portalparentingowy.pl
jajka

Fot: golibtolibov, canva.com

Czy dziecko może jeść codziennie jajka? Wyjaśniamy

8 Listopada 2021

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Był czas, że jajka nie cieszyły się dobrą sławą ze względu na cholesterol, jaki zawierają. Jednak według najnowszych badań nie wpływa on na poziom cholesterolu we krwi człowieka. Jaja są za to źródłem wielu cennych składników, dlatego warto, aby znalazły miejsce w diecie dziecka nawet codziennie!

Podstawą zdrowego żywienia jest spożywanie śniadań przez dzieci. Idealnym produktem na pierwszy posiłek w ciągu dnia są jajka, które wpływają na poprawę jakości diety i zwiększają odczucie sytości po posiłku.

Jajka idealne na śniadanie

Jaja stanowią wartościowe urozmaicenie codziennego jadłospisu dziecka. Ze względu na swój cenny skład są bardzo wartościowym produktem spożywczym. Zawierają pełnowartościowe białko, cholinę, witaminy: B6, B12, A, D, E, foliany, żelazo, cynk, fosfor, jod oraz karotenoidy takie jak zeaksantyna czy luteina.

Składniki znajdujące się w jajach korzystnie wpływają na funkcjonowanie narządu wzroku, dlatego warto, aby te produkty często gościły na talerzach dzieci i młodzieży, które coraz więcej czasu spędzają przed ekranem komputera czy smartfona. Ponadto badania wykazały również, że jajka zawierają cholinę, składnik odżywczy niezbędny dla właściwego funkcjonowania układu krążenia oraz mózgu.

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Zaskakujące komunikaty Ministerstwa Edukacji

CZYTAJ DALEJ

Dzieci nie powinny zjadać więcej jajek niż 6-7 w tygodniu

Osoby zdrowe, dzieci i młodzież mogą spożywać nawet jedno jajko dziennie. Należy jednak pamiętać, że maluchy w wieku szkolnym nie powinny zjadać więcej niż 6-7 jaj w tygodniu. Z tym że jest to wartość średnia, czyli jeżeli dziecko danego dnia zjadło dwa jajka, to kolejne 4-5 należy odpowiednio podzielić na resztę tygodnia.

Należy zwrócić uwagę także na to, że jajka występują też w formie ukrytej. Zjadamy je w majonezie, plackach, makaronach, ciastach itd. Nic się jednak nie stanie, jeżeli w danym tygodniu zjemy nawet 8 czy 9 jajek. Wystarczy wtedy ograniczyć ich spożycie w następnym tygodniu.

Czego nie podawać dzieciom? Lista zakazanych produktów

Slajd 1 z 5

Grzyby leśne

Zwykle rodzice uważają, że grzyby są zbyt ciężkostrawne i nie powinno się ich podawać dzieciom. Jest w tym ziarenko prawdo. Przed 11 miesiącem życia dziecko nie powinno być karmione potrawami opartymi na grzybach. Po minięciu tego okresu można do ich diety powoli wprowadzać grzyby hodowlane jak pieczarki czy boczniaki. Jednak z grzybami leśnymi lepiej poczekać trochę dłużej. Specjaliści radzą, by wprowadzać je do diety dopiero po 12 roku życia. Wcześniej ich organizm może nie poradzić sobie z ewentualnymi zatruciami.

Połóg - czy wiesz co dzieje się w ciele kobiety po porodzie?

Pytanie 1 z 5

Ile zazwyczaj trwa połóg?

Źródło: poradnikzdrowie.pl, ncez.pzh.gov.pl, porady.interia.pl

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Już w niedzielę na ulice wyjedzie "Zaczytany autobus"

Czytaj więcej >
fot. Julia Pavaliuk, canva.com

Dziecko

Nauka ekologii od małego - połącz naukę i zabawę!

Czytaj więcej >

Dziecko

Szczepienia dzieci. Opinia Europejskiej Agencji Leków

Czytaj więcej >

Dziecko

Prezent dla dziewczynki. Podpowiadamy, czego lepiej nie kupować

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak dziecko może zarobić pieniądze? Możliwości jest wiele, podpowiadamy

Czytaj więcej >

Dziecko

Sposoby na katar u dziecka. Jak działa maść majerankowa?

Czytaj więcej >