Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Czy krwiak podkosmówkowy w ciąży jest niebezpieczny? Objawy, przyczyny, leczenie, zagrożenia
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Czy krwiak podkosmówkowy w ciąży jest niebezpieczny? Objawy, przyczyny, leczenie, zagrożenia

Czy krwiak podkosmówkowy w ciąży jest niebezpieczny? Objawy, przyczyny, leczenie, zagrożenia
pixabay.com

Krwiak podkosmówkowy w ciąży – co to jest?

Dla wielu kobiet krwiak podkosmówkowy w ciąży kojarzy się z niebezpieczeństwem dla zdrowia matki jak i dziecka. Okazuje się jednak, że krwiaki są znacznie powszechniejszą dolegliwością w ciąży, niż mogłoby się wydawać. Większość z nich powstaje na skutek drobnych urazów, które powodują uszkodzenie naczyń krwionośnych, co w efekcie prowadzi do powstania siniaków. W zdecydowanej większości są one całkowicie niegroźne dla zdrowia i samoistnie znikają. Jednak w przypadku krwiaków podkosmówkowych, które pojawiają się w ciąży, sytuacja jest bardziej złożona.

Krwiak podkosmówkowy powstaje najczęściej na początku ciąży, i pojawia się w skutek wynaczynienia krwi między błoną śluzową macicy a kosmówką, czyli jedną z zewnętrznych błon płodowych. Bardzo często zdarza się, że w początkowym etapie ciąży zarodek jest mniejszy od rozmiarów krwiaka, co może stanowić dla niego zagrożenie. Nie da się określić średnich rozmiarów krwiaka, ponieważ to zależy od tego, jak wiele krwi opuściło naczynie.

Krwiak podkosmówkowy w ciąży – przyczyny

Nieznane są przyczyny pojawienia się krwiaka podkosmówkowego w ciąży, jednak szacuje się, że z tym problemem boryka się około 20% kobiet spodziewających się dziecka. Zdaniem specjalistów można mówić o dziele przypadku, dlatego nie sposób wymienić grupę, która jest szczególnie narażona na tę dolegliwość. Oznacza to, że każda kobieta spodziewająca się dziecka, niezależnie od stanu zdrowia, jest w równym stopniu narażona na powstanie krwiaka podkosmówkowego. Trzeba jednak pamiętać, że największym sprzymierzeńcem każdej dolegliwości jest stres, dlatego zwłaszcza kobiety w ciąży powinny zapewnić sobie spokój i na tyle na ile to możliwe, unikać sytuacji stresowych.

Krwiak podkosmówkowy w ciąży – objawy

Trudno jednoznacznie wskazać objawy wystąpienia krwiaka podkosmówkowego. Wynika to przede wszystkim z faktu, że mogą one w dużej mierze zależeć od tego, w jakim miejscu znajduje się krwiak, a także jaki jest jego rozmiar. W zależności od tego organizm będzie wysyłał inne sygnały ostrzegawcze. Jednak najważniejszym objawem, który powinien wzbudzić naszą czujność jest obfite krwawienie z macicy. Jeśli przyczyną jest pojawienie się krwiaka podkosmówkowego to znaczy, że jest on zlokalizowany bardzo blisko szyjki macicy, stąd pojawiło się krwawienie. Bardzo często jednak krwiak podkosmówkowy nie daje żadnych objawów. W takiej sytuacji jedynym sposobem na zdiagnozowanie go jest wykonanie badania USG. Podczas wizyty kontrolnej lekarz będzie mógł stwierdzić pojawienie się krwiaka i w zależności od czynników takich jak wielkość oraz jego umiejscowienie ustali dalsze kroki leczenia.

Krwiak podkosmówkowy w ciąży – jak należy leczyć?

W przypadku pojawienia się krwiaka podkosmówkowego na początku ciąży rokowania są uzależnione przede wszystkim od jego wielkości. O ile nie jest zbyt dużych rozmiarów w zdecydowanej większości wchłania się samoczynnie bez ingerencji lekarskiej w okolicach 5 miesiąca. W takim przypadku nie potrzeba stosować dodatkowego leczenia, wystarczy ograniczyć się do oszczędnego trybu życia i szczególnego dbania o siebie. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić abstynencję seksualną, ale zależy to od dokładnego umiejscowienia krwiaka. Niestety, nie wszystkie krwiaki wchłaniają się samoczynnie. W takiej sytuacji konieczna jest szczególna opieka lekarska po to, żeby móc na bieżąco monitorować rozwój płodu. W zależności od indywidualnej sytuacji, ginekolog zastosuje odpowiednie kroki w postaci leczenia farmakologicznego.

Tagi: Dziecko