Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Niespokojny noworodek – jak sobie radzić i co może być przyczyną?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 21.11.2020 01:00

Niespokojny noworodek – jak sobie radzić i co może być przyczyną?

Niespokojny noworodek – jak sobie radzić i co może być przyczyną?
pixabay.com

Niespokojny noworodek – jakie mogą być przyczyny?

Narodziny dziecka to prawdziwa rewolucja w życiu rodziców. Zwłaszcza na początku odnalezienie się w nowej roli bywa trudne, a opieka nad dzieckiem może być stresująca. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy noworodek jest niespokojny, a młodzi rodzice nie wiedzą, co jest tego przyczyną. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu problemy tuż po narodzinach dziecka zdarzają się bardzo często i są całkowicie normalne. Zwłaszcza rodzice, którzy powitali na świecie swoje pierwsze dziecko, mogą czuć się na początku zagubieni i mieć poczucie, że nie zawsze rozumieją jego potrzeby. Z drugiej strony noworodek wymaga całkowitej opieki dorosłych, ponieważ nie jest w stanie sam zaspokoić swoich potrzeb. Jedyną możliwością zwrócenia na siebie uwagi i zaalarmowania w razie potrzeby jest płacz. Dlatego każdy noworodek, w tym także zupełnie zdrowy często będzie płakać. Natura właśnie po to wyposażyła go w tą umiejętność, aby mógł informować dorosłych, że jest głodny, ma mokrą pieluchę, albo zwyczajnie potrzebuje bliskości.

Trzeba także pamiętać, że przyjście na świat dziecka jest ogromną rewolucją nie tylko dla rodziców, ale również dla noworodka. Do momentu narodzin maluch przebywał w dobrze sobie znanym i bezpiecznym miejscu. Przebywając w brzuchu mamy czuł jej bliskość, wszędzie panowała ciemność, a wszystkie dźwięki, które do niego docierały były przytłumione. Z chwilą narodzin ten bezpieczny świat ustąpił miejsca zupełnie nowej rzeczywistości. Dla dziecka to także ogromna zmiana – nagle z miejsca, gdzie panował mrok znalazł się w świecie pełnym żywych, jaskrawych kolorów i donośnych dźwięków. Maluch od pierwszych sekund życia jest atakowany nieznanymi bodźcami, przez co traci dawny spokój i poczucie bezpieczeństwa, które czuł w brzuchu mamy. Nowa sytuacja wymaga od noworodka przystosowania się do nieznanych realiów, takich jak nauka jedzenia, oddychania czy dotyk. Z tego powodu wiele nowonarodzonych dzieci ma problem z zaadoptowaniem się w nowej rzeczywistości i w efekcie płacze, jest niespokojne i może mieć trudności z zasypianiem. W większości przypadków to właśnie są przyczyny, dla których maluch jest niespokojny i płaczliwy.

Niespokojny noworodek – jak sobie radzić?

Młodzi rodzice, których noworodek jest niespokojny i płaczliwy często reagują paniką. Nie ma się czemu dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że martwią się o zdrowie dziecka, a dodatkowo potrzebują czasu, aby nauczyć się rozumieć potrzeby maleństwa. Zwłaszcza, że każde dziecko jest inne i nie da się przewidzieć jego zachowania. Dlatego też porównywanie z innymi dziećmi nie ma żadnego sensu. Pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka są czasem wzajemnego poznawania się, dlatego potrzeba dać sobie i dziecku czas na przystosowanie się nowych warunków. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i niewpadanie w panikę za każdym razem, gdy dziecko zapłacze albo jest niespokojne. Przyczyn takiego zachowania może być co najmniej kilka. Bardzo często noworodki płaczą po przebudzeniu, ponieważ boją się. Potrzeba trochę czasu, aby maluch poczuł się bezpiecznie po drugiej stronie, dlatego początkowo brak mamy po przebudzeniu będzie powodował niepokój. Przyczyną może być także mokra pielucha, zbyt wysoka albo zbyt niska temperatura. Wiele matek za główną przyczynę płaczu u dziecka uznaje głód. Oczywiście, jest duże prawdopodobieństwo, że jeśli zbliża się pora karmienia to maluch płacze z powodu głodu, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze to jest przyczyną. Dlatego nie należy karmić malucha za każdym razem gdy zapłacze, ponieważ można w ten sposób łatwo je przekarmić. Czasem wystarczy przytulić albo ponosić malucha, aby poczuł się bezpieczny i zaopiekowany. W razie pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów najlepiej skonsultować się z lekarzem. Jeśli wszystkie potrzeby dziecka zostały zaspokojone, a mimo to ciągle jest niespokojny i płacze, dopiero wtedy może to oznaczać, że przyczyna leży gdzie indziej i potrzebna jest pomoc lekarza.

Niespokojny sen noworodka – co zrobić?

Wielu rodziców martwi niespokojny sen noworodka. Trzeba jednak zachować spokój, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna. Dzieci nie da się porównać żadną miarą; podczas gdy jedne budzą się jedynie na jedzenie i zmianę pieluchy, drugie mają lekki sen i śpią po kilkanaście minut, albo często się budzą. Można oczywiście zastanowić się, czy nie kryje się za tym jakaś konkretna przyczyna, jak kolka, która może skutecznie utrudniać spokojny sen noworodka. Ale jeśli powodem nie jest żadna dolegliwość, to prawdopodobnie przyczyną jest natura malucha, który nie ma tak dużej potrzeby snu, jak inne dzieci.

Warto także mieć świadomość, że sen noworodka znacznie różni się od snu dorosłej osoby. Przede wszystkim w okresie niemowlęcym sen dzieli się na dwie fazy: REM, czyli aktywnego, lekkiego snu i NREM, czyli głębokiego snu, z którego znacznie trudniej się wybudzić. Dorośli mają znacznie głębszy sen niż noworodki i niemowlaki, dlatego z reguły śpią spokojniej niż dzieci. Na niespokojny sen niemowlaka wpływa także krótki cykl snu, który w pierwszych miesiącach życia trwa około 45 minut. Oznacza to, że dziecko często wybudza się tylko po to, żeby upewnić się, że jest bezpieczne i wszystko jest w porządku, po czym od nowa zasypia. Najważniejsze jest jednak, że są to zupełnie normalne reakcje i zachowania u maluchów i nie ma powodów do niepokoju.

Tagi: Dziecko