Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Dzieci

Dzieci – czyli kto? Do kiedy jest się dzieckiem?

W myśl encyklopedycznych definicji, dziecko to człowiek niedojrzały zarówno w sensie biologicznym, jak i emocjonalnym, psychicznym. O ile w przypadku młodego wieku dzieci zauważenie ich fizycznej niedojrzałości nie jest trudne, o tyle w przypadku późnego wieku nastoletniego prawodawstwa różnych krajów przyjmują umowną granicę pełnoletności. 

W Polsce dzieckiem w sensie prawnym przestajemy być w wieku 18 lat, podczas gdy w innych krajach możemy status dorosłości otrzymać wcześniej, lub później. Dla przykładu, w Korei Południowej poczekamy na pełnoletniość do 19 roku życia, w Japonii do 20, a w Arabii Saudyjskiej aż do 21. W Szkocji natomiast wystarczy ukończenie 16 roku życia, w Iranie 15, a w Uzbekistanie wystarczy zaledwie 14 lat.

Trzeba przy tym mieć na uwadze, że w sensie relacji rodzinnych „dzieckiem” (swoich rodziców) pozostaniemy niezbywalnie do końca naszych dni. Dziecko w tym kontekście nie musi być też potomkiem w sensie biologicznym – wszak prawo dopuszcza możliwość przysposobienia.

Jak dbać o dzieci?

Należyte dbanie o dzieci to problematyka, z którą rodzice borykają się nie tylko przez pierwsze miesiące czy lata życia dziecka, ale wręcz przez całą jego egzystencję. W zależności od wieku dziecka i poziomu jego rozwoju, dbałość o jego dobrostan może przybierać różne formy.

Do najwyraźniejszych pryncypiów, niekoniecznie zależnych od wieku pociechy (chyba, że w formie), zaliczymy serwowanie dziecku zdrowych posiłków, dbanie o jego zdrowie (zarówno poprzez monitorowanie jego zachowania, jak i wizyty kontrolne) i zapewnienie mu jak najlepszych warunków bytowych do nauki i rozwoju jego pasji. Kluczową dla wychowania dziecka kwestią jest jednak spędzanie z nim czasu i okazywanie mu bezwarunkowej miłości i wsparcia.

Jak przebiega rozwój dziecka i na czym polega?

Rozwój dziecka to rzecz wielopłaszczyznowa, obejmująca zarówno rozwój fizyczny, jak i psychiczny. Zgodnie z nauką, stadia rozwoju człowieka (vide: ontogeneza) dzieli się na kilka stadiów w dwóch kategoriach – prenatalnym i postnatalnym. W sytuacji w której mówimy o dziecku już narodzonym, wyróżnić będziemy mogli 5 etapów rozwoju: noworodkowy, niemowlęcy, poniemowlęcy, dzieciństwa i dojrzewania.

We wszystkich przypadkach dziecko będzie rozwijać się zarówno fizycznie, jak i psychicznie i emocjonalnie, sygnalizując rodzicom inne potrzeby. Ważne jest, aby wsłuchiwać się w jego potrzeby, a w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultować się ze specjalistami. Niezbędne będzie także poświęcanie dziecku odpowiednio dużej dawki czasu, w ramach czego możemy nie tylko zacieśniać łączące nas z dzieckiem więzy, ale też w wyraźny sposób pozytywnie wpływać na jego rozwój. 

Pokaż więcej

autobus
23.05.2024 16:18 Kierowca szkolnego autobusu trafi do więzienia? 2,5 promila to dopiero początek

We wsi Borków w powiecie kieleckim zatrzymano kierowcę, który busem wiózł do szkoły dzieci. Miał we krwi 0,5 promila alkoholu. Co gorsza, nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdu, w dodatku zatrzymano go już dwa dni wcześniej, a wtedy miał 2,5 promila alkoholu we krwi.73-latek przewoził 15 dzieci. Na szczęście, żadnemu z nich nie stała się krzywda.

dzieci
23.05.2024 13:41 Będzie 1200 zł dofinansowania kolonii. Dostaną je tylko dzieci urodzone w tych latach

Już niedługo wakacje i wiele dzieciaków wyjedzie w góry, na Mazury lub nad morze – na kolonie. Ale, jak wiadomo, nie wszystkie. Nie każdą rodzinę stać na takie rozrywki. Niektóre dzieci mogą jednak liczyć na dofinansowanie kolonii, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Jakie warunki trzeba spełnić? Kto może otrzymać 1200 zł na kolonie dla dziecka?

rodzina spacer
22.05.2024 11:35 Kiedy zwrot podatku 2024? Skarbówka przeleje rodzicom 2300 zł

Zwrot podatku 2024 zostanie wypłacony maksymalnie 30 lipca. Jednak niewiele osób będzie czekać aż tak długo. W tym roku Skarbówka wypłaci znacznie mniej pieniędzy, niż w poprzednim okresie rozliczeniowym. Na jakie kwoty mogą liczyć polskie rodziny?- Nie możemy mówić jednoznacznie o wysokości zwrotu, bo sytuacja podatkowa każdego gospodarstwa domowego jest inna - mówi w rozmowie z Portalem Parentingowym Sylwia Żuk, która prowadzi biuro podatkowe.

nauczycielka w klasie
19.05.2024 10:20 MEN dopycha dzieci do klas integracyjnych. Szykuje się kolejna rewolucja

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad kolejnymi zmianami w szkołach. Pojawiła się propozycja zwiększenia liczby dzieci w klasach integracyjnych. Mogłoby to ułatwić dyrektorom szkół sytuację, w której dziecko z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego nie otrzymałoby promocji do następnej klasy.Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w klasie integracyjnej może być maksymalnie 20 dzieci, w tym 5 z orzeczeniem. Ideą takich klas jest stworzenie warunków, w których naturalnie może następować proces integracji dzieci z niepełnosprawnościami z pozostałymi uczniami.

Rodzina Potońców
15.05.2024 10:18 "Było źle, bo nie było mamy i taty". Urzędnicy zabrali dzieci na podstawie anonimowego donosu

13-letni Hubert i 15-letni Igor wychowywali się w rodzinie zastępczej. Zostali zabrani ze swojej biologicznej rodziny, w której nie działo się za dobrze. Znaleźli jednak spokojny dom i bardzo związali się ze swoimi zastępczymi rodzicami.Jednak to nie był koniec ich traumy. Urzędnicy postanowili zabrać ich spod opiekuńczych skrzydeł rodziny zastępczej. Chłopcy na 13 miesięcy znaleźli się w domu dziecka. Sprawę nagłośnia “Uwaga” TVN.

szczęśliwe dzieci
09.05.2024 10:48 Duński system wychowania chwalony jest na całym świecie. Jakie ma zasady?

Dania bije wszystkie rekordy w rankingach szczęścia. Wygląda na to, że właśnie tutaj od wielu lat żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. Duński system wychowania na w tym ogromne znaczenie, bo dzieciństwo ma ogromny wpływ na to, jakimi dorosłymi się stajemy. W końcu czym skorupka za młodu…Duńczycy wychowują swoje dzieci w poszanowaniu do ich emocji i indywidualności. Doceniają wartość swobodnej zabawy i spędzają razem dużo czasu. Mają nawet na to swoje specjalne określenie. To hygge, czyli w dosłownym tłumaczeniu "miło pobyć razem". Co jeszcze sprawia, że duńskie dzieci wyrastają na tak szczęśliwych dorosłych?

mężczyzna w kajdankach
30.04.2024 09:46 Zniszczył i okradł ośrodek dla dzieci na 100 tys. złotych. Przyłapano go na gorącym uczynku

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który włamał się do ośrodka dla potrzebujących dzieci. Kradł nowe instalacje elektryczne, dokonał także szeregu zniszczeń. 41-letniemu mężczyźnie postawiono kilka zarzutów, nie tylko o kradzież. Został tymczasowo aresztowany.

dzieci w żłobku
28.04.2024 10:02 Tu dzieci nie chodzą do żłobka, bo państwo ich nie zakłada. Zgadniecie, co to za kraj?

Instytucja żłobka w tym kraju nie istnieje. Dzieci są przyjmowane do przedszkoli jeszcze przed ukończeniem roku, a placówki są publiczne i prywatne, ale nigdy darmowe. A kiedy chętnych jest więcej niż miejsc, jako pierwsze przyjmowane są dzieci, których język ojczysty, jest inny niż obowiązujący.Edukacja w tym kraju kompletnie różni się od systemu obowiązującego w Polsce. Zaczyna się już od przedszkoli. Większość dzieci chodzi do placówek w najbliższym sąsiedztwie swojego domu, a mimo surowego klimatu nawet maluszki codziennie wychodzą na dwór. Czy wiesz, jaki to kraj?

Kotlina Kłodzka
26.04.2024 07:27 Na długi weekend z dziećmi wybierzcie Kotlinę Kłodzką. Ten region jest jak z bajki

To ostatnie chwile, żeby zaplanować długi weekend. Najpopularniejsze polskie kurorty są już w pełni obłożone, więc na majówkę trzeba szukać czegoś mniej popularnego, ale równie atrakcyjnego, co Zakopane czy Sopot. Idealne rozwiązanie na długi weekend z dziećmi to Kotlina Kłodzka.Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzić tego wyjątkowego regionu, nie wahajcie się. Ta maleńka górska kraina tuż przy granicy z Czechami jest absolutnie zachwycająca. Takich rzadkich widoków, pięknych pałaców i urokliwych miasteczek nie znajdziecie nigdzie indziej. Mogę obiecać, że dzieci nie będą się tutaj nudzić, a dorośli odpoczną od zgiełku dużego miasta.

Chorwacja
21.04.2024 11:00 Wakacje w Chorwacji z dziećmi. 10 najlepszych atrakcji

Wakacje z dziećmi w Chorwacji? Brzmi jak plan idealny! Cudowny klimat, przepiękne plaże i niesamowite miasta. Ale kiedy wyjeżdżamy z dziećmi, to szukamy czegoś specjalnie dla nich. Okazuje się, że Chorwacja atrakcji dla dzieci ma tyle, że cały rok nie wystarczy, żeby wszystkie zobaczyć.Wybraliśmy dla was 10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Chorwacji, a jedna jest lepsza od drugiej. Znajdziecie tu coś dla miłośników historii, przyrody, wodnego szaleństwa i oczywiście dinozaurów. A wszystko w pobliżu największych chorwackich kurortów.

zaradne dziecko
19.04.2024 09:48 To jedyna recepta na sukces w dorosłym życiu. Tak wychowasz zaradne dziecko

Chcielibyśmy, aby nasze dzieci wyrosły na zaradnych dorosłych. Tymczasem często robimy wszystko, aby stało się całkowicie odwrotnie. Zaczynamy już od najmłodszych lat. Od krojenia kotlecików, wiązania sznurówek i wycierania noska. A potem zarywamy noce, aby przygotować pracę domową z plastyki, bo przecież dobre oceny są wyznacznikiem, że dziecko radzi sobie w szkole. To błąd.Zaradność, chociaż może brzmieć staromodnie, jest jedyną sprawdzoną receptą na sukces w życiu dorosłym. Ale nic nie dzieje się samo. Nikt nie rodzi się z umiejętnością prowadzenia firmy. Tak samo nikt nie ma wrodzonych umiejętności zapinania kurtki, sprzątania pokoju czy zmywania naczyń. Tego wszystkiego trzeba się nauczyć. A my, współcześni rodzice, tak bardzo lubimy wyręczać swoje dzieci.

dziecko rozmawia z matką w ciąży
17.04.2024 09:29 Tego nigdy nie mów dziecku, czekającemu na rodzeństwo. Zniszczysz ich relację

Czas oczekiwania na nowego członka rodziny jest szczególny dla całej rodziny. Mamie, tacie i dziadkom towarzyszy radość i ekscytacja. Ale dla starszego rodzeństwa ten czas wcale nie musi być szczególnie szczęśliwy.Cała rodzina stara się zainteresować malucha pojawieniem się dzidziusia w domu. I przygotować go na to, że będzie to duża zmiana. Czasami jednak to właśnie te rozmowy sprawiają, że jego nastawienie do młodszego rodzeństwa jest coraz gorsze.

dziewczynka
16.04.2024 09:38 Kim są dzieci elfy? Rzadka choroba genetyczna zmienia ich wygląd

Te dzieci są nazywane elfami, ale ich życie nie ma nic wspólnego z bajką. Wręcz przeciwnie. Od urodzenia zmagają się z wieloma trudnościami, bo choroba, na którą cierpią, dewastuje prawie cały ich organizm. To zespół Williamsa.Tę chorobę genetyczną diagnozuje się raz na około 15 000 urodzeń. Polega na poważnych ubytkach w budowie ponad 20 genów, co skutkuje problemami w rozwoju fizycznym i psychicznym. Zespół Williamsa rozpoznaje się po charakterystycznych rysach twarzy. Chore niemowlęta wyglądają jak małe elfy.

Poznań
13.04.2024 09:51 To miasto jak z bajki. Poznań jest idealny na majówkę z dziećmi

Poznań – tego miasta nie da się nie kochać. Przepiękny Stary Rynek z trykającymi się koziołkami, Park Cytadela czy podziemia katedry na Ostrowie Tumskim to obowiązkowe punkty na mapie Poznania dla wszystkich turystów. O ile są dorośli. Dla dzieci oglądanie zabytków może być wysoce rozczarowujące. Na szczęście Poznań ma także drugą, bardziej dziecięcą stronę.Poznań na majówkę z dziećmi to rozwiązanie idealne. Stolica Wielkopolski aż kipi atrakcjami stworzonymi z myślą o najmłodszych turystach. Takich miejsc nie ma nigdzie w Polsce, a niektóre trudno znaleźć także i na świecie. Dlatego na długi weekend z dziećmi Poznań jest bezkonkurencyjny.

Mama pięcioraczków
10.04.2024 10:28 Mama Pięcioraczków szorowała słonia! "Musimy się nauczyć żyć po tajsku"

Rodzina Clarków przeżyła wspaniałą przygodę w rezerwacie na wyspie Koh Lanta w Tajlandii. Mama pięcioraczków kąpała się ze słoniami! To cudowne miejsce w niczym nie przypomina zoo. Słonie są symbolem Tajlandii, ale jest ich tam coraz mniej, właśnie dlatego powstało wiele rezerwatów, zwanych sanktuariami. Mama pięcioraczków pokazała relację z wizyty w tym niesamowitym miejscu.

molo w Sopocie
07.04.2024 13:20 Jedna z najpiękniejszych plaż na świecie znajduje się w Sopocie. Niewielu wie, jak ją znaleźć

Plaża w Sopocie trafiła na listę stu najwspanialszych plaż na świecie. A to tylko jeden z wielu powodów, aby właśnie to miasto obrać za cel majówki w 2024 roku. Tym bardziej że w tym roku do dyspozycji są aż dwa majowe długie weekendy. Sopot jest pełen atrakcji dla rodzin z dziećmi. Co trzeba zobaczyć w tym mieście?Majówka 2024 zapowiada się bardzo ciepło, słonecznie, a w dodatku może trwać nawet 9 dni. To idealny moment na wypad nad polskie morze – poza sezonem nie będzie tak tłoczno. W Sopocie można podziwiać Bałtyk z niesamowitej perspektywy. To tutaj znajduje się najdłuższe molo w Europie. Co jeszcze warto zobaczyć w nadmorskim kurorcie?

przedszkolaki na spacerze
06.04.2024 10:23 Prywatne przedszkola ustalają własne zasady. Ale to już przesada

Przedszkola mogą ustalać własne zasady dotyczące drzemek, spędzania czasu przez dzieci i wyżywienia. Oczywiście w pewnym zakresie jest to regulowane prawnie, jednak mają dużą swobodę.W jednym z przedszkoli jednak wprowadzone zasady wydają się co najmniej kontrowersyjne. Zwłaszcza te, które dotyczą sposobu podawania posiłków i jedzenia.

Agata Mróz córka
04.04.2024 12:56 Agata Mróz przed laty osierociła maleńką Lilianę. Dziś córka siatkarki zachwyca

Historia Agaty Mróz łamie serca za każdym razem, kiedy o niej wspominamy. Znana siatkarka zmarła w kwiecie wieku, tuż po tym, jak urodziła dziecko.Córeczka Agaty Mróz 4 kwietnia skończyła 16 lat. Teraz jest piękną nastolatką. Tak jak mama kocha sport i próbuje swoich sił w siatkówce.

kradzież rady rodziców
26.03.2024 17:29 Ktoś ukradł 70 tys. złotych ze szkolnej kasy! Rodzice wpłacili, a pieniądze wyparowały

Z konta rady rodziców chorzowskiej podstawówki zniknęło 70 tys. złotych. Z tej sumy miała być zorganizowana m.in. zielona szkoła dla dzieci. By mimo wszystko doszło do wyjazdu, rodzice próbują ponownie zebrać potrzebne pieniądze. Przed kościołem zorganizowali kiermasz, a w internecie ruszyła Zrzutka na ten cel. Zaangażował się nawet prezydent miasta. Sprawa trafiła na policję, wiadomo już nawet, kto dokonał kradzieży.

Gra z kolorowymi kropelkami
23.03.2024 14:36 Wystarczy kartka papieru i woda. Prosta zabawa, przy której dzieci przepadną na godzinę

Czasami nie trzeba dużo, żeby zorganizować dla dzieciaków wspaniałą zabawę. Taką, która nie tylko będzie dla nich ogromną frajdą, a przy okazji będzie rozwojowa i edukacyjna.Propozycje i inspiracje z sieci mogą pomóc w przygotowaniu gier i zabawek dla dzieciaków, które się nudzą w domu. Wiele tych pomysłów jest bardzo proste, a dzieciaki potrafią się bawić godzinami.

restauracja
23.03.2024 09:49 Do tej restauracji dzieci nie mają wstępu. "Klienci cenią sobie ciszę"

Nie masz 18 lat? Nie wejdziesz. Taka informacja wita klientów w nowo otwartej restauracji w Sydney, a na właściciela spadła lawina krytyki. Szef kuchni jest stanowczy i swojego zdania nie zmienia. Decyzja zapadła po tym, jak zaproszone na otwarcie dziecko uległo wypadkowi. Pomysł zakazu wstępu z dziećmi nie dotyczy tylko odległych krajów. Takie rzeczy dzieją się także w Polsce. Wielu krytyków widzi w tym przejaw dyskryminacji, mimo iż oficjalnie żadne prawo tego niezabrania. Inni są przekonani, że dorośli powinni mieć dostęp do miejsc, w którym mogą cieszyć się tylko towarzystwem pełnoletnich. A co na to wszystko rodzice?

dni wolne od szkoły 2024
19.03.2024 10:18 W tym roku wolnego od szkoły jest zatrzęsienie. W maju trzeba wziąć 19 dni urlopu

Dni wolne od nauki w każdym roku rozkładają się nieco inaczej. Raz mamy więcej czasu na odpoczynek, innym razem – mniej, a bieżący rok jest wyjątkowo bogaty pod tym względem. Zwłaszcza wiosną uczniowie będą mogli liczyć na mnóstwo wolnego czasu.Przyczyniły się do tego aż dwie majówki – nawet Boże Ciało, które kojarzy się raczej z czerwcem, wypadnie w tym roku w maju. Jednak to, co tak cieszy dzieci i młodzież, jest jednak kłopotliwe dla ich rodziców. Trzeba przecież dzieciom zapewnić opiekę, a urlop w pracy nie zawsze jest tak łatwo.

boisko
18.03.2024 13:22 Nowy pomysł ministerstwa. Szkoły otwarte po zajęciach i w weekendy

Szkoły mają być otwarte także po zajęciach oraz w weekendy. Wszystko po to, by zaktywizować młodzież pod kątem sportowym. A to w ramach programu "Aktywna szkoła”, który ma sprawić, że szkolna infrastruktura sportowa będzie dostępna nie tylko dla uczniów i nie tylko podczas lekcji. Zresztą, nie tylko młodzież. Z sali gimnastycznej czy szkolnego boiska mogą korzystać również dorośli. Trzeba “ruszyć” trochę Polaków, zachęcić do uprawiania sportu. ”Nadwaga, otyłość, wady postawy, choroby cywilizacyjne to problemy, z którymi się mierzymy” – powiedział Minister Sportu i Turystyki, Sławomir Nitras.

dziewczynki
14.03.2024 12:51 Cały blok aż chodził. Kobiecie w końcu puściły nerwy

Filmik, w którym mieszkanka bloku skarży się na hałasujące dzieci sąsiadów, bije rekordy popularności na TikToku. Doprowadzona do ostateczności kobieta postanawia napisać do uciążliwych mieszkańców list. Gdy wiadomość przyniosła niespodziewany efekt, tiktokerka oniemiała."Mam dość!" mówi Marta Kiszka w swojej relacji. Film z tej walki z hałaśliwymi sąsiadami obejrzało już ponad 1,5 miliona osób, a w komentarzach rozpętała się prawdziwa burza. Nie spodziewała się, że sąsiedzi odpowiedzą na jej apel. I to w taki sposób. 

Anna Lewandowska z córkami
14.03.2024 12:34 Anna Lewandowska opowiada o córkach. Tak szczere wyznanie może zaskoczyć

Dzieci sławnej pary są na ustach całego świata, ale Lewandowscy starają się chronić ich prywatność. Starsza córka, Klara, ma niecałe 7 lat, a młodsza Laura skończyła już 3. Okazuje się, że dziewczynki to kompletne przeciwieństwa. "Jak to możliwe, by nasze dzieci były tak bardzo różne od siebie?" - pyta retorycznie Anna Lewandowska w rozmowie z Januszem Schwertnerem dla Goniec.pl.Spotkanie odbyło się przy okazji startu nowego projektu "Active8 with Ann", realizowanego w Polsce we współpracy z fundacją Zwolnieni z Teorii. Lewandowska zaprasza do niego osoby w wieku od 14 do 26 lat. Jak sama mówi, w obliczu coraz gorszych statystyk dotyczących zdrowia psychicznego młodzieży, chciała pokazać im, że nie są bezradni, że mają siłę i mogą działać. W czasie rozmowy Anna Lewandowska szczerze opowiedziała m.in. o swoich córeczkach.

Dominika Clark
11.03.2024 11:32 Już spakowani. Mama pięcioraczków podała termin przeprowadzki na koniec świata

Wiemy, kiedy pięcioraczki z Horyńca wyjeżdżają z Polski. Pani Dominika podzieliła się z obserwatorami w mediach społecznościowych datą przeprowadzki. Niedawno zdradziła też, jakie miejsce wybrali, na swój nowy dom. To bardzo zaskakujące!Już 1 kwietnia rodzina Clark opuści Polskę, aby zamieszkać w Tajlandii. Mama pięcioraczków mówi, że na razie to tylko na próbę, ale bilety kupili tylko w jedną stronę. Clarkowie są już prawie spakowani i nie mogą się doczekać początku nowego rozdziału.

Andrzej Marek Grabowski Pan Tik-Tak
05.03.2024 10:51 Pan Tik-Tak przez dekady bawił polskie dzieci. Gdzie zniknął i co się teraz z nim dzieje?

"Która godzina, pyta rodzina, jak świat jest wielki wszerz i wzdłuż!" Kto dorastał w latach 80 i 90 ten doskonale pamięta tę piosenkę. "Pan Tik-Tak", "Ciuchcia" i "Budzik" – to programy naszego dzieciństwa! Twarz człowieka, który je stworzył, w tamtych czasach była znana wszystkim dzieciom, ale dzisiaj niewiele osób go pamięta. Co słychać u Pana Tik-Taka?Andrzej Marek Grabowski, czyli pierwszy Pan Tik-Tak, Urodził się 22 lipca 1956 roku w Warszawie. Tworzył najlepsze programy telewizyjne dla dzieci i pisał kultowe piosenki zespołu "Fasolki". Ale odkąd ostatni z jego programów zniknął z anteny TVP, o Grabowskim zrobiło się cicho. Przynajmniej w telewizji. Co dzisiaj robi człowiek, bez którego nasze dzieciństwo nie wyglądałoby tak samo?

chłopiec
01.03.2024 15:52 Robią sobie krzywdę, bo cierpią. Tych zachowań nie wolno lekceważyć

Gdy rodzice widzą, że dziecko ogryza paznokcie lub skubie wargi, biorą to za brzydki zwyczaj. Mówią: "nie ładnie tak robić" albo "przestań, bo będzie cię bolało". Czasem straszą i grożą, aby maluch zmienił swoje zachowanie. Rodzice nie mają świadomości, że za takimi na pozór niewinnymi nawykami, może stać poważny problem psychiczny.1 marca to Światowy Dzień Świadomości Autoagresji. To pojęcie kojarzy nam się z bardzo drastycznymi scenami, tymczasem najczęściej objawia się w dość niepozorny sposób. Autoagresja to poważne zaburzenia, których źródłem może być głęboki uraz psychiczny lub choroba. Tego nie można lekceważyć.