Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Czy wybielanie zębów w ciąży jest bezpieczne?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 16.11.2020 01:00

Czy wybielanie zębów w ciąży jest bezpieczne?

Czy wybielanie zębów w ciąży jest bezpieczne?
pixabay.com

Na czym polega zabieg wybielania zębów?

Wiele kobiet marzy o pięknym uśmiechu, niczym z reklamy pasty do zębów. Rzeczywistość jest zazwyczaj mniej łaskawa i jedynym sposobem na śnieżnobiały uśmiech jest wybielanie zębów. Zabieg wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym i polega na nałożeniu specjalnego żelu, który w połączeniu z laserem lub pod wpływem działania specjalnej lampy, wybiela zęby. Istnieją także preparaty do wybielania zębów w domu. Można je dostać w drogeriach i aptekach. Wybielając zęby w domu, trzeba liczyć się z tym, że efekt będzie zdecydowanie słabszy, niż w przypadku wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wynika to z faktu, że preparaty dostępne w sprzedaży są łagodniejsze od tych, z których korzystają dentyści.

Wybielanie zębów w ciąży – tak czy nie?

Wybielanie zębów w ciąży jest całkowicie zakazane. Dlatego przed zakupem preparatów do wybielania zębów, koniecznie należy przeczytać informację zawarte na opakowaniu. Nie ma żadnych dowodów potwierdzających szkodliwość wybielania zębów w czasie ciąży, ale ze względów etycznych nie przeprowadza się żadnych badań mających potwierdzić szkodliwy wpływ zabiegu wybielania zębów na kobiety w ciąży. Skoro nie jest to sprawa pierwszej potrzeby i nic nie szkodzi na przeszkodzie, aby śnieżnobiały uśmiech poczekał, aż do chwili pojawienia się dziecka, nie warto ryzykować. Dotyczy to zarówno zabiegów wykonywanych profesjonalnie w gabinetach, jak i w domu. Trzeba pamiętać, że w czasie ciąży zęby są osłabione, dlatego tym bardziej nie warto dodatkowo narażać je na działanie preparatu wybielającego. Zwłaszcza, że preparaty do wybielania zębów w gabinetach dentystycznych zawierają silne substancje wybielające. Ich działanie, choć nie ma na do twardych dowodów, mogłoby być niebezpieczne dla dziecka. Aby rozjaśnić szkliwo stosuje się produkty zawierające nadtlenek karbamidu albo wodoru, które uwalniają tlen, docierający do szkliwa. W ten sposób poprzez utlenienie następuje rozjaśniane koloru szkliwa. Choć teoretycznie tlen przedostaje się jedynie do szkliwa, nie ma gwarancji, że nie przedostanie się także do płodu. Aby nie stwarzać niepotrzebnego zagrożenia, gabinety stomatologiczne zabraniają korzystania z zabiegów wybielania zębów w ciąży. Także domowe preparaty nie powinny być stosowane w ciąży. Choć są one znacznie łagodniejsze, to nie ma dowodów na to, że wybielanie zębów w ciąży metodą domową na pewno nie zaszkodzi dziecku.

Kobiety, które koniecznie chcą wybielić zęby w ciąży, mogą stosować pasty do zębów o działaniu wybielającym. Efekt nie będzie wprawdzie tak widoczny, jak w przypadku zabiegów wybielających, ale nie zaszkodzi dziecku. Zdecydowanie poleca się jednak wstrzymanie od jakichkolwiek zabiegów mających na celu wybielanie zębów w ciąży. W końcu nie jest to sprawa niecierpiąca zwłoki, więc dla bezpieczeństwa dziecka, warto poczekać z wybielaniem do momentu, gdy kobieta przestanie karmić piersią.

Zęby, a ciąża – o czym warto wiedzieć?

W czasie ciąży należy wyjątkowo pamiętać o higienie zębów i jamy ustnej. Choć wszelkie zabiegi – prócz tych, ratujących życie – są wtedy zabronione, to nie zwalnia to z obowiązku dbania o zęby w ciąży. Zwłaszcza, że kobiety spodziewające się dziecka są szczególnie narażone na tworzenie się próchnicy. Dlaczego? Z dwóch powodów. Po pierwsze ma to związek z typowymi, ciążowymi dolegliwościami, takimi jak mdłości. Kwas żółciowy wpływa negatywnie na szkliwo, niszcząc jego naturalną barierę. Drugi powód dotyczy ciążowych zachcianek. Wiele kobiet w czasie ciąży ma niepohamowany apetyt, stąd o próchnicę nie trudno. Dlatego tym bardziej w ciąży warto dbać o zdrowe odżywianie, aby nie tylko zapewnić dziecku wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ale również zadbać o zdrowe zęby.

Tagi: Dziecko