portalparentingowy.pl
plod arlekina

YouTube/ Inside Edition

Płód arlekina. Czym spowodowane jest powstawanie rybiej łuski u dzieci? Nagranie kilka minut po porodzie

5 Listopada 2020

Autor tekstu:

Jessika Piechocka

Udostępnij:

Płód arlekina (zespół dziecka arlekina) to poważna choroba u dzieci. Istnieje wiele szczegółów na jej temat, z którymi warto się zapoznać.

Rybia łuska arlekina jest chorobą dziedziczoną recesywnie. Dziecko odziedzicza dwa recesywne geny, po jednym od każdego z rodziców, ale rodzice („nosiciele”) nie wykazują oznak rybiej łuski. Przyczyną występowania rybiej łuski arlekina jest gen ABCA12.

Uważa się, że gen ABCA 12 koduje białko transportowe biorące udział w transporcie lipidów naskórka przez błony komórkowe. Identyfikacja tego genu umożliwi diagnostykę prenatalną opartą na DNA.

Oznaki choroby u dzieci

Rybia łuska arlekina jest rzadką i najcięższą postacią rybiej łuski. Noworodek jest pokryty grubą warstwą skóry, która nieustannie pęka. Może zniekształcać rysy twarzy. Klatka piersiowa i brzuch niemowlęcia mogą być poważnie ograniczone przez ucisk skóry, utrudniający jedzenie i oddychanie.

Dłonie i stopy zazwyczaj są bardzo małe, opuchnięte i częściowo zgięte. Uszy są również zniekształcone. Niemowlęta arlekiny wymagają natychmiastowej opieki na oddziale intensywnej terapii noworodków.

Dzieci z rybią łuską zazwyczaj rodzą się przedwcześnie. Co dodatkowo naraża na ryzyko powikłań związanych z wczesnym porodem. Niemowlęta te mają trudności w oddychaniu, szybciej łapią infekcję, są odwodnione i mają niską temperaturę ciała.

Występujący skurcz i obrzęk jamy ustnej może zakłócać reakcję ssania. Takie dzieci są szczególnie podatne na hipernatremię (wysoki poziom sodu we krwi). Rogówki dziecka należy smarować i chronić, jeśli powieki są otwierane przez napięcie skóry. Środowisko o wysokiej wilgotności w ogrzewanym inkubatorze jest niezbędne, aby pomóc utrzymać temperaturę ciała i zapobiec pękaniu skóry.

Jak rozpoznać chorobę?

Lekarze często używają testów genetycznych, aby określić, jaką rybią łuskę faktycznie ma dziecko. Pomaga to w dalszym leczeniu maluchów. Wyniki testów genetycznych, nawet jeśli identyfikują określoną mutację, rzadko pozwalają stwierdzić, jak ciężki będzie stan danej osoby.

Gruba, przypominająca płytkę skóra będzie stopniowo pękać i się łuszczyć. W tym czasie może być konieczne leczenie antybiotykami, aby zapobiec infekcji. Większość niemowląt z chorobą wymaga opieki pielęgniarskiej w cztery oczy przez pierwsze kilka tygodni życia.

W przeszłości niemowlęta przeżywały zaledwie kilka pierwszych godzin. Jednak wraz z ostatnimi postępami w opiece nad noworodkami dzieci mogą przeżyć. Jak wygląda dziecko arlekin po porodzie, zostało przedstawione w filmie na portalu Inside Edition. Przedstawiona została na nim historia małej Anny. Rodzice opowiedzieli o wychowaniu córki i o tym jak zachwyceni są nią starsi bracia.

Źródło: www.firstskinfoundation.org

Podobne artykuły

Szpital: dziewczynka ugryziona przez chomika

Zdrowie

9-latka trafiła do szpitala przez ugryzienie chomika. Do rany wdało się niebezpieczne zakażenie

Czytaj więcej >
Jajeczka wielkanocne mogą być niebezpieczne

Zdrowie

Dlaczego lepiej nie podawać dziecku jajeczek wielkanocnych?

Czytaj więcej >
Spożywanie kawy w ciąży

Zdrowie

Spożywanie kawy w czasie ciąży

Czytaj więcej >
Biegunka u dzieci

Zdrowie

Biegunka u niemowlęcia. Przyczyny i objawy

Czytaj więcej >
Choroba hashimoto u dzieci

Zdrowie

Cierpi na nią 2 procent dzieci i młodzieży. Objawy choroby Hashimoto u najmłodszych

Czytaj więcej >
Ciążą: druzgocząca diagnoza

Zdrowie

Małżeństwo przez lata starało się o dziecko. Podczas badania USG lekarz zauważył dużą zmianę na szyi dziecka

Czytaj więcej >