portalparentingowy.pl
dziecko

Pixabay/ CC0 Domena publiczna

Czym jest nauczanie dzieci wobec pedagogiki Montessori?

2 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Dlaczego warto wybrać edukację Montessori? Zobacz, jak ta metoda może zmienić życie twojego dziecka. Wady i zalety, które musisz poznać.

Metoda Montessor została opracowana przez dr Marie Montessori na początku XX wieku, w celu edukacji dzieci. To specyficzna metoda edukacji ukierunkowana na dziecko, która obejmuje zajęcia prowadzone przez dzieci, zachęcające do niezależności. Dr Montessori twierdziła, że dzieci powinny wybierać to, czego chcą się uczyć. Metoda charakteryzuje się tym, że:

  • nauczyciele przechodzą z grupy do grupy, zamiast być ciągle w jednej klasie;

  • ma nietradycyjny system oceniania;

  • dziecko wybiera, co chce robić przez cały dzień;

  • nauczyciel koncentruje się na całkowicie na uczniu, biorąc pod uwagę jego rozwój społeczny, emocjonalny, intelektualny i fizyczny.

Zalety edukacji Montessori

Jakie konkretnie są zalety edukacji Montessori?

  • Nacisk na samodzielną naukę praktyczną

W salach, w których prowadzone są zajęcia lekcyjne, jest dużo przestrzeni, dodatkowo są naturalnie oświetlone. Wyglądają jak duży pokój zabaw i warsztatu. Dzieci mają do czynienia z lekcjami, ćwiczeniami i materiałami, które opierają się na ich zestawie umiejętności - rozwijają się jako jednostka.

  • Niezależność to podstawa

W metodzie Montessori większość procesu uczenia się jest samokształceniem, dzieci mogą uzyskać poczucie niezależności i wiarę w swoje umiejętności znacznie szybciej niż w tradycyjnej szkole. Uczniowie są bardziej zdolni do zarządzania sobą, samodzielnego myślenia i podejmowania decyzji.

  • Lepsza interakcja społeczna

Montessori polega na łączeniu dzieci w różnym wieku i uczeniu ich podobnych rzeczy w tym samym środowisku. Większość klas jest mieszanych pod względem wieku uczniów. Ma to na celu wspieranie uczenia się kolegów i koleżanek z grupy.

  • Idealna dla dzieci ze specjalnymi potrzebami

Pomysł Marii Montessori od początku brał pod uwagę dzieci ze specjalnymi potrzebami. Większość zasad dopasowana jest właśnie do tych dzieci. Uczniowie grupowani są z innymi osobami w różnym wieku i mają tego samego nauczyciela, dzięki czemu dzieci ze specjalnymi potrzebami mają zazwyczaj mniejszą presję, aby nadążyć za innymi dziećmi. Mają też większą swobodę w nauce i rozwijają się we własnym tempie. Ciągłość zajęć pozwala na stworzenie bliskich więzi w klasie, poprzez stworzenie bezpiecznego i stabilnego środowiska do nauki.

Wady edukacji Montessori

Jak każda inna metoda - pedagogika Montessori posiada wady, ponieważ:

  • Jest droga

Szkoły Montessori zazwyczaj mają wysokie ceny, ponieważ są prywatne. Dodatkowo zaopatrzenie placówki w wiele trwałych i wysokiej jakości materiałów dydaktycznych jest utrudnieniem. Kolejną kosztowną rzeczą są szkolenia dla nauczycieli.

Źródło: www.rasmussen.edu

Jessika PiechockaAutor

Wydawca portalu Portalparentingowy.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej byłam związana z pracą w Agora S.A, gdzie pełniłam funkcję redaktora portalu Edziecko.pl. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz a

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Kupiła zestaw do sztucznego zapłodnienia. 9 miesięcy później urodziła "e-dziecko"

Czytaj więcej >
Zdjęcie ilustracyjne

Dziecko

Służby odnalazły dwoje dzieci w krzakach. To nie pierwszy taki przypadek

Czytaj więcej >

Dziecko

"Smartphone Pinky" - schorzenie, które dotyka współczesne dzieci. Wystarczy spojrzeć na ich palce

Czytaj więcej >
dziecko

Dziecko

Poznań: 2,5-letnie dziecko wypadło z okna

Czytaj więcej >

Dziecko

Polacy narodem topielców? Fakty i mity o wakacyjnych utonięciach

Czytaj więcej >
dziecko

Dziecko

2-letni chłopiec krzyczał przed zaśnięciem i zaraz po obudzeniu. Okazało się, że miał epilepsję

Czytaj więcej >