Detektory tętna płodu
Czym są detektory tętna płodu?
Prawie każda przyszła mama chciałaby wiedzieć jak najwięcej o swoim nienarodzonym jeszcze dziecku. Wiele z nich, stara się możliwie jak najwcześniej rozpocząć nawiązywanie więzi z nienarodzonym jeszcze maleństwem, lub samodzielnie upewniać się, że dziecko rozwija się prawidłowo. Obserwacja prawidłowego rozwoju dziecka w domowych warunkach nie należy do najprostszych zadań, ze względu na brak specjalistycznych narzędzi do monitorowania jego zdrowia. Z pomocą rodzicom przychodzi w takich sytuacjach urządzenie znane jako domowy detektor tętna płodu. Urządzenie to, to prostsza wersja kardiotokografu (KTG). Należy pamiętać, że urządzenie tak naprawdę monitoruje bicie serca, ale nie mierzy skurczu czy tętna. Jego działanie opiera się o efekt Dopplera. Domowe detektory działają na zasadzie wysyłania i odbierania sygnałów ultradźwiękowych i interpretacji sygnałów otrzymanych przez urządzenie w formie dźwięku.
Domowe detektory tętna płodu znajdują szerokie zastosowanie podczas rutynowych badań, kiedy lekarz niekoniecznie ma czas i możliwości skorzystania z aparatury do KTG, ani nie jest to szczególnie wymagane.
Czy detektory są bezpieczne?
Wiele osób ma poważne wątpliwości co do używania detektorów tętna płodu, obawiając się o bezpieczeństwo rozwijającego się w brzuchu mamy małego człowieka. Absolutnie obawy te nie są konieczne, ponieważ detektory tętna płodu są całkowicie bezpieczne. Wykorzystanie fal ultradźwiękowych w medycynie sięga lat 60 XX wieku. Fale ultradźwiękowe stosowane w domowych detektorach płodu mają bardzo niewielkie natężenie i nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka. Jeśli rodzicie chcą mieć pewność, że urządzenie, które stosują jest bezpieczne dla ich dziecka, przy wyborze detektora powinni upewnić się, że spełnia ono warunki, aby otrzymać certyfikat CE dla urządzeń medycznych zgodnie z dyrektywą 93/42/EEC.
Jak używać detektora tętna płodu (i po co to robić)?
Obecnie na rynku można nabyć detektory płodu pozwalające na rejestrowanie dźwięków akcji serca już od 10 tygodnia ciąży. Używanie domowych detektorów płodu należy do raczej prostych czynności, niemniej jednak wymaga pewnej wprawy, ponieważ nie można liczyć na świadomą współpracę ze strony badanego dziecka. Przede wszystkim warto zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, ponieważ niektóre domowe detektory tętna płodu wymagają nałożenia niewielkiej ilości żelu do USG. Do prawidłowego odczytu konieczne jest zlokalizowanie serca dziecka, a jego położenie będzie różne w zależności od etapu na jakim jest ciąża. W początkowej fazie powinno ono znajdować się na wysokości 1/3 podbrzusza, a następnie w miarę rozwoju przesuwać się ku górze.
Dla kogo dedykowane są te urządzenia? Poza fanami gadżetów związanych z ciążą i rodzicielstwem (choć oczywiście nie można pomijać gadżeciarzy jako elementu grupy docelowej). Przede wszystkim, detektory tętna płodu dedykuje się rodzicom, którym zależy na:
Zbieraniu danych związanych z ciąża – domowe detektory z funkcją nagrywania dźwięku mają szeroki wachlarz zastosowań, zapisy przez nie prowadzone mogą stanowić wskazówkę dla lekarza, ale także będą świetnym uzupełnieniem rodzinnego albumu z pamiątkami.
Budowania więzi z dzieckiem – oczekiwanie na narodziny dziecka to okres pełen stresu, ale i wyczekiwania. Wielu rodzicom ciężko czasem uświadomić sobie, że w brzuchu kobiety rozwija się prawdziwe życie, które w niedalekiej przyszłości będzie ich dzieckiem. Detektory pomagają stosunkowo wcześnie dostarczyć sygnał mówiący za dziecko ‘tu jestem’.
Monitorowanie stanu płodu – detektor tętna płodu ma zastosowanie nie tylko w przyjemnych sytuacjach, może być bowiem bardzo przydatnym urządzeniem w przypadku ciąży, która jest zagrożona. Za jego pomocą mama może na bieżąco monitorować stan maleństwa i w przypadku zarejestrowania nieprawidłowości szybciej zareagować.
Nie wolno jednak zapomnieć, że domowe detektory tętna płodu nie mogą zastąpić regularnych wizyt u ginekologa i zalecanych przez lekarza badań. Mogą być użyteczne, ale to tylko urządzenie wspierające rodziców, nie zastępujące lekarzy z wieloletnim doświadczeniem.
Jaki detektor wybrać?
Szukając detektora tętna płodu do domowych zastosowań warto przede wszystkim rozglądać się wśród tych urządzeń, które spełniają wspomniane wcześniej normy certyfikat CE dla urządzeń medycznych zgodnie z dyrektywą 93/42/EEC.
Drugim kryterium powinna być wygoda użytkowania i ewentualne polecenie przez osoby, które z urządzeniami miały już kontakt. Może warto zapytać położną ze szkoły rodzenia albo koleżankę, która już miała kontakt z takim detektorem?
Bibliografia
https://cito-sklep.pl/blog/15\_detektor-tetna-plodu-faq-najczesciej-zadawane-pytania.html
https://step2health.pl/blog/detektor-tetna-plodu-b76.html
https://apteczka24.pl/czy-warto-miec-w-domu-detektor-tetna-plodu,b28.html
undefined