portalparentingowy.pl
Drętwienie rąk w ciąży

pixabay.com

Drętwienie rąk w ciąży

26 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Drętwienie rąk w ciąży może być jednym z bardziej zaskakujących objawów podczas gdy spodziewamy się dziecka. Zazwyczaj wywołuje je zespół cieśni nadgarstka. Na szczęście w większości przypadków po porodzie wszystko wróci do nor

Drętwienie rąk w ciąży - przyczyny

Podczas ciąży pojawia się wiele dokuczliwych symptomów, których przyszła mama nawet się nie spodziewa. U kobiety oczekującej przyjścia dziecka na świat często pojawiają się obrzęki. Zazwyczaj zauważa się je na kostkach i podudziach, ale mogą pojawić się wszędzie. Te występujące w okolicy nadgarstków wywołują zespół cieśni nadgarstka i to właśnie schorzenie odpowiedzialne jest za drętwienie rąk w ciąży.

Sam zespół cieśni nadgarstka występuje dość często, a najbardziej narażone na niego są osoby otyłe, cierpiące na cukrzycę, problemy z tarczycą, uwarunkowane genetycznie, dużo pracujące przy komputerze, oraz właśnie kobiety w ciąży.

Drętwienie rąk w ciąży nie zawsze jest jednak powodowane zespołem cieśni nadgarstka. Czasami wywołują je kłopoty z krążeniem, jednak tutaj zazwyczaj natychmiastową ulgę przynosi zmiana pozycji i trochę ruchu w postaci spaceru.

Sam zespół cieśni nadgarstka najczęściej pojawia się w drugim lub trzecim trymestrze. Wtedy to w organizmie kobiety gromadzi się woda, co powoduje obrzęki. Na szczęście bardzo prawdopodobnym jest, że wszelkie objawy ustąpią samoczynnie do trzech miesięcy po porodzie, ponieważ wtedy poziom hormonów i płynów ustrojowych w ciele osiąga stabilizację. 

Jak się objawia drętwienie rąk w ciąży?

Bardzo często odczuwa się drętwienie, mrowienie, pieczenie, niekiedy nawet tępy ból w dłoniach i palcach. Czasami traci się też sprawność w dłoniach, co dotyczy szczególnie uścisku, możemy być wtedy bardziej niezdarni ze względu na mniejszą ruchliwość palców. Wszystkie te objawy mogą się nasilać zwłaszcza po przebudzeniu, kiedy to całą noc nasze ręce były unieruchomione. W ostrzejszych przypadkach ból związany z zespołem cieśni nadgarstka może nie pozwalać zasnąć. W takim przypadku zauważymy, że ulgę przynosi ułożenie ręki niżej od reszty ciała (na przykład opuszczając ją na podłogę).

Domowe sposoby na drętwienie rąk w ciąży

Przede wszystkim dobrze będzie unikać wszelkich czynności, które wymagają długotrwałej pracy dłońmi. Jeśli już jest to konieczne, na przykład ze względu na pracę przy komputerze, zaleca się stosowanie ochraniaczy na nadgarstki i dłonie, które usztywniają i zapobiegają przeciążeniom. Ważna jest też odpowiednia pozycja, najlepiej, żeby podczas pisania na klawiaturze nasze nadgarstki nie były zbyt mocno wygięte. Pamiętajmy też o częstych przerwach, by dać dłoniom odpocząć.

W nocy unikajmy spania na dłoniach, do tego postarajmy się o zdrową dietę, która nie zawiera zbyt dużej ilości cukru i soli. Szczególnie dobrym pomysłem byłoby ograniczenie używek, nie tylko ze względu na to, że zazwyczaj wypłukują z organizmu witaminy, ale także na dziecko. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu. Dużo dają ćwiczenia rozciągające palce lub masaże. Możemy je sobie wykonać sami, masując dłoń i paliczki okrężnymi ruchami, lub poprosić o to partnera.

W przypadku nawracających objawów, zaleca się też wypróbowanie zimnych okładów. Może być po prostu wykonany za pomocą lodu, ale dobrze działają też liście kapusty. Najpierw należy je opłukać i schłodzić w lodówce, by potem owinąć wokół nadgarstka.

Jeśli mimo starań, drętwienie rąk w ciąży nie chce ustąpić, a zamiast tego boleśnie daje się we znaki, warto skonsultować się ze specjalistą.

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >