Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Dni płodne i niepłodne – jak obliczyć?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:11

Dni płodne i niepłodne – jak obliczyć?

Dni płodne i niepłodne – jak obliczyć?
pixabay.com

Cykl miesiączkowy – co oznacza?

Aby można było określić, kiedy przypadają dni płodne i niepłodne trzeba znać swój cyk miesiączkowy. U większości kobiet trwa on 28 dni, choć za normę uznaje się cykl trwający od 24 do 35 dni. Cykl miesiączkowy liczy się od pierwszego dnia miesiączki do następnego krwawienia. W przypadku kobiet, które regularnie miesiączkują, określenie długości cyklu nie powinno sprawiać problemu. Jeśli jednak kobieta ma nieregularne krwawienia trudno określić kiedy wypadają dni płodne i niepłodne. Warto również wziąć pod uwagę, że nieregularne miesiączki mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, które wymagają leczenia. Dlatego w trosce o swoje zdrowie najlepiej wybrać się do lekarza, który na podstawie zleconych badań i przeprowadzonego wywiadu wskaże przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

Dni płodne – czym są i kiedy występują?

Dni płodne to jak sama nazwa wskazuje dni podczas których kobieta może zajść w ciąże. U kobiet, które mają regularne miesiączki i są zdrowe, dni płodne zaczynają się na ok. 3-7 dni przed owulacją i trwają do 1-2 dni po owulacji. Za najbardziej płodny moment cyklu uważa się dzień owulacji do 24 godzin po jajeczkowaniu. Jednak w przypadku kobiet, które nie mają regularnych miesiączek trudno dokładnie określić moment owulacji, dlatego metoda kalendarzykowa może być stosowana jedynie przez kobiety, które są w stanie z łatwością stwierdzić, kiedy występuje jajeczkowanie.

Dni płodne – ile trwają?

Co ciekawe, dni płodne występują jedynie 6 dni w ciągu całego cyklu miesiączkowego, przez co łatwo zauważyć, że kobieta przez zdecydowaną większość czasu nie może zajść w ciąże. Liczba ta nie jest przypadkowa. Wynika to z faktu, że płodność u kobiety trwa maksymalnie 24 godziny, jednak plemniki są w stanie przetrwać nawet do 5 dni. Dlatego też zakłada się dni płodne trwają około 6 dni, choć oczywiście w zależności od warunków w jakich żyją plemniki, czas ten może być krótszy.

Dni niepłodne – czym są i kiedy występują?

Dni niepłodne to dni w trakcie cyklu miesiączkowego, kiedy to kobieta nie może zajść w ciąże. Nie jest to jednak wcale tak proste do określenia, ze względu na to, że u niektórych kobiet cykl miesiączkowy trwa na tyle krótko, że plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych aż do momentu wystąpienia dni płodnych. Co więcej wyróżniamy czas względnej niepłodności i bezwzględnej niepłodności. Faza względnej niepłodności dotyczy samej miesiączki oraz kilku dni tuż po ustaniu krwawienia. Jednak ze względu na krótki cykl, może się zdarzyć, że dojdzie w tym czasie do zapłodnienia, więc nie należy traktować tej zasady, jako pewnej. Dlatego też pary, które nie planują potomstwa powinny w tym czasie się zabezpieczać, aby mieć pewność, że stosunek nie zakończy się nieplanowaną ciążą. Istnieje jednak moment w trakcie cyklu miesiączkowego, kiedy to zajście w ciąże jest niemożliwe. Dotyczy to okresu bezwzględnej niepłodności, który rozpoczyna się 3 dni po owulacji i trwa aż do następnej menstruacji. Dni niepłodne można również stwierdzić na podstawie objawów, takich jak gęsta, biała, kremowa wydzielina z pochwy, obniżone libido, zatrzymywanie się wody w organizmie i gorsze samopoczucie.

Tagi: Dziecko