Czy po usunięciu nadżerki można zajść w ciążę?
Jak powstaje nadżerka?
Pojawienie się nadżerki wzbudza w wielu kobietach lęk i obawy o przyszłość. Na szczęście w zdecydowanej większości nie stanowi ona dużego zagrożenia. Najczęściej nadżerka występuje u kobiet spodziewających się dziecka. Powód jest bardzo prosty, nadżerka zazwyczaj pojawia się w skutek zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie, dlatego też kobiety w ciąży są znacznie bardziej narażone na jej powstanie. To oczywiście nie oznacza, że nadżerka nie może pojawić się u kobiety, która nie spodziewa się dziecka, jednak zdarza się to rzadziej. Innym powodem pojawienia się nadżerki jest stosowanie środków antykoncepcyjnych, a także infekcje pochwy i choroby przenoszone drogą płciową.
Zdiagnozowanie nadżerki nie jest wcale łatwe, ponieważ zazwyczaj nie towarzyszą temu żadne niepokojące objawy. W niektórych przypadkach może wystąpić krwawienie z pochwy po stosunku, jednak nie jest to regułą. W przypadku wykrycia nadżerki lekarz powinien zlecić wykonanie dodatkowych badań, aby sprawdzić co jest przyczyną jej powstania. Jeśli powodem pojawienia się nadżerki nie są choroby przenoszone drogą płciową ani infekcje, a także nie ma żadnych zmian nowotworowych w obrębie szyjki macicy, nie ma powodów do niepokoju.
Czy po usunięciu nadżerki można zajść w ciążę?
Na szczęście zdaniem specjalistów po usunięciu nadżerki można zajść w ciążę bez większego problemu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę szczególne okoliczności. Bywa, że podczas zabiegu usunięcia nadżerki lekarz usunie również śluz, który został dotknięty stanem zapalnym. W takim przypadku nie można jednoznacznie stwierdzić czy nie wpłynie to na ilość i jakość śluzu szyjkowego. Dlatego też ważne jest, aby decyzję o planowaniu potomstwa skonsultować z lekarzem, który najlepiej oceni sytuację. Nie ma jednak powodów do obaw, ponieważ samo usunięcie nadżerki nie utrudnia zajścia w ciążę.
Bardzo ważne jest jednak, aby w przypadku zajścia w ciążę poinformować swojego lekarza prowadzącego o przebytym zabiegu usunięcia nadżerki. Kobiety, które przeszły taki zabieg są bardziej od pozostałych narażone na to, że w czasie ciąży dojdzie do niewydolności szyjki macicy. Wiąże się to z ryzykiem przedwczesnego porodu, dlatego aby uniknąć powikłań należy poinformować lekarza o przebytym zabiegu. Dzięki temu ginekolog będzie mógł monitorować przebieg ciąży pod tym kątem, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań.
Kiedy można zajść w ciążę po usunięciu nadżerki?
Usunięcie nadżerki nie ma wpływu na zajście w ciążę, ale po zabiegu należy chwilowo wstrzymać się ze staraniami o dziecko. Decyzja o tym kiedy można rozpocząć starania powinna być przedyskutowana z lekarzem. Zazwyczaj okres gojenia się szyki macicy po zabiegu wynosi od 4 do 6 tygodni. W tym czasie konieczne jest powstrzymanie się od współżycia, a co za tym idzie – również od planowania potomstwa. Jednak po upływie tego czasu, a więc w momencie zagojenia się szyjki macicy, można rozpocząć starania o dziecko. Oczywiście, jeśli rana goi się wolniej, trzeba będzie poczekać nieco dłużej z planowaniem potomstwa. O ile jednak lekarz nie uzna inaczej, po upływie okresu gojenia się ran po zabiegu można próbować zajść w ciążę.
Usunięcie nadżerki a poród
O ile usunięcie nadżerki nie ma wpływu na przebieg ciąży to istnieje prawdopodobieństwo, że utrudni poród. Okazuje się, że blizna po zabiegu w wielu przypadkach powoduje, że szyjka macicy dłużej się rozwiera.. Nie oznacza to jednak, że kobiety, które przechodziły zabieg usunięcia nadżerki nie mogą rodzić naturalnie, tylko to, że często kobiety, które przeszły ten zabieg, rodzą dłużej od pozostałych. Nie musi tak jednak być, dlatego nie należy martwić się na zapas. Zwłaszcza, że na to jak przebiega poród wpływa wiele czynników, na które zazwyczaj nie ma się wpływu.