Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Czy nieregularny okres może utrudniać zajście w ciążę?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:15

Czy nieregularny okres może utrudniać zajście w ciążę?

Czy nieregularny okres może utrudniać zajście w ciążę?
pixabay.com

Nieregularny okres – powody

Nieregularny okres może świadczyć o różnych schorzeniach i chorobach, dlatego nigdy nie należy go bagatelizować. Oczywiście powodów braku krwawienia może być wiele, ale warto baczniej obserwować swój organizm. Spóźniający się okres może świadczyć o ciąży, dlatego warto w takim przypadku zrobić test ciążowy. Jeśli jednak ta opcja jest niemożliwa, należy dalej drążyć temat. Bardzo często brak miesiączki jest efektem złego trybu życia. Gdy nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej ilości snu, żyjemy w ciągłym stresie i jesteśmy przemęczone jest duża szansa, że organizm będzie wysyłał sygnały ostrzegawcze. Jednym z nich są zaburzenia miesiączkowania. Warto spróbować zadbać o siebie, zwłaszcza że osłabiony organizm jest znacznie bardziej narażony na infekcję i choroby. Powodów nieregularnego okresu może być znacznie więcej. Może to być także cukrzyca, choroba tarczycy, albo wątroby. Brak miesiączkowania może mieć także związek z zaburzeniami odżywiania. Szczególnie dotyczy to kobiet, które cierpią na anoreksję albo bulimię. Na nieregularny cykl menstruacyjny ma także wpływ przyjmowanie leków hormonalnych, dlatego warto również wziąć to pod uwagę. Inne przyczyny braku regularnych okresów to zespół Ashermana, zespół policystycznych jajników oraz zespół jelita drażliwego. Oczywiście powód może okazać się niegroźny, dlatego nie warto zakładać najgorszego. Jednak tylko dzięki wizycie u specjalisty i odpowiednim badaniom można wykluczyć wszystkie choroby i zaburzenia.

Czy nieregularny okres utrudnia zajście w ciążę?

Wiele kobiet obawia się, że przez nieregularny okres będą miały problem z zajściem w ciążę. Odpowiedź w tym wypadku nie jest jednak jednoznaczna. Co to znaczy? Okazuje się, że wszystko zależy od tego, jaki jest powód nieregularnego cyklu menstruacyjnego. W przypadku niektórych schorzeń, może dojść do zaburzeń owulacji, które skutecznie utrudnią zajście w ciążę. Mowa tu o cyklu bezowulacyjnym, czyli takim, gdzie nie pojawia się owulacja. W takiej sytuacji nie może dojść do zapłodnienia, ponieważ brak owulacji jest równoznaczny z tym, że w danym cyklu miesiączkowym kobieta jest bezpłodna. Zaburzenia owulacji mogą być następstwem takich schorzeń jak: zespół policystycznych jajników, hiperprolaktynemia (czyli podwyższone stężenie prolaktyny we krwi) oraz chorób tarczycy. Na szczęście zaburzenia owulacji można leczyć. W zależności od konkretnego przypadku leczenie będzie przebiegało inaczej. Czasem wystarczy zastosować leczenie hormonalne w postaci przyjmowania leków doustnych, a w innych przypadkach zalecane są takie formy leczenia, jak np. zastrzyki. Metoda leczenia zależy od indywidualnego przypadku, dlatego należy pozostawić te kwestie specjalistom.

Nieregularny okres – jak przywrócić miesiączkę?

Cykl miesiączkowy trwa średnio 28 dni. Organizm każdej kobiety jest jednak inny, dlatego przyjmuje się, że cykl menstruacyjny może pojawiać się co 24, a nawet co 35 dni. Jeśli okres przesuwa się o kilka dni w stosunku do poprzednich miesięcy nie ma powodów do niepokoju. Problem zaczyna się wtedy, gdy miesiączka spóźnia się regularnie i nie jesteśmy w stanie określić średnio co ile dni występuje menstruacja. Taka sytuacja powinna być sygnałem, że nasze hormony nie funkcjonują prawidłowo. Powodów może być jednak znacznie więcej, dlatego nie należy działać na własną rękę. Aby podjąć odpowiednie kroki trzeba najpierw poznać przyczynę zaburzonego cyklu menstruacyjnego. W ten sposób można wdrożyć odpowiednie leczenie. Jeśli zaburzenia cyklu menstruacyjnego są problemem długotrwałym, konieczna jest wizyta u lekarza. Ginekolog przeprowadzi wywiad, wykona badanie i na tej podstawie zleci wykonanie dodatkowych badań, które pozwolą poznać przyczynę zaburzeń miesiączkowania. Może się okazać, że brak regularnego okresu jest spowodowany chorobą tarczycy lub cukrzycą. W takiej sytuacji konieczne jest leczenie farmakologiczne, dlatego nie należy nigdy bagatelizować sygnałów, jakie wysyła nasz organizm. Wizyta u lekarza to najlepszy sposób, aby przywrócić regularne miesiączki.

Tagi: Dziecko