portalparentingowy.pl
na wsi

Fot: marianceccarelli, canva.com

Dawne metody na uspokojenie dziecka. Niektóre są dość kontrowersyjne

14 Listopada 2021

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Udostępnij:

Z czasem wszystko się zmienia. Ludzie, wierzenia i zwyczaje, a nawet to, w jaki sposób wychowujemy nasze dzieci. W obecnych czasach staramy się stosować metody oparte na bliskości, a jak z uspokojeniem dziecka radzono sobie dawniej?

Metody na uspokojenie dziecka zmieniają się na przestrzeni lat. Zmienia się podejście do rodziny, a także do ról, jakie odgrywają jej członkowie. Znaczenie ma także miejsce, w którym wychowują się najmłodsi. Na dawnej wsi stosowano kontrowersyjne dzisiaj metody na uspokojenie dziecka. Jedno jednak pozostaje niezmienne, dla wielu dzisiejszych matek, tak jak dla dawnych wiejskich kobiet, dziecko jest uważane za dar od Boga.

Dawne metody na uspokojenie dziecka

Dziś wiele ludzi w uspokojeniu maluszka korzysta ze smoczka. Jest to powszechny "wspomagacz" współczesnych rodziców. Dawniej także ludzie korzystali ze "smoczków", ale nieco innych, niż obecnie. Były wykonane z płóciennej szmatki, a w środku zawiązany był tłuczony cukier, gotowany groch, czy kasza z miodem.

Aby dziecko spało twardym i długim snem, zdarzało się, że podawano mu szmatkę skropioną słodką wódką. Kiedy niemowlę było wyjątkowo niespokojne i płakało w nocy, podawano mu do picia wywar z maku. Kolejną metodą na uspokojenie dziecka było sypanie dziecięcej główki makiem lub wkładanie do kołyski kolebki makówki.

Marina Łuczenko

Wiemy dlaczego żona Szczęsnego nadała dziecku imię niespotykane w Polsce

CZYTAJ DALEJ

Dawne życie dzieci na polskiej wsi

Na śląskiej wsi dzieci od najmłodszych lat uczone były szacunku do osób starszych. W ich towarzystwie nie mogły broić, a czasem nawet się odezwać. Nie mogły pyskować i musiały być posłuszne. O ogromnym szacunku, jaki mieli najmłodsi do dorosłych, świadczy fakt, że zwracali się do nich w liczbie mnogiej, przez "wy", czyli za dwoje.

Dawniej na polskich wsiach dzieci miały także więcej obowiązków. Od najmłodszych lat pomagały rodzicom w pracy na polu lub w gospodarstwie. Na Śląsku już pięciolatki uczone były wypasu gęsi i kaczek na łąkach, pastwiskach czy ścierniskach. Pomagały także podczas żniw czy sianokosów. Dla dzieci często powierzone im zadania były połączeniem pracy i zabawy, ale zawsze z poczuciem odpowiedzialności.

Błędy, których rodzice po kilku latach żałują najbardziej. Lepiej opamiętać się w porę

Slajd 1 z 7

1. Nie przytulałeś/aś dziecka wystarczająco często.

Badania pokazują, że przytulanie ma ogromny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Bliski kontakt z rodzicami redukuje stres, a także pozytywnie wpływa na samopoczucie oraz samoocenę dziecka. Warto codziennie przytulać swoją pociechę, tak długo jak tylko to możliwe.

Cofnijmy się do przeszłości. Jak dobrze znasz się na bajkach?

Pytanie 1 z 3

W jakiej bajce główną bohaterką jest Tosia?

Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:

Źródło: bonclok.pl, naludowo.pl

Wioleta PirógAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Już w niedzielę na ulice wyjedzie "Zaczytany autobus"

Czytaj więcej >
fot. Julia Pavaliuk, canva.com

Dziecko

Nauka ekologii od małego - połącz naukę i zabawę!

Czytaj więcej >

Dziecko

Szczepienia dzieci. Opinia Europejskiej Agencji Leków

Czytaj więcej >

Dziecko

Prezent dla dziewczynki. Podpowiadamy, czego lepiej nie kupować

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak dziecko może zarobić pieniądze? Możliwości jest wiele, podpowiadamy

Czytaj więcej >

Dziecko

Sposoby na katar u dziecka. Jak działa maść majerankowa?

Czytaj więcej >