Czop śluzowy – co to jest, jak wygląda, kiedy odchodzi?
pixabay.com
Martyna Trębacz - 17 Listopada 2020

Czop śluzowy – co to jest, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Czop śluzowy pełni ważną funkcję w czasie ciąży i przed samym rozwiązaniem. Odejście czopu jest jednym z pierwszych sygnałów świadczących o zbliżającym się porodzie. Wiele kobiet martwi się, że nie będzie w stanie rozpoznać go, a tym samym przegapią moment rozpoczęcia się akcji porodowej. Dlatego warto zawczasu dowiedzieć się, jak wygląda czop śluzowy i kiedy od momentu odejścia czopa można się spodziewać porodu.

Co to jest czop śluzowy?

Czop śluzowy to śluz gestagenny o gęstej konsystencji o długości około 5 cm znajdujący się w kanale szyjki macicy. Odgrywa bardzo ważną rolę zarówno w czasie całej ciąży, jak i przed samym rozwiązaniem. Już od momentu zapłodnienia zamyka szyjkę macicy, dzięki czemu stanowi barierę ochronną dla dziecka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Tym samym zapobiega infekcjom bakteryjnym, wirusowym oraz grzybiczym, które stanowią duże niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu.

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy to gęsty, bezwonny śluz o charakterystycznej, galaretowatej konsystencji. Trudno wskazać jednoznacznie jego barwę, ponieważ w zależności od ukrwienia szyjki macicy śluz może mieć kolor żółty, biały, beżowy, brązowy, różowy lub bezbarwny. W przypadku brązowego śluzu powodem jest stara krew, natomiast śluz różowy oznacza świeżą krew. Wszystkie te barwy są całkowicie naturalne, dlatego nie ma powodów do niepokoju. Nie należy za to bagatelizować pojawienia się obfitej krwi w czopie śluzowym, ponieważ może to oznaczać groźne dla ciąży powikłania.

Kiedy odchodzi czop śluzowy?

Czop śluzowy nie tylko pełni funkcję ochronną w czasie ciąży, ale przygotowuje także macicę do porodu. Właśnie dlatego po jego odklejeniu szyjka macicy skraca i rozszerza się, aby utworzyć kanał rodny. W ten sposób odejście czopa informuje również przyszłą mamę o zbliżającym się rozwiązaniu. Organizm kobiety daje sygnał, że poród zbliża się wielkimi krokami. Nie zawsze jednak kobieta jest w stanie dostrzec odklejenie się czopa. Czasem zdarza się, że czop śluzowy odrywa się stopniowo, przez co trudno zauważyć ten konkretny moment i odpowiednio go zinterpretować. Zwłaszcza w przypadku kobiet, które wcześniej nie rodziły, czop śluzowy często odrywa się stopniowo, przez co trudniej to dostrzec. Mimo to warto zwrócić uwagę na pojawienie się gęstego śluzu z niewielką ilością krwi. Istnieje duża szansa, że to właśnie pierwszy zwiastun zbliżającego się porodu. Prawidłowo, czop powinien oderwać się na kilka tygodni przed rozwiązaniem, a więc mniej więcej po 37 tygodniu ciąży. Jeśli nastąpi to wcześniej i będą temu towarzyszyć inne niepokojące objawy – jak silne skurcze czy obfite krwawienie – koniecznie należy poszukać pomocy specjalisty.

Odejście czopa śluzowego – ile zostało czasu do porodu?

Odklejenie się czopa śluzowego choć zwiastuje zbliżający się poród, wcale nie oznacza, że dziecko przyjdzie na świat w ciągu najbliższych dni czy godzin. Nie można jednoznacznie określić czasu, ile pozostało do porodu, jednak najczęściej jest to kwestia kilku tygodni. Pewną wskazówką, która pomoże przybliżyć termin porodu jest kolor wydzielony. Jeśli śluz zawiera krew, a więc ma kolor czerwony lub różowy istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozwiązanie nastąpi lada dzień. W takim przypadku warto bacznie przyglądać się czy pojawiły się również inne objawy sugerujące zbliżający się poród. Jeśli prócz różowego śluzu pojawiły się także skurcze, które coraz bardziej się nasilają to do porodu pozostało naprawdę niewiele czasu. Jeśli jednak śluz ma kolor bezbarwny prawdopodobnie do porodu pozostało jeszcze kilka tygodni.

Kiedy odejście czopa śluzowego jest niebezpieczne?

Choć odejście czopa śluzowego jest zjawiskiem naturalnym i powszechnym to nie zawsze jego pojawienie jest niegroźne. Jeśli towarzyszą temu inne objawy, takie jak obfite krwawienie z dróg rodnych, należy natychmiast zgłosić się do szpitala, ponieważ może to świadczyć o odklejeniu się łożyska lub innych powikłaniach, takich jak łożysko przodujące. Istotne jest również to, kiedy nastąpiło odejście czopa. Jeśli stało się to przed 36 tygodniem ciąży także konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym, ponieważ może to świadczyć o przedwczesnym porodzie. Odklejenie się czopa wiąże się z utratą bariery ochronnej i co za tym idzie większej podatności na infekcje. Dlatego też zaleca się, aby w tym czasie powstrzymać się od współżycia, aby nie narażać dziecka na przedostanie się patogenów, które mogą zaszkodzić jego zdrowiu.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News