybiotykiem jako prewencji przed rozprzestrzenianiem się zakażenia. Należy unikać pocierania, drapania i dotykania oka przez dziecko, ponieważ to prowadzi do powikłań, a wówczas leczenie może wymagać wykonywania zabiegów chirurgicznych.
Infekcje oczu u noworodków zazwyczaj przemijają samoczynnie, niemniej jednak warto pomóc dziecku chociażby przepłukując oczy solą fizjologiczną.
Profilaktyka chorób i urazów oka
Nie można jednoznacznie stwierdzić, że cokolwiek jest w stanie zapewnić, że naszemu dziecku nie grożą choroby lub infekcje w okolicach oczu. Czerwone oczy mogą być wywołane przez wiele czynników, na które rodzice nie mają żadnego lub mają znikomy wpływ. Niemniej jednak, warto pamiętać o tym, aby robiąc cokolwiek przy twarzy malucha mieć czyste ręce oraz zadbać o ogólną czystość w zakresie miejsc, w których malec przebywa. Wiele więcej zrobić się nie da, ale to i tak już coś.
undefined
Bibliografia
https://parenting.pl/czerwone-oko-przyczyny-leczenie
https://www.mp.pl/pacjent/objawy/77451,zaczerwienienie-oka-czerwone-oko-zespol-czerwonego-oka
undefined