Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Decyzja o dziecku, czyli kiedy jest najlepszy czas na planowanie rodziny?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:15

Decyzja o dziecku, czyli kiedy jest najlepszy czas na planowanie rodziny?

Decyzja o dziecku, czyli kiedy jest najlepszy czas na planowanie rodziny?
pixabay.com

Kiedy jest czas na dziecko?

Pytanie o to, kiedy jest najlepszy czas na dziecko, zadaje sobie coraz więcej par. Odpowiedzi są najczęściej dwie i wbrew pozorom wcale się nie wykluczają. Zawsze jest dobry czas na dziecko, a jednocześnie nigdy nie ma odpowiedniego czasu na dziecko. Idealny moment może nigdy nie nadejść, a odkładanie tej decyzji może sprawić, że nigdy nie zostaniemy rodzicem. Pozbawimy się w tym samym najpiękniejszej – zdaniem wielu – przygody w życiu. Jeśli jednak nie czujemy potrzeby posiadania dziecka, nie warto ulegać presji otoczenia. To bardzo osobista i indywidualna decyzja. Gotowość biologiczna ma się nijak do gotowości psychicznej. Decyzja o dziecku powinna zawsze być przemyślana i dojrzała. Pojawienie się na świecie potomka całkowicie wywraca świat i wprowadza prawdziwą rewolucję w życiu młodych rodziców. Nie warto także ulegać namowom rodziny, która nie przestaje pytać, kiedy pojawi się dziecko; decyzja o ciąży to nie chwilowy kaprys czy przymus, a świadoma chęć posiadania potomstwa. Kierując się zdaniem innych można nie tylko unieszczęśliwić siebie, ale również dziecko. Oczywiście decyzja o planowanej ciąży powinna być w  pierwszej kolejności przedyskutowana z partnerem. Wspólne dziecko wiąże ludzi ze sobą już do końca życia, dlatego warto upewnić się, że mamy u swojego boku odpowiednią osobę. Ważne jest, żeby planowanie potomstwa nie było wyłącznie potrzebą jednej strony. Dziecko będzie potrzebowało miłości i obecności obojga rodziców. Czasem zdarza się, że decyzja o dziecku ma na celu ratowanie związku. To jednak błędne koło – nawet miłość do dziecka nie sprawi, że rodzice znów będą się kochać, a tkwienie w relacji wyłącznie ze względu na dzieci nie wpływa korzystnie na ich psychikę. Może się okazać, że negatywny wzorzec wyniesiony z domu rodzinnego nieświadomie zostanie powielony przez kolejne pokolenie. Trzeba pamiętać, że decyzja o dziecku wcale nie oznacza, że za niespełna rok powitamy na świecie nowego członka rodziny. Nie zawsze zajście w ciąże jest proste, zwłaszcza jeśli któryś z partnerów boryka się z problemami zdrowotnymi. Problemy mogą się pojawić także z powodu wieku. Przyjmuje się, że późno macierzyństwo dotyczy kobiet, które przekroczyły 40 rok życia, ale już od 35 urodzin szansa na zajście w ciąże spada. Warto wziąć to pod uwagę, zastanawiając się nad najlepszym momentem.

Kiedy jest najlepszy wiek na urodzenie dziecka?

Z biologicznego punktu widzenia najlepiej rodzić dzieci między 20 a 30 rokiem życia. Organizm kobiety jest wtedy najbardziej płodny, przez co zajście w ciąże jest znacznie łatwiejsze niż u kobiet dojrzałych. Poza tym młodsze kobiety z reguły lepiej znoszą ciąże. Z wiekiem rośnie także prawdopodobieństwo wystąpienia wad genetycznych oraz poronienia. U kobiet, które przekroczyły 35 rok życia, częściej występują powikłania, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsza ciąża. Mimo to większość kobiet nie wyobraża sobie rodzenia dzieci w wieku 20 lat. Trudno się temu dziwić, biorąc pod uwagę sytuację finansową, perspektywę braku rozwoju zawodowego, a często również brak stałego partnera. Jednak nawet jeśli w młodym wieku udaje się spełnić te kryteria, to pozostaje jeszcze kwestia dojrzałości emocjonalnej. Gotowość do założenia rodziny to sprawa bardzo indywidualna, dlatego nie ma określonego wieku, kiedy należy urodzić dziecko. U większości kobiet potrzeba posiadania potomstwa pojawia się między 25, a 30 rokiem życia. Nie ma na to jednak reguły. Wiele zależy od sytuacji zawodowej, zdrowotnej oraz od relacji z partnerem. Poza tym u każdej kobiety instynkt macierzyński pojawia się w różnym czasie, a nie rzadko kobiety odczuwają go dopiero po narodzinach dziecka lub nie odczuwają wcale.

Decyzja o dziecku a pieniądze

Dla wielu osób ważną przeszkodą w planowaniu potomstwa są kwestie finansowe. Wychowanie dziecka wiąże się z dużymi kosztami, dlatego nie powinno to nikogo dziwić. Z  pewnością decyzja o dziecku jest znacznie łatwiejsza, kiedy nie musimy martwić się o pieniądze. W przypadku kobiet sytuacja jest o tyle trudniejsza, że posiadanie dziecka oznacza dłuższą przerwę zawodową, na którą nie zawsze można sobie pozwolić. Brak umowy o pracę albo obawa o utratę pracy sprawia, że wiele kobiet boi się podjąć decyzję o ciąży.

Pojawienia się dziecka całkowicie wywraca świat do góry nogami.  Nie da się ukryć, że rodzicielstwo wymaga wielu poświęceń, dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję o dziecku. Jeśli jednak posiadanie potomka jest marzeniem zarówno kobiety, jak i jej partnera, nie warto zwlekać zbyt długo. W końcu niewiele osób może się pochwalić na tyle stabilną sytuacją zawodową i finansową, żeby nie mieć absolutnie żadnych obaw związanych z pojawieniem się dziecka. Dlatego najlepszym pomysłem jest wsłuchanie się w siebie i podjęcie takiej decyzji, którą sami uznamy za słuszną.

Tagi: Dziecko