Dodaj dwie łyżki do stojaka z wodą lub doniczki. Choinka przestanie gubić igły
Drzewko bożonarodzeniowe daje niepowtarzalny klimat w mieszkaniu. Nawet, gdy ubierzemy je kilka tygodni przed świętami, od razu czuć ich atmosferę. Tak długie trzymanie choinki ma także swoje wady – bywa, że igły zaczynają spadać szybciej, niż byśmy chcieli, a wtedy piękna ozdoba staje się wręcz nieestetyczna.
Są sprawdzone i skuteczne sposoby na to, jak przedłużyć trwałość choinek. Jednym z nich jest zapewnienie roślinie dostępu do wody. Tak – trzeba ją podlewać, choć niektórzy o tym zapominają! To nie wszystko. Tę wodę warto także odpowiednio zasilić.
Naturalna choinka – za i przeciw
Tak zwane “żywe” drzewka na Boże Narodzenie mają wielu zwolenników, ale także spore rzesze przeciwników. Ci, którzy są ”za” podkreślają, że bez charakterystycznego zapachu iglaka święta nie byłyby tym samym. Inni uważają z kolei, że te rośliny są, owszem, okazałe na początku, ale dość szybko schną, zaczynają się sypać i tworzyć wokół siebie bałagan.
Jeśli faktycznie tak się stanie, już kilka dni po świętach myślimy tylko o tym, jak tu się pozbyć straszydła. Oczywiście wynoszenie z mieszkania uschniętego drzewka, z którego obficie spadają igły, nie jest sympatyczne. Można jednak skutecznie przedłużyć trwałość choinki i sporo odwlec ten moment.
Jak sprawić, by z choinki nie spadały igły?
Często jest tak, że gdy tylko przyniesiemy choinkę do domu, ubierzemy ją i oświetlimy, to siadamy sobie w fotelu, robimy świąteczną herbatkę i patrzymy. Podziwiamy, wczuwamy się w świąteczny klimat i... zapominamy, że to jest roślina.
Tak samo, jak te cięte kwiaty w wazonie, potrzebuje wody. Więc po pierwsze, jeśli nie chcesz, by choinka ci szybko uschła – podlewaj ją systematycznie. Ale to nie wszystko.
- Zanim w ogóle wniesiesz choinkę do mieszkania, pomyśl, że dotąd rosła, albo stała ścięta, w zimnie, często w ujemnej temperaturze. Daj jej możliwość zaaklimatyzowania się w cieple. Np. chociaż na 1-2 dni zostaw ją w garażu lub na klatce schodowej.
- Już w domu, ustaw choinkę w jak najchłodniejszym miejscu, np. przy oknie. Na pewno nie obok kaloryfera! Zwróć na to uwagę.
- Jeśli jesteś w stanie, przed umieszczeniem choinki w stojaku, skróć jej trochę pień – tak samo postępujemy przecież z kwiatami przed wstawieniem ich do wazonu. Ten zabieg otworzy zasklepione żywicą pory i woda będzie miała do nich lepszy dostęp.
- Woda jest ważna, ale warto ją dodatkowo wzbogacić. Jeśli w litrze wody rozrobisz łyżkę cukru i soli, wzbogacisz ją o wiele cennych dla drzewka składników.
- Na noc wyłączaj lampki, one dają przecież trochę ciepła, które szkodzi choince. Wybierz lampki LED.
Nie kupuj uschniętej choinki
Wybór choinki na święta powinien być jak najbardziej świadomy. Jeśli trafimy na nieuczciwych sprzedawców, możemy kupić drzewko, które już na starcie jest mocno podsuszone. Lepiej tego uniknąć, chcemy przecież, by chociaż 2-3 tygodnie postało.
Dlatego – najważniejsze – nie kupujmy choinek wieczorem. Trzeba widzieć, co się bierze.
- Przyjrzyj się drzewku dokładnie – powinno mieć ładny, intensywnie zielony kolor.
- Dotknij gałązek i igieł – czy są jędrne? Czy nie spadają już teraz?
- Sprawdź, czy nie ma jakichś podejrzanych “szyszek”, które nie są szyszkami i innych potencjalnych pasożytów i gniazd robaków.
- Odwróć choinkę i obejrzyj ją od dołu. Blisko pnia również powinna być ładna. Jeśli ma mnóstwo uschniętych gałązek, lepiej poszukaj innej.
Zobacz także:
Na religię nie chodzą, a co z Wigilią klasową? Czy ateista ma prawo tam być?
Czy wypada dawać pieniądze na Gwiazdkę? Trzeba wziąć pod uwagę jedną rzecz
Święta u Mamy Pięcioraczków w cieniu tragedii. Na widok tego zdjęcia łzy kręcą się w oczach