portalparentingowy.pl
Dni płodne i niepłodne – jak obliczyć?

pixabay.com

Dni płodne i niepłodne – jak obliczyć?

4 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Każda kobieta powinna umieć określić, kiedy są jej dni płodne i niepłodne. Ta wiedza pozwala na określenie, kiedy są największe szanse na zajście w ciąże, co jest szczególnie ważne dla par, które starają się o dziecko. Co więcej wciąż wiele

Cykl miesiączkowy – co oznacza?

Aby można było określić, kiedy przypadają dni płodne i niepłodne trzeba znać swój cyk miesiączkowy. U większości kobiet trwa on 28 dni, choć za normę uznaje się cykl trwający od 24 do 35 dni. Cykl miesiączkowy liczy się od pierwszego dnia miesiączki do następnego krwawienia. W przypadku kobiet, które regularnie miesiączkują, określenie długości cyklu nie powinno sprawiać problemu. Jeśli jednak kobieta ma nieregularne krwawienia trudno określić kiedy wypadają dni płodne i niepłodne. Warto również wziąć pod uwagę, że nieregularne miesiączki mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, które wymagają leczenia. Dlatego w trosce o swoje zdrowie najlepiej wybrać się do lekarza, który na podstawie zleconych badań i przeprowadzonego wywiadu wskaże przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

Dni płodne – czym są i kiedy występują?

Dni płodne to jak sama nazwa wskazuje dni podczas których kobieta może zajść w ciąże. U kobiet, które mają regularne miesiączki i są zdrowe, dni płodne zaczynają się na ok. 3-7 dni przed owulacją i trwają do 1-2 dni po owulacji. Za najbardziej płodny moment cyklu uważa się dzień owulacji do 24 godzin po jajeczkowaniu. Jednak w przypadku kobiet, które nie mają regularnych miesiączek trudno dokładnie określić moment owulacji, dlatego metoda kalendarzykowa może być stosowana jedynie przez kobiety, które są w stanie z łatwością stwierdzić, kiedy występuje jajeczkowanie.

Dni płodne – ile trwają?

Co ciekawe, dni płodne występują jedynie 6 dni w ciągu całego cyklu miesiączkowego, przez co łatwo zauważyć, że kobieta przez zdecydowaną większość czasu nie może zajść w ciąże. Liczba ta nie jest przypadkowa. Wynika to z faktu, że płodność u kobiety trwa maksymalnie 24 godziny, jednak plemniki są w stanie przetrwać nawet do 5 dni. Dlatego też zakłada się dni płodne trwają około 6 dni, choć oczywiście w zależności od warunków w jakich żyją plemniki, czas ten może być krótszy.

Dni niepłodne – czym są i kiedy występują?

Dni niepłodne to dni w trakcie cyklu miesiączkowego, kiedy to kobieta nie może zajść w ciąże. Nie jest to jednak wcale tak proste do określenia, ze względu na to, że u niektórych kobiet cykl miesiączkowy trwa na tyle krótko, że plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych aż do momentu wystąpienia dni płodnych. Co więcej wyróżniamy czas względnej niepłodności i bezwzględnej niepłodności. Faza względnej niepłodności dotyczy samej miesiączki oraz kilku dni tuż po ustaniu krwawienia. Jednak ze względu na krótki cykl, może się zdarzyć, że dojdzie w tym czasie do zapłodnienia, więc nie należy traktować tej zasady, jako pewnej. Dlatego też pary, które nie planują potomstwa powinny w tym czasie się zabezpieczać, aby mieć pewność, że stosunek nie zakończy się nieplanowaną ciążą. Istnieje jednak moment w trakcie cyklu miesiączkowego, kiedy to zajście w ciąże jest niemożliwe. Dotyczy to okresu bezwzględnej niepłodności, który rozpoczyna się 3 dni po owulacji i trwa aż do następnej menstruacji. Dni niepłodne można również stwierdzić na podstawie objawów, takich jak gęsta, biała, kremowa wydzielina z pochwy, obniżone libido, zatrzymywanie się wody w organizmie i gorsze samopoczucie.

Dni niepłodne -  ile trwają?

Biorąc pod uwagę, że dni płodne trwają nie dłużej niż 6 dni w ciągu całego cyklu miesiączkowego, łatwo zauważyć, że pozostałe dni są niepłodne. Niestety, sprawę nieco komplikuje fakt, że prócz dni niepłodnych, istnieje również faza niepłodności względnej. Liczy się ją od pierwszego dnia miesiączki, kiedy to komórka jajowa nie jest jeszcze w pełni dojrzała. Dlatego też wciąż znajduje się w pęcherzyku Graafa, przez co nie powinno dojść do zapłodnienia. W praktyce jednak może stać się inaczej, ponieważ u niektórych kobiet cykl miesiączkowy trwa na tyle krótko, że gdy krwawienie miesiączkowe ustanie i pojawią się dni płodne to plemniki nadal będą znajdowały się w drogach rodnych, przez co dojdzie do zapłodnienia. Sytuacja ta nie zdarza się często, jednak trzeba mieć świadomość, że istnieje ryzyko zajścia w ciąże nawet gdy zgodnie z cyklem miesiączkowym kobieta jest w fazie niepłodności względnej.

Jeśli kobieta ma regularny cykl miesiączkowy może na podstawie kalendarzyka określić, kiedy wpadają dni płodne i niepłodne. Dużym ułatwieniem są aplikacje, które można zainstalować na telefonie, które na podstawie danych same obliczają, kiedy rozpoczną się dni płodne, niepłodne oraz następna miesiączka. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na cykl miesiączkowy ma wpływ wiele czynników, takich jak stres, przemęczenie czy przyjmowanie leków, dlatego nie zawsze uda się poprawnie określić moment następnej miesiączki i co za tym idzie dokładny czas dni płodnych i niepłodnych.

Martyna TrębaczAutor

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Zdrowie

Pływanie w ciąży – czy to bezpieczne? Trenerka pływania: „to konieczne!”

Czytaj więcej >
Dzieci

Zdrowie

Zacznij od "Kocham cię". Jak zapobiegać samobójstwom dzieci i nastolatków w Polsce

Czytaj więcej >

Zdrowie

Nastolatek włożył kabel do cewki moczowej

Czytaj więcej >
z ostatniej chwili

Zdrowie

Opole: Pięć klas na nauczaniu zdalnym

Czytaj więcej >
Ucho

Zdrowie

Nastolatka skarżyła się na ból ucha. Lekarka dokonała zaskakującego odkrycia

Czytaj więcej >
Matka

Zdrowie

Czym jest FOMO? Na syndrom cierpi coraz więcej młodych matek

Czytaj więcej >