Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci? Dowiedz się, jak dbać o malucha w internecie
Internet poza wieloma korzyściami, jakie nam daje, jest także źródłem niebezpieczeństw, które czyhają na nasze pociechy. Dzieci, które z niego korzystają, mogą trafić na zagrożenia, które negatywnie wpłyną na ich psychikę i zachowanie w przyszłym życiu. Czy Tik Tok jest dla nich bezpieczny?
Tik Tok to aplikacja, na której można publikować krótkie filmiki, w założeniu treścią zbliżone do teledysków muzycznych. Jest bardzo popularna wśród nastolatek, ale niestety mogą znajdować się w niej także niebezpieczne treści. Od jakiego wieku dzieci mogą z niej korzystać?
Od jakiego wieku można mieć konto na TikToku?
Teoretycznie konto na Tik Toku może założyć młodzież, która ukończyła 13 lat. Takie osoby mogą korzystać z wielu możliwości aplikacji, czyli nagrywać Tik Toki, oglądać filmiki i je komentować. Istnieją jednak pewne ograniczenia.
Osoby, które nie mają ukończonych osiemnastu lat, muszą mieć zgodę rodziców na założenie konta na portalu. Natomiast użytkownicy w wieku 13-16 lat mają konta ustawiane od razu jako prywatne i nie mogą prowadzić transmisji na żywo („livestream”), ani wysyłać wiadomości prywatnych, a ich treści nie mogą się pojawiać w sekcji „For You” (dla Ciebie). Co więcej, aplikacja zastrzega sobie prawo do usuwania kont, należących do dzieci, które mają mniej niż 13 lat.
Jak zwiększyć bezpieczeństwo dziecka na TikToku?
W praktyce wystarczy podać fałszywą datę urodzenia i zaakceptować regulamin, aby bez względu na wiek korzystać ze wszystkich funkcji aplikacji. Dlatego warto zastanowić się nad założeniem kontroli rodzicielskiej na Tik Toku. Aby dziecko było bezpieczniejsze, należy wykonać szereg czynności, jakie obejmuje kontrola rodzicielska.
Istnieje także wiele innych możliwości, dzięki którym możemy zwiększyć bezpieczeństwo naszych dzieci na TikToku. Można założyć np. konto prywatne, wprowadzić blokadę w proponowaniu konta, ograniczyć widoczność niektórych Tik Toków dziecka, ustalić, kto może wchodzić w interakcję z kontem dziecka lub włączyć tryb bezpieczeństwa rodzinnego.
Każdy rodzic powinien jednak pamiętać o tym, że najważniejsze jest okazywanie w realnym świecie troski i zainteresowania, a także fizyczna kontrola i wsparcie psychiczne dziecka.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
Jej mąż umierał, gdy rodziła dziecko. Nagle podjęła desperacką decyzję
Córka poinformowała tatę o dziwnym zachowaniu mamy. Zamontował ukrytą kamerę
Źródło: geex.x-kom.pl/