W myśl encyklopedycznych definicji, dziecko to człowiek niedojrzały zarówno w sensie biologicznym, jak i emocjonalnym, psychicznym. O ile w przypadku młodego wieku dzieci zauważenie ich fizycznej niedojrzałości nie jest trudne, o tyle w przypadku późnego wieku nastoletniego prawodawstwa różnych krajów przyjmują umowną granicę pełnoletności.
W Polsce dzieckiem w sensie prawnym przestajemy być w wieku 18 lat, podczas gdy w innych krajach możemy status dorosłości otrzymać wcześniej, lub później. Dla przykładu, w Korei Południowej poczekamy na pełnoletniość do 19 roku życia, w Japonii do 20, a w Arabii Saudyjskiej aż do 21. W Szkocji natomiast wystarczy ukończenie 16 roku życia, w Iranie 15, a w Uzbekistanie wystarczy zaledwie 14 lat.
Trzeba przy tym mieć na uwadze, że w sensie relacji rodzinnych „dzieckiem” (swoich rodziców) pozostaniemy niezbywalnie do końca naszych dni. Dziecko w tym kontekście nie musi być też potomkiem w sensie biologicznym – wszak prawo dopuszcza możliwość przysposobienia.
Należyte dbanie o dzieci to problematyka, z którą rodzice borykają się nie tylko przez pierwsze miesiące czy lata życia dziecka, ale wręcz przez całą jego egzystencję. W zależności od wieku dziecka i poziomu jego rozwoju, dbałość o jego dobrostan może przybierać różne formy.
Do najwyraźniejszych pryncypiów, niekoniecznie zależnych od wieku pociechy (chyba, że w formie), zaliczymy serwowanie dziecku zdrowych posiłków, dbanie o jego zdrowie (zarówno poprzez monitorowanie jego zachowania, jak i wizyty kontrolne) i zapewnienie mu jak najlepszych warunków bytowych do nauki i rozwoju jego pasji. Kluczową dla wychowania dziecka kwestią jest jednak spędzanie z nim czasu i okazywanie mu bezwarunkowej miłości i wsparcia.
Rozwój dziecka to rzecz wielopłaszczyznowa, obejmująca zarówno rozwój fizyczny, jak i psychiczny. Zgodnie z nauką, stadia rozwoju człowieka (vide: ontogeneza) dzieli się na kilka stadiów w dwóch kategoriach – prenatalnym i postnatalnym. W sytuacji w której mówimy o dziecku już narodzonym, wyróżnić będziemy mogli 5 etapów rozwoju: noworodkowy, niemowlęcy, poniemowlęcy, dzieciństwa i dojrzewania.
We wszystkich przypadkach dziecko będzie rozwijać się zarówno fizycznie, jak i psychicznie i emocjonalnie, sygnalizując rodzicom inne potrzeby. Ważne jest, aby wsłuchiwać się w jego potrzeby, a w razie jakichkolwiek wątpliwości konsultować się ze specjalistami. Niezbędne będzie także poświęcanie dziecku odpowiednio dużej dawki czasu, w ramach czego możemy nie tylko zacieśniać łączące nas z dzieckiem więzy, ale też w wyraźny sposób pozytywnie wpływać na jego rozwój.
Pokaż więcej
“Był sobie kot” właśnie pojawił się na dużych ekranach. Film animowany skierowany do najmłodszych opowiada historię krnąbrnego kocura, którego czeka zderzenie z rzeczywistością. Jak zakończy się jego przygoda z dziesięcioma życiami? Bohaterom głosów udzieliła gwiazdorska obsada.
We wtorek 2 lipca do sądu wpłynął akt oskarżenia przeciwko personelowi Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego “Pałac Kamieniec”. Według śledczych pracownicy ośrodka mieli znęcać się nad znajdującymi się tam dziećmi.Sprawa wyszła na jaw w 2021 roku, jednak dopiero teraz sprawa trafiła do sądu. Oskarżonych zostało 11 osób.
Wakacje najlepiej spędzać nad wodą. Szaleństwa na pontonach, kółkach i materacach, dzieciaki kochają przecież najbardziej. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na wakacje z prawdziwego zdarzania, a jeśli nawet, to nie będą one mogły trwać przez całe lato.Co robić w pozostałym czasie wolnym? Gdy pogoda dopisuje, a słońce świeci na całego, można wybrać się na jedno z miejskich kąpielisk. Np. to w Strzeniówce pod Warszawą. Niedawno oddano tam do użytku fantastyczne miejsce.
27 czerwca 2024 odbył się pogrzeb Barbary Sienkiewicz. Aktorka, którą media okrzyknęły najstarszą matką w Polsce, spoczęła na Cmentarzu Północnym w Warszawie 20 dni po śmierci.Zdjęcia z uroczystości łamią serca.
“Straż miejska rozgoniła dzieci sprzedające lemoniadę” - krzyczały jeszcze w środę nagłówki. Sprawa dotyczyła dziewczynek, które w Gliwicach sprzedawały domową lemoniadę.Dziś na tę sprawę pada nowe światło, głos zabrała mama jednej z przedsiębiorczych dziewczynek. Kobietę przeraziła fala hejtu, która wylała się na funkcjonariuszki straży miejskiej po publikacji na dzisiajwgliwicach.pl.
Zachowek funkcjonuje po to, aby uchronić najbliższą rodzinę zmarłego przed pominięciem w testamencie. Ale działa także wtedy, gdy testament spisany nie został. Śmierć, zwłaszcza nagła, oznacza dla wielu osób nie tylko żałobę, ale także szereg formalności. Sprawy spadkowe to jedne z nich, a prawa do zachowku bardzo trudno jest w Polsce odmówić, nawet jeśli ten, który się o niego ubiega, nie utrzymywał ze zmarłym kontaktów od wielu lat.Rozliczenie majątku bliskiej zmarłej osoby to nic przyjemnego, zwłaszcza wtedy, gdy rodzina jest skłócona, lub nagle po latach pojawia się ktoś, upominający się o pieniądze po nieżyjącej matce lub ojcu. Jeżeli udowodni swoje prawo do zachowku, będzie trzeba go spłacić, nawet jeśli nie będzie już z czego.
Jadąc samochodem przez polskie wsie i miasteczka, coraz częściej widzimy dzieci, które przy drodze sprzedają lemoniadę. Czasem zbierają na wakacje, innym razem na psy ze schroniska. Taka przedsiębiorczość najmłodszych nie wszystkim się podoba. W Gliwicach straż miejska ruszyła do wezwania. Ktoś nasłał ich na dzieci sprzedające lemoniadę przy drodze. Zdjęcie z interwencji natychmiast obiegło sieć, a oburzeni mieszkańcy miasta relacjonują "Rozgonili, jak przestępców!".
Dzieci Barbary Sienkiewicz zostały same na świecie. 7 czerwca 2024 roku niespodziewanie zmarła ich mama. Nie jest znana tożsamość ich taty. Aktorka nie miała żadnej rodziny, więc dzieci trafiły pod opiekę państwa.Kto się nimi zajmie, czy sąd przychyli się do woli mamy, która zostawiła testament? Czas pokaże. Dziś wiemy, że Ania i Piotruś wcale nie są sami na świecie. Fundacja im. Darii Trafankowskiej pochyliła się nad ich losem.
Malutkie pomieszczenie z gołą podłogą i jednym materacykiem, na którym nie zmieściłby się nawet pies. Drzwi zamykane na kod i szczegółowa instrukcja, że należy je natychmiast zamknąć, gdy tylko dziecko znajdzie się w środku. Takie "izolatorium" znajduje się w jednej z warszawskich specjalnych szkół podstawowych.Skandaliczny "pokój wyciszeń" pokazała na Facebooku Anna Jaworska, pedagożka i mama trzech synów, w sieci znana jako MumMe. Obraz malucha, który w takim karcerze miałby sobie poradzić sam z własnymi emocjami, łamie serce. Post Anny Jaworskiej zalała fala komentarzy oburzonych internautów.
Mama Pięcioraczków zabrała swoje maluszki do lekarza. Dzieci miały kontrolę u pediatry w tajlandzkim szpitalu. Jak przebiegła wizyta? Czy pięcioraczki rozwijają się prawidłowo?Wszystkie wieloraczki wymagają szczególnej opieki lekarskiej. A kiedy dzieci rodzi się aż pięcioro i przychodzą na świat przed terminem, regularne kontrole są koniecznością. Nawet na drugim końcu świata.
Tradycyjne polskie wesele to nie jest impreza dla dzieci. Na weselu leją się strumienie alkoholu, jest bardzo głośno i zdarzają się sceny, których dzieci oglądać nie powinny. Wcale nie jestem zwolenniczką tego, żeby żadnego dziecka na wesele nie zapraszać. Bo dzieci są pełnoprawnymi członkami rodziny i powinny uczestniczyć w tak ważnym wydarzeniu jak ślub kogoś bliskiego. Ale dziecko na wesele trzeba przygotować, tak samo jak wesele trzeba przygotować na dzieci.Dostałaś zaproszenie na wesele wraz z dziećmi. Może się cieszysz na wspólną zabawę, a może żałujesz, że będziesz musiała się z nimi "użerać". Żeby oszczędzić sobie, Młodej Parze, wszystkim gościom, a co najważniejsze samym maluchom, niepotrzebnego stresu do wesela z dziećmi trzeba się przygotować. Dotyczy to zarówno rodziców, jak i organizatorów.
Lody są obowiązkowym elementem późnowiosennych i letnich spacerów z dziećmi. Jednak te, które kupujemy w sklepach i różnych budkach zwykle są bardzo słodkie, tłuste i pełne innych, raczej niezdrowych, dodatków. A tego nie chcemy dla naszych maluchów.Z powodzeniem można samemu zrobić lody. Takie, do których nie dosypiemy tony cukru i w których będzie tylko to, co nam odpowiada. Wystarczy kilka składników i mamy pyszny i chłodny, a w dodatku zdrowy deser, idealny na upalny dzień.
Milenialsi już dobrze osadzili się na rynku pracy, chociaż początki były ciężkie. Teraz w dorosłość weszło nowe pokolenie — tak zwane Zetki. Oni także, jak i poprzednicy, spotkali się z całą falą krytyki.Przełożonym nie podoba się to, jak przedstawiciele pokolenia Z zachowują się w stosunku do starszych. Nie ma dla nich autorytetów, a sami są zbyt leniwi i roszczeniowi, by pracować dobrze i zajmować samodzielne stanowiska. A jednocześnie są niezwykle roszczeniowi. Chcą coraz więcej i więcej.
Zmarła aktorka Barbara Sienkiewicz. Grała m.in. w “Klanie” i ”M jak miłość”, ale w ostatnich latach znana była przede wszystkim z tego, że w wieku 60 lat urodziła bliźniaki. Zyskała przydomek "najstarszej matki w Polsce”.Jej dzieci mają 10 lat. Wiele wskazuje na to, że pójdą w ślady swojej mamy. To uzdolnione maluchy.
Barbara Sienkiewicz urodziła w wieku 60 lat. Powitała na świecie bliźnięta — Piotrusia i Anię. Obecnie dzieci mają już 9 lat i wiele wskazuje na to, że pójdą w ślady sławnej mamy.Aktorka zdawała sobie sprawę z tego, że jest zdecydowanie starsza niż większość mam. Dlatego postanowiła przygotować się na najgorsze i zostawiła testament, w którym przekazała informacje, kto powinien zająć się jej dziećmi.
Barbara Sienkiewicz występowała w kilku najbardziej popularnych serialach. Jednak największy rozgłos przyniosło jej macierzyństwo. Bowiem w 2015 roku gruchnęła wieść, że aktora urodziła bliźnięta w wieku 60 lat. Dzieci obecnie mają 10 lat. Barbara Sienkiewicz nadała im tradycyjne, piękne imiona.
Ludzkie kości i czaszka w ziemi na terenie przylegającym do placu zabaw. Takiego makabrycznego znaleziska dokonały dzieci podczas zabawy. Sytuacja została zgłoszona na policję, ale to nie pierwszy taki przypadek na Śląsku. Wszystko wskazuje na to, że doszło do ogromnych zaniedbań i padnie zarzut zbezczeszczenia zwłok.Przerażającego odkrycia dokonały dzieci w Mikołowie, a wcześniej także w Łaziskach Górnych. Ludzkie szczątki leżały w ziemi na nieużytkach należących do gminy. Teren sąsiaduje bezpośrednio z placem zabaw, nic więc dziwnego, że przebywały tam dzieci. Dlaczego ludzkie szczątki walają się w miejscach, w których bawią się dzieci?
Wesela z roku na rok są coraz mniejsze. Wiele osób rezygnuje z wielkiej pompy i zamiast przyjęć na 200 osób coraz częściej można spotkać się z mniejszymi. Jednak nadal pozostaje to huczna impreza. A wypite procenty sprawiają, że duża część przyśpiewek naprawdę nie nadaje się do uszu najmłodszych.Dlatego coraz częściej można spotkać się z tym, że na zaproszeniach pojawia się dopisek: "bez dzieci". Na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej par, chociaż ma też swoich przeciwników. I to nie tylko wśród rodziców, którzy nie mają co zrobić z maluchem.
Start programu Aktywny rodzic oznacza prawdziwą rewolucję w systemie wsparcia finansowego dla rodzin. Opiera się na trzech świadczeniach, ale na dziecko będzie można pobierać jednocześnie tylko jedno z nich. W związku z tak dużymi zmianami mnożą się wątpliwości rodziców. Odpowiadamy na wszystkie pytania związane z nowymi świadczeniami.Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku i Aktywnie w domu – to trzy filary nowego programu, który startuje już 1 października 2024 roku. Rodzice powinni dobrze się przygotować, aby wybrać najlepsze dla siebie świadczenie i mieć pewność, że złożony wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony. I to bez zbędne zwłoki.
We wsi Borków w powiecie kieleckim zatrzymano kierowcę, który busem wiózł do szkoły dzieci. Miał we krwi 0,5 promila alkoholu. Co gorsza, nie posiadał uprawnień do prowadzenia pojazdu, w dodatku zatrzymano go już dwa dni wcześniej, a wtedy miał 2,5 promila alkoholu we krwi.73-latek przewoził 15 dzieci. Na szczęście, żadnemu z nich nie stała się krzywda.
Zwrot podatku 2024 zostanie wypłacony maksymalnie 30 lipca. Jednak niewiele osób będzie czekać aż tak długo. W tym roku Skarbówka wypłaci znacznie mniej pieniędzy, niż w poprzednim okresie rozliczeniowym. Na jakie kwoty mogą liczyć polskie rodziny?- Nie możemy mówić jednoznacznie o wysokości zwrotu, bo sytuacja podatkowa każdego gospodarstwa domowego jest inna - mówi w rozmowie z Portalem Parentingowym Sylwia Żuk, która prowadzi biuro podatkowe.
13-letni Hubert i 15-letni Igor wychowywali się w rodzinie zastępczej. Zostali zabrani ze swojej biologicznej rodziny, w której nie działo się za dobrze. Znaleźli jednak spokojny dom i bardzo związali się ze swoimi zastępczymi rodzicami.Jednak to nie był koniec ich traumy. Urzędnicy postanowili zabrać ich spod opiekuńczych skrzydeł rodziny zastępczej. Chłopcy na 13 miesięcy znaleźli się w domu dziecka. Sprawę nagłośnia “Uwaga” TVN.
Dania bije wszystkie rekordy w rankingach szczęścia. Wygląda na to, że właśnie tutaj od wielu lat żyją najszczęśliwsi ludzie na świecie. Duński system wychowania na w tym ogromne znaczenie, bo dzieciństwo ma ogromny wpływ na to, jakimi dorosłymi się stajemy. W końcu czym skorupka za młodu…Duńczycy wychowują swoje dzieci w poszanowaniu do ich emocji i indywidualności. Doceniają wartość swobodnej zabawy i spędzają razem dużo czasu. Mają nawet na to swoje specjalne określenie. To hygge, czyli w dosłownym tłumaczeniu "miło pobyć razem". Co jeszcze sprawia, że duńskie dzieci wyrastają na tak szczęśliwych dorosłych?
Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali mężczyznę, który włamał się do ośrodka dla potrzebujących dzieci. Kradł nowe instalacje elektryczne, dokonał także szeregu zniszczeń. 41-letniemu mężczyźnie postawiono kilka zarzutów, nie tylko o kradzież. Został tymczasowo aresztowany.
Instytucja żłobka w tym kraju nie istnieje. Dzieci są przyjmowane do przedszkoli jeszcze przed ukończeniem roku, a placówki są publiczne i prywatne, ale nigdy darmowe. A kiedy chętnych jest więcej niż miejsc, jako pierwsze przyjmowane są dzieci, których język ojczysty, jest inny niż obowiązujący.Edukacja w tym kraju kompletnie różni się od systemu obowiązującego w Polsce. Zaczyna się już od przedszkoli. Większość dzieci chodzi do placówek w najbliższym sąsiedztwie swojego domu, a mimo surowego klimatu nawet maluszki codziennie wychodzą na dwór. Czy wiesz, jaki to kraj?
To ostatnie chwile, żeby zaplanować długi weekend. Najpopularniejsze polskie kurorty są już w pełni obłożone, więc na majówkę trzeba szukać czegoś mniej popularnego, ale równie atrakcyjnego, co Zakopane czy Sopot. Idealne rozwiązanie na długi weekend z dziećmi to Kotlina Kłodzka.Jeżeli jeszcze nie mieliście okazji zwiedzić tego wyjątkowego regionu, nie wahajcie się. Ta maleńka górska kraina tuż przy granicy z Czechami jest absolutnie zachwycająca. Takich rzadkich widoków, pięknych pałaców i urokliwych miasteczek nie znajdziecie nigdzie indziej. Mogę obiecać, że dzieci nie będą się tutaj nudzić, a dorośli odpoczną od zgiełku dużego miasta.
Wakacje z dziećmi w Chorwacji? Brzmi jak plan idealny! Cudowny klimat, przepiękne plaże i niesamowite miasta. Ale kiedy wyjeżdżamy z dziećmi, to szukamy czegoś specjalnie dla nich. Okazuje się, że Chorwacja atrakcji dla dzieci ma tyle, że cały rok nie wystarczy, żeby wszystkie zobaczyć.Wybraliśmy dla was 10 najlepszych atrakcji dla dzieci w Chorwacji, a jedna jest lepsza od drugiej. Znajdziecie tu coś dla miłośników historii, przyrody, wodnego szaleństwa i oczywiście dinozaurów. A wszystko w pobliżu największych chorwackich kurortów.
Chcielibyśmy, aby nasze dzieci wyrosły na zaradnych dorosłych. Tymczasem często robimy wszystko, aby stało się całkowicie odwrotnie. Zaczynamy już od najmłodszych lat. Od krojenia kotlecików, wiązania sznurówek i wycierania noska. A potem zarywamy noce, aby przygotować pracę domową z plastyki, bo przecież dobre oceny są wyznacznikiem, że dziecko radzi sobie w szkole. To błąd.Zaradność, chociaż może brzmieć staromodnie, jest jedyną sprawdzoną receptą na sukces w życiu dorosłym. Ale nic nie dzieje się samo. Nikt nie rodzi się z umiejętnością prowadzenia firmy. Tak samo nikt nie ma wrodzonych umiejętności zapinania kurtki, sprzątania pokoju czy zmywania naczyń. Tego wszystkiego trzeba się nauczyć. A my, współcześni rodzice, tak bardzo lubimy wyręczać swoje dzieci.